Справа № 404/111/14-а
Номер провадження 2-а/404/134/14
07 лютого 2014 року Суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда Іванова Н.Ю., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді про перерахунок пенсії, -
Позивач звернулася до суду із позовом, зазначивши, що вона є пенсіонером та отримує пенсію за віком. 29.02.2011 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати робітника в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Перерахунок пенсії відповідач провів із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 р. відповідно до постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». З такими діями відповідача позивач не погоджується, оскільки вони суперечать нормам вказаного закону, рішенню Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10 р-рп та Конституції України. Просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровограді починаючи з 29.02.2011 року, здійснити перерахунок пенсії за віком, відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2010 рік.
Відповідач надав заперечення. Посилається на те, що всі правовідносини між органами Пенсійного фонду України та пенсіонерами регулюються нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Частиною 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначився згідно ст.40 Закону. Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, були визнані неконституційними. Отже, починаючи з 22.05.2008 р. повинна застосовуватись редакція ст.42, яка була чинна до внесення цих змін. І дана редакція не передбачає застосування середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
У відповідності до ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Ухвалою Кіровського районну м. Кіровограда від 13.01.2014 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Кіровограді про перерахунок пенсії відкрито провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кіровограді, як одержувач пенсії за віком і після її призначення продовжував працювати.
Позивач звернулася до відповідача 29.02.2011 року із заявою, про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем був проведений позивачу перерахунок пенсії. Для перерахунку пенсії застосована середня заробітна плата робітників, зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік, яка становить 1197,91 грн., у застосуванні показника середньої заробітної робітників, зайнятих в галузях економіки України за 2010 рік, тобто року що передує року перерахунку пенсії, позивачу відмовлено.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ст.ст. 40, 42 Закону та змінено порядок здійснення перерахунку пенсії.
Згідно внесених змін ч.4 ст.42 Закону передбачала, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом 3 ч.1 ст.40 Закону.
Відповідно до абзацу 3 ч.1 ст.40 вказаного Закону у редакції від 28 грудня 2007 року, за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом 2 ч.1 ст.40, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.
Згідно п.п.3 п.11 постанови КМ України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року (далі -постанова КМ України № 530 від 28 травня 2008 року), у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 ч.1 ст. 40 Закону.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» зміни, визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Таким чином, зміни, внесені до ст.ст. 40, 42 Закону Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність 22.05.2008 року. Відповідно, з цього часу відновлено дію ст.ст. 40, 42 Закону у редакції, що діяла до прийняття Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Прийняття нормативно-правового акту про відновлення дії норми закону, яка існувала до внесення до неї змін, що в подальшому були визнані неконституційними, не вимагається.
Положення ч.4 ст.42 Закону у редакції, що були відновлені з 22 травня 2008 року, передбачають, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.
Отже, згідно чинного на даний час пенсійного законодавства при перерахунку пенсії враховується наступне:
- перебування на роботі протягом 2 років після призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
- заробітна плата (доход), з якого була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону (зокрема, абзацу 3 ч.1 ст.40 вже не існує).
Разом з тим, у ч.4 ст.42 Закону у відновленій редакції не передбачено застосування під час перерахунку пенсії ні показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (який був передбачений Закону у редакції від 28 грудня 2007 року та постанова КМ України № 530 від 28 травня 2008 року), ні показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (який враховується при визначенні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно ч.2 ст.40 Закону).
Також слід звернути увагу, що в ч.2 ст.40 Закону у відновленій редакції у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії зазначено, що показник Зс -це середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. На вказаний показник є посилання лише у формулі, передбаченій для визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії.
Посилання на нього у статті, яка передбачає порядок та підстави перерахунку пенсії, відсутні.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що показник «середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії» застосовується виключно при призначенні пенсії та залишається незмінним під час здійснення перерахунку пенсії на підставі ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Вищезазначене узгоджується також з листом Вищого адміністративного суду України № 1049/11/13-11 від 19 липня 2011 року, яким визначена правова позиція зі спірного питання наступним чином: «Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при розв'язанні таких спорів застосуванню підлягають положення Закону № 1058-ІУ, тобто при обчисленні пенсії слід застосувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, встановлений частиною 2 статті 40 Закону № 1058-ІУ. Показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії підлягав застосуванню з 1 січня по 22 травня 2008 року. Частина 4 статті 42 Закону № 1058-ІУ не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатися правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходи) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії».
З огляду на вищезазначене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог та визнання дій відповідача протиправними.
На підставі ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV та, керуючись ст.ст.2, 11, 17, 18, 158-163, 183-2 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді про перерахунок пенсії - залишити без задоволення.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Кіровський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі прийняття постанови в порядку скороченого провадження апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда Н. Ю. Іванова