"23" липня 2013 р.справа № 2а-8517/11/081821
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.
суддів: Чепурнова Д.В. Божко Л.А.
За участю секретаря судового засідання: Антіпової В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 29 листопада 2011 року
у адміністративній справі № 2а-8517/11/081821 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 29 листопада 2011 року залишено без задоволення адміністративний позов ОСОБА_1 щодо протиправності відмови ГУПФУ в Запорізькій області у здійсненні перерахунку та виплати їй пенсії відповідно до вимог наказу Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 335 та про зобов'язання відповідача провести перерахунок и виплату їй пенсії з урахуванням премії відповідно до вимог наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50 у розмірі 90%
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивачка просить його скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити її позов у повному обсязі. Апеляційна скарга позивачки мотивована неправильним застосуванням судом норм матеріального права та не врахуванням положень чинного законодавства України.
При перегляді справи в апеляційному порядку колегією суддів встановлено, що предметом спору по цій справі є відмова пенсійного органу у перерахунку та виплати пенсії позивачки з урахуванням наказів Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 335 та від 28.01.2011 року № 50.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивачка по справі перебуває на обліку в ГУПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, що призначена їй відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі Довідки про грошове забезпечення.
Відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції виходив з правомірності відмови пенсійного органу у перерахунку пенсії позивачки на підставі наказів Міністра оборони України, та відповідності дій відповідача нормам чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції, оскільки згідно обставин справи позивачкою ставляться вимоги щодо визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області у перерахунку пенсії відповідно ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі підвищення окладу та премії, які входять як складові при нарахуванні вказаної пенсії.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, тому колегія суддів доходить висновку, що наказ № 377, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.
Постановою № 1294 Міністру оборони України також дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 % посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).
На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказами № 355 № 380, № 50 встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010, 2011 роках.
Аналіз наведених норм дає колегії суддів підстави дійти висновку, що встановлені наказами № 355 № 380, №50 премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках відповідно. А тому встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 26 лютого 2013 року (№ 21-5а13).
Отже, рішення суду першої інстанції у справі, яка розглядається, щодо правомірності відмови пенсійного органу в перерахунку пенсії позивачки відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку зі зміною розмірів премій згідно з наказами № 355 № 380, №50 - є правильним, а доводи апеляційної скарги позивачки їх не спростовують
Ураховуючи наведене, апеляційна скарга позивачки - повинна бути залишена без задоволення, а постанова суду першої інстанції - підлягає залишенню без змін .
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 29 листопада 2011 року - залишити без змін
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили судового рішення апеляційної інстанції.
Головуючий: С.В. Сафронова
Суддя: Д.В. Чепурнов
Суддя: Л.А. Божко