Постанова від 12.03.2014 по справі 2а-5185/12/2170

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2014 р. Справа № 2а-5185/12/2170

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Горшков В.М.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді -Шеметенко Л.П.

судді -Домусчі С.Д.

судді -Кравець О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою квартирно-експлуатаційного відділу м. Херсона на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_1 , третя особа - квартирно-експлуатаційного відділу м. Херсона, про визнання неправомірними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини (далі в/ч) НОМЕР_1 , житлової комісії в/ч НОМЕР_1 , третя особа - квартирно-експлуатаційний відділ м. Херсона (далі КЕВ м. Херсона), про:

- визнання неправомірними дії посадових осіб житлової комісії в/ч НОМЕР_1 щодо виключення капітана запасу ОСОБА_1 з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у військовій частині НОМЕР_1 з 01 жовтня 2012 року;

- скасування рішення житлової комісії в/ч НОМЕР_1 щодо виключення капітана запасу ОСОБА_1 з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у в/ч НОМЕР_1 .

- зобов'язання житлову комісію в/ч НОМЕР_1 зарахувати ОСОБА_1 та членів його сім'ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов з 04 вересня 1996 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що він перебував на квартирному обліку у в/ч НОМЕР_1 складом сім'ї чотири особи в загальній черзі. Після звільнення зі складу Збройних сил України у запас за сімейними обставинами його зняли з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. На думку позивача, зняття його з обліку суперечить п.9 ч. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яким не передбачено зняття військовослужбовців, які звільнилися з військової служби за сімейними обставинами та у зв'язку з закінченням строку дії контракту з квартирного обліку за місцем служби.

Відповідачі позов не визнали, вказуючи, що вважають його необґрунтованим.

Третя особи - КЕВ м. Херсона також зазначила, що вважає позов необґрунтованим.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2013 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.

Визнано неправомірними дії посадових осіб житлової комісії в/ч НОМЕР_1 щодо виключення капітана запасу ОСОБА_1 з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у в/ч НОМЕР_1 з 01 жовтня 2012 року.

Скасовано рішення житлової комісії в/ч НОМЕР_1 щодо виключення капітана запасу ОСОБА_1 з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у військовій частині НОМЕР_1 з 01 жовтня 2012 року.

Зобов'язано житлову комісію в/ч НОМЕР_1 зарахувати ОСОБА_1 та членів його сім'ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов з 04 вересня 1996 року.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, квартирно-експлуатаційний відділ м. Херсона подав апеляційну скаргу, в якій апелянтом ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України з 04 вересня 1996 року.

Наказом Командувача сухопутних військ Збройних сил України від 02 вересня 2009 року за №427 капітана ОСОБА_1 , старшого бортового авіаційного техніка-інструктора вертолітної ланки вертолітної ескадрильї 11 окремого полку армійської авіації 79 окремої аеромобільної бригади звільнено зі складу Збройних сил України відповідно до підпункту «д» пункту 6 (через сімейні обставини), ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».

Позивач був виключений із списків особового складу, всіх видів забезпечення в/ч НОМЕР_1 , 16 вересня 2009 року відповідно до наказу командира в/ч НОМЕР_1 по стройовій частині від 14 вересня 2010 року за №183 та направлено для зарахування на військовий облік до Херсонського ОМВК м. Херсона.

На момент звільнення капітана ОСОБА_1 , старшого бортового авіаційного техніка-інструктора вертолітної ланки вертолітної ескадрильї зі складу Збройних сил України у запас через сімейні обставини він мав 18 років та 01 міс. календарної та 32 роки 08 міс. пільгової вислуги.

Пенсійне посвідчення позивач отримав 06 жовтня 2009 року.

На виконання розпорядження начальника Херсонського гарнізону від 12 вересня 2012 року за №3/77/1-12, листа начальника Херсонського гарнізону від 09 липня 2012 року за №6/1/342 на засіданні житлової комісії в/ч НОМЕР_1 від 01 жовтня 2012 року було розглянуто питання правомірності перебування на квартирному обліку у в/ч НОМЕР_1 військовослужбовців, які звільнені з лав Збройних сил України в запас по закінченню строку контракту та за сімейними обставинами.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що при постановці позивача на квартирний облік був дійсний Наказ Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року за №220, який не передбачав, що військовослужбовці знімаються з квартирного обліку у випадку звільнення зі служби за сімейними обставинами. На думку суду першої інстанції, відсутність у законодавстві підстав для залишення особи на квартирному обліку, не є підставою для її зняття з обліку.

Колегія суддів не погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

З метою забезпечення реалізації положень цього Закону Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 03 серпня 2006 року №1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями», пунктом 29 якої передбачено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

Також, згідно з п.30 цієї Постанови, військовослужбовці знімаються з обліку у випадках, передбачених законодавством.

Таким чином, вказаними нормами законодавства чітко визначені підстави звільнення з військової служби в запас або у відставку, при яких військовослужбовці не знімаються з житлового обліку, відповідно, з цього слідує, що при інших підставах звільнення в запас або у відставку військовослужбовці знімаються з обліку.

Цей висновок узгоджується з п.п.2.17, 2.19 «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 30 листопада 2011 року №737, згідно з якими, військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі:

- поліпшення житлових умов, унаслідок чого зникла потреба в наданні житла;

- переміщення військовослужбовця до нового місця служби в інший населений пункт;

- звільнення з військової служби за підставами, які не зазначені в абзаці першому пункту 2.17 цього розділу (п.2.19).

Згідно з абзацом першим п.2.17 цього розділу, - військовослужбовці, які перебувають на обліку, під час звільнення з військової служби в запас або відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, за неможливості використання на військовій службі, а також після закінчення строку контракту при досягненні 20 років вислуги на військовій службі в календарному обчисленні, залишаються (за їх бажанням) на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду за останнім місцем проходження служби, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і КЕВ (КЕЧ) району, на території обслуговування яких знаходилася розформована військова частина, та користуються правом позачергового одержання житла.

Отже, колегія суддів вважає, що законодавством (яке було чинним як на час звільнення позивача, так і натепер) однозначно встановлено, що у разі звільнення з військової служби в запас або у відставку за сімейними обставинами, військовослужбовці знімаються з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

З матеріалів справи вбачається, що позивач був звільнений зі служби в запас на підставі п. «д» ч.6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а саме, у зв'язку з припиненням контракту через сімейні обставини.

Таким чином, рішення про зняття позивача з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, ґрунтується на Законі і є правомірним, що помилково не було встановлено судом першої інстанції.

Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до в/ч НОМЕР_1 , житлової комісії в/ч НОМЕР_1 , третя особа - КЕВ м. Херсона, про визнання неправомірними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п.3, п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Херсона - задовольнити.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2012 року -скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову до житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_1 , третя особа - квартирно-експлуатаційного відділу м. Херсона, про:

- визнання неправомірними дії посадових осіб житлової комісії військової частини НОМЕР_1 щодо виключення капітана запасу ОСОБА_1 з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у військовій частині НОМЕР_1 з 01 жовтня 2012 року;

- скасування рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 щодо виключення капітана запасу ОСОБА_1 з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у військовій частині НОМЕР_1 .

- зобов'язання житлову комісію військової частини НОМЕР_1 зарахувати ОСОБА_1 та членів його сім'ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов з 04 вересня 1996 року.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Л Л.П. Шеметенко

Суддя: С.Д. Домусчі

Суддя: О.О. Кравець