Справа № 2-а-995/11
Провадження № 6-а/316/16/14
"14" березня 2014 р. Місцевий Енергодарський міський суд Запорізької області у складі:
головуючого: Ткаченко І. М.,
при секретарі: Лохматова Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Енергодар справу за поданням головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області Морар Марії Василівни, боржник - Управління пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області, стягувач - ОСОБА_2, про зміну способу та порядку виконання рішення суду від 22.03.2011 року, -
Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області Морар М.В. звернулася до суду з вищевказаним поданням, посилаючись на те, що на виконанні у відділі знаходиться виконавчий лист по справі № 2-а-995/2011, виданий Енергодарським міським судом Запорізької області 18.04.2013 року, про зобов'язання Управління пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області провести ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до вимог п.4 ст. 54, ст.50, п.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: державної пенсії у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, обрахованих відповідно до ч.1 ст. 28 та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 03.08.2010 року за мінусом отриманих сум за вказаний період та забезпечити її виплату.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» боржнику була надана можливість самостійно виконати рішення суду в строк до 14.05.2013 року.
Листом за вих. № 568/01 від 17.01.2014 року, боржник повідомив про неможливість виконання рішення суду у повному обсязі в зв'язку з відсутністю відповідних асигнувань.
Згідно п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік» положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету пенсійного фонду України на 2012 рік. Відповідні розміри підвищення до пенсії встановлені постановами Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» та від 28.12.2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення». Фінансове забезпечення даних виплат здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Станом на 2012 - 2013 рік коштів на виплату заборгованості управлінню не виділено.
Головний державний виконавець просить змінити спосіб і порядок подальшого виконання виконавчого документу № 2-а-995/2011, виданого Енергодарським міським судом Запорізької області 18.04.2013 року, з зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в м. Енергодар Запорізької області на стягнення з Управління Пенсійного Фонду України в м. Енергодар Запорізької області на користь ОСОБА_2 підвищення до пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 51543 грн.
У судове засідання головний державний виконавець Морар М.В., представник Управління пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області, стягував ОСОБА_2 не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлені своєчасно, про причини неявки не повідомили.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так з 01.01.2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документі визначених Законом України «Про виконавче провадження» та особливості к виконання. Зокрема ст. 3 Закону передбачає, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетний призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності з зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених зі бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
У відповідності до норм вищезазначеного Закону, виконання рішень суду про стягнення коштів здійснюється Державною казначейською службою України, з урахуванням особливостей передбачених постановою Кабінету Міністрів України №45 від 30.01.2013 року, яка визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Таким чином на теперішній час, наявні передбачені законом обставини, що виключають здійснення виконавчого провадження органом державної виконавчої служби.
Листом Вищого адміністративного суду України № 846/12/13-13 від 13.06.2013 року роз'яснено наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Приймаючи до уваги, що боржником виконана зобов'язальна частина постанови від 22.03.2011р. про перерахунок пенсії, про що є письмове підтвердження, суд вважає, що подання обгрунтовано і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11,36 Закону України «Про виконавче провадження», Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 30.01.2013 року, ст.263 КАС України,-
Змінити спосіб і порядок подальшого виконання виконавчого документу №2-а-995/11 від 18.04.2013 року виданого Енергодарським міським судом Запорізької області з зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар на стягнення з Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар на користь ОСОБА_2 державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог п.4 ст.54, ст.50, п.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: державної пенсії - у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю -у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, обрахованих відповідно до ч.1 ст.28 та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 03.08.2010 року за мінусом отриманих сум за вказаний період, в розмірі 51543 грн.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Енергодарський міський суд Запорізької області. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то ухвала може бути оскаржена протягом 5 днів з дня отримання нею копії ухвали.
Суддя І. М. Ткаченко