Постанова від 06.03.2014 по справі 872/14250/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2014 рокусправа № 335/8486/13-а(2а/335/190/2013)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Нагорної Л.М.

суддів: Мельника В.В. Юхименка О.В.

за участю секретаря судового засідання: Федосєєвої Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на постанову Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 02 вересня 2013 року у справі № 335/8486/13-а(2а/335/190/2013) за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплати пенсії з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі місячного грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 р.;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату заборгованості по пенсії з 23.01.2013 р. з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі місячного грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 р.;

-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення за аналогічною посадою, яку займав ОСОБА_1 на день звільнення, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі місячного грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 р. та наказу Міністра оборони України від 15.11.2010 р. № 595. ( а.с.1-6)

Постановою Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 02 вересня 2013 року, прийнятою у порядку скороченого провадження, позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням введення щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі місячного грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснити з 15 лютого 2013 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 р. з дотриманням розмірів додаткової грошової винагороди, встановленої Інструкцією про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди, затвердженої Наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 р. № 595.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити виплату ОСОБА_1 різниці, утвореної внаслідок проведеного перерахунку пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог, а саме - зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення за аналогічною посадою, яку займав ОСОБА_1 на день звільнення, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі місячного грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 р. та наказу Міністра оборони України від 15.11.2010 р. № 595 - відмовлено.

Рішення суду обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 , як військовослужбовець, який проходив службу в Збройних силах України, має всі підстави для перерахунку йому пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців. Разом з тим, підстави для зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 надати довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 р. відсутні, оскільки єдиною підставою для складення довідки про розмір грошового забезпечення є складені відповідними Головними управліннями Пенсійного фонду України списки осіб, пенсія яких підлягає перерахунку.(а.с.35-36)

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подало на зазначену постанову апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 02 вересня 2013 року та прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовували тим, що до них ніяких довідок про зміну суми грошового забезпечення ОСОБА_1 від обласного військового комісаріату не надходило, що виключає можливість проведення будь-якого перерахунку його пенсії. Висновок суду першої інстанції щодо необхідності Головному управлінню Пенсійного фонду України Запорізькій області самостійно ініціювати проведення перерахунків пенсій військовослужбовців у зв'язку із зміною розмірів грошового забезпечення є безпідставним, адже Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не надає Відповідачу таких повноважень. Крім того, грошова винагорода не входить до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, у зв'язку з чим постанова № 889 від 22.09.2010 р. не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, оскільки введення грошової винагороди не може тягнути за собою перерахунок пенсії. Вищенаведене також підтверджується відповідною судовою практикою. (а.с.39-42)

Заперечень на апеляційну скаргу не надходило.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, до судового засідання не з'явились, клопотань про розгляд справи за їх участі до суду не надходило, а тому, відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення в межах апеляційної скарги.

Судом встановлено, та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 з 12.02.1978р. знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, пенсія призначена йому відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби і деяких інших осіб». (а.с.8).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було відмовлено Позивачу у проведенні такого перерахунку, оскільки до них не було надано довідку з новим розміром грошового забезпечення та жодних розпоряджень про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до них не надходило, що підтверджується листом № 861/К-9 від 23.07.2013р. (а.с.11)

Незгода Позивача з діями ІНФОРМАЦІЯ_1 по ненаданню довідки про новий розмір грошового забезпечення та діями Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплати пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі місячного грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 р. і було предметом судового розгляду.

Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з того, що позивач, як військовослужбовець, який проходив службу в Збройних силах України, має всі підстави для перерахунку йому пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців. Разом з тим, підстави для зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 надати довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 р. відсутні, оскільки єдиною підставою для складення довідки про розмір грошового забезпечення є складені відповідними Головними управліннями Пенсійного фонду України списки осіб, пенсія яких підлягає перерахунку.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Пунктом 10 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

За наявності вищевказаних обставин Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Правовий аналіз вказаних норм свідчить про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області має можливість здійснити перерахунок уже призначеної пенсії лише за умови надання відповідних документів, що підтверджують виникнення права на перерахунок пенсій, у даному випадку, це має бути довідка обласного комісаріату, у тому числі, і про зміну розміру грошового забезпечення Позивача.

Для цього має бути здійснений ряд організаційних заходів як зі сторони Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, так і зі сторони ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що зазначалось вище.

Сторонами визнано, що військовим комісаріатом довідка про зміну розміру грошового забезпечення до пенсійного органу про збільшення розміру грошового забезпечення Позивача не надавалась.

Крім того,будь-яких вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо нездійснення організаційних заходів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області та зобов'язання вчинити певні дії - Позивачем також не заявлялось та рішення щодо цього не приймалось.

Разом з тим, суд першої інстанції, відмовивши в задоволенні позовних вимог у частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 видати довідку про розмір грошового забезпечення, зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, за відсутності нової довідки про змінений розмір грошового забезпечення, належним чином здійснити перерахування та виплату пенсію ОСОБА_1 , виходячи з щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 р., що по своїй суті є неможливим, адже пенсійні органи мають можливість здійснювати відповідні перерахунки пенсії лише на підставі документів, що їм для цього надаються.

Оскільки, постанова суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог сторонами не оскаржувалась та є чинною, будь-які документи, що свідчать про зміну розміру грошового забезпечення Позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не надавались, то і підстави для визнання дій УПФУ за таких обставин неправомірними - відсутні.

З огляду на зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції, як прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись п. 3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст. 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - задовольнити.

Постанову Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 02 вересня 2013 року у справі № 335/8486/13-а(2а/335/190/2013)- скасувати та прийняти нову постанову.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити у повному обсязі.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та, відповідно до приписів частини 10 статті 183-2 КАС України, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Л.М. Нагорна

Суддя: В.В. Мельник

Суддя: О.В. Юхименко