Головуючий у 1 інстанції /Луганський окружний адміністративний/-суддя Островська О.П.
донецький апеляційний адміністративний суд
Іменем України
21 квітня 2009р Справа 2-а-22966/08
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого -судді Колеснік Г.А. , суддів Ястребової Л.В.., Ляшенко Д.В.. ,. при секретарі - Козлової О.М..
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області - про визнання неправомірними дії по відмові у нарахуванні пенсії ,-
за апеляційною скаргою управління пенсійного фонду України в м. Красно доні Луганської області на постанову Луганського окружного апеляційного суду Донецької області від 8.12.2008року,-
Постановою Луганського окружного адміністративного суду позов ОСОБА_1. про визнання неправомірними дії управління пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області , яке відмовило нарахувати пенсію згідно ст.50 та 54 Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ - задоволено . Зобов,язано відповідача перерахувати пенсію позивачу з 1.10.2008 року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком , що дорівнює прожитковому мінімуму.
Суд при вирішенні спору виходив з того, що позивач , як особа , яка постраждала у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і якої встановлена 2 група інвалідності згідно Закону “ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , має право на пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком а також додаткову пенсію у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму.
Не погоджуючись з рішенням суду відповідач подав апеляційну скаргу і просить скасувати постанову суду і ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Обґрунтував тим, що позивач є учасником 1 категорії, інвалідом 2 групи по захворюванню після Чорнобильської катастрофи і згідно Закону управлінням пенсійного фонду виходило з розміру 19,91гр, який встановлений Кабінетом Міністрів України від 3.01.2002року № 1 ,для порядку обчислення пенсій для таких осіб у зв,язку з інвалідністю, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Постановами Кабінету міністрів України № 530 від28.05.2008 року та № 654 від 16.07.2008 року також визначені розміри доплат інвалідам -чорнобильцям. А встановлений розмір мінімальної пенсії ч.1ст.28 Закону України “ Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування” на позивача не поширюється тому, що йому пенсія призначалась не по цьому Закону а по іншому - Закону “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Судова колегія , перевіривши матеріали справи , доводи апеляційної скарги і заперечення позивача проти апеляційної скарги , вважає, що апеляційна скарга управління пенсійного фонду підлягає частковому задоволенню.
Аналізуючи норми права відносно пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, судова колегія вважає, що при вирішенні даного спору треба керуватися ст. 50 та частиною 4 ст. 54 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, згідно з яким розмір пенсій для інвалідів 2 групи від Чорнобильської катастрофи не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.
А згідно ст. 28ч.1 Закону “Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно Закону “Про державний бюджет України на 2008рік” прожитковий мінімум з 1 жовтня 2008 року складає - 492 гр.
З цих розмірів і повинна нараховуватись пенсія позивачу.
Таким чином, доводи управління пенсійного фонду про призначення пенсії постраждалих на нормах, які встановлені Постановами Кабінету Міністрів України, не можуть прийматись до уваги оскільки вказані правовідносини регулюються Законами і Законом чітко вказані розміри таких пенсій.
Ствердження відповідача про те, що ст. 28 Закону “Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування” про розміри пенсій стосується лише пенсіонерів , яким пенсія призначена за цим Законом, не відповідає дійсності. Іншого законодавчого акту який визначає розміри мінімальної пенсії не було.
Виходячи з принципів адміністративного судочинства- верховенства права та законності , що визначає пріоритетність Законів над іншими нормативними актами, судова колегія вважає, що державою забезпечені правові гарантії захисту прав і свобод людини, у тому числі і відносно осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Доводи апеляційної скарги про те, що ст. 62 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” питання обчислення розміру виплат віднесені до компетенції Кабінету Міністрів є необґрунтованими, оскільки Законом це не передбачено, а вказано, що Кабінет міністрів встановлює порядок обчислення виплат і Закон також передбачає обов,язок Кабінету Міністрів здійснювати застосування норм даного Закону.
Таким чином, суд першої інстанції повно з,ясував обставини, що мають значення для справи , не допустив порушення норм матеріального права , у зв.язку з цим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст.ст.198,200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу управління пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області - задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 8 грудня 2008 року - про задоволення позову ОСОБА_1 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Колегія суддів Г.А.Колеснік Л.В.Ястребова Д.В.Ляшенко