Справа: № 2а-899/12(2а/753/169/13) Головуючий у 1-й інстанції: Басалаєва А.Б.
Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
Іменем України
05 березня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Старової Н.Е., Файдюка В.В.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, Київського міського військового комісаріату на постанову Дарницького районного суду міста Києва від 01 липня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, Київського міського військового комісаріату про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Дарницького районного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, Київського міського військового комісаріату про зобов'язання Київського міського військового комісаріату надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в місті Києві довідку про розмір грошового забезпечення позивачу з урахуванням премії у розмірі 125 % посадового окладу, встановленого наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 - з 1 липня 2011 року; зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в місті Києві здійснити з 1 липня 2011 року перерахунок та виплачувати у подальшому пенсії позивачу з урахуванням премії 125 % посадового окладу, встановленому наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355.
Дарницький районний суд міста Києва своєю постановою від 11 липня 2013 року адміністративний позов задовольнив частково.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову Дарницького районного суду міста Києва від 01 липня 2013 року та постановити нову про відмову в задоволенні адміністративного позову. На думку апелянтів, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню, а постанова суду - скасуванню, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач був звільнений з лав Збройних Сил України в 2010 році та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у місті Києві та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Позивач звертався з листами про проведення перерахунку пенсії за вислугу років з урахуванням встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України до Головного управління Пенсійного фонду України, а також до Київського міського військового комісаріату про перерахунок пенсії. В проведенні перерахунку пенсії було відмовлено (листі від 13 березня 2012 року № 6528/12/Т-875 та від 15 березня 2012 року № 1543).
З приводу даних спірних правовідносин, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» (пунктом 5) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи у розмірі до 100 % посадового окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Наказом Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» встановлено нарахування військовослужбовцям премії в розмірі 70 % посадового окладу, а наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року №50» збільшено мінімальний розмір преміювання військовослужбовців Збройних Сил України до 125 % посадового окладу.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанцій про задоволення позовних вимог, оскільки підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна, підвищення або введення нових основних та додаткових видів грошового забезпечення та премій відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Проте, наказ Міністерства оборони України не містить такого рішення, а носить оперативно-розпорядчий характер (разові доручення) та спрямований на організацію виконання власного рішення Міністерства оборони України - наказу від 11 червня 2008 року № 260 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам».
Премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер, виплата її дозволена за наявності передбачених підстав лише в межах видатків, передбачених у кошторисах військових частин для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році.
Правовими положеннями закону передбачено проводити перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення, збільшення премій відповідно до наказу МО України від 28 січня 2011 року № 50 з наступними змінами та доповненнями не є таким збільшенням грошового забезпечення, а тому підстав для перерахунку позивачу пенсії відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII немає.
Враховуючи те, що зміна розміру премії як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії на підставі наказів від 05 листопада 2010 року № 576, від 28 січня 2011 року № 50, від 25 червня 2011 року № 355, за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид премії встановлюється рішеннями Кабінету Міністрів України, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову, а тому апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, Київського міського військового комісаріату підлягають задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України, зокрема у постанові від 26 лютого 2013 року у справі № 21-5а13.
Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, Київського міського військового комісаріату - задовольнити.
Постанову Дарницького районного суду міста Києва від 01 липня 2013 року - скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Файдюк В.В.
Старова Н.Е.