Рішення від 11.03.2014 по справі 907/71/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

11.03.2014 Справа № 907/71/14

Суддя Русняк В.С., розглянувши матеріали

за позовом прокурора Рахівського району Закарпатської області, м. Рахів, в інтересах держави в особі Рахівської міської ради Закарпатської області

до публічного акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз",м.Львів

про зміну договору оренди земельної ділянки від 28.10.2010 року

За участі представників:

від позивача - не з'явився;

від відповідача - не з'явився;

за участі - Камінська В.В. , прокурор відділу прокуратури м.Ужгород

СУТЬ СПОРУ : прокурор Рахівського району Закарпатської області, м. Рахів, в інтересах держави в особі Рахівської міської ради Закарпатської області звернувся з позовом до публічного акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз", м.Львів про зміну договору оренди земельної ділянки від 28.10.2010 року

Прокурор позовні вимоги підтримав та наполягає на задоволенні позову. Стверджує, що оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Представник позивача в судове засідання не з'явився. Клопотанням (факсограмою) від 11.03.2014 року позивач підтримав позовні вимоги та просив суд розглянути справу без участі його представника.

Відповідач проти позову заперечив, посилається на те, що Рахівська міська рада в порушення вимог законодавства на своїх пленарних засіданнях не приймала жодних рішень щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 28.10.2010 року, відтак, будь - які правові підстави для внесення змін до договору оренди від 28.10.2010 року відсутні. Зазначає, що ні нормами законодавства, що регулюють земельні відносини, ні положеннями договору оренди від 28.10.2010 року не передбачено внесення змін до договору оренди у зв'язку із затвердженням органом місцевого самоврядування нових ставок орендної плати. Заявив клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.

В судовому засіданні 11.03.2014 оголошено вступну та резолютивну частину рішення згідно ст. 85 ГПК України.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши прокурора, суд

ВСТАНОВИВ:

28 жовтня 2010 року між Рахівською міською радою та ПАТ «Концерн Галнафтогаз» укладено Договір оренди земельної ділянки. Предметом зазначеного договору була земельна ділянка загальною площею 0,2533 га за aресою: Закарпатська область, Рахівський район, м. Рахів, вул. Миру,237 (далі - об'єкт оренди).

Згідно п. 2 вказаного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки проведена та відповідно до витягу із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №216 виданого відділом Держкомзему у місті Рахів Закарпатської області від 13 травня 2010 року становить 389 828,70 грн.

Відповідно до п. 3 договору термін укладення договору складав 49 років. Пунктом 4.1 договору визначено, що орендна плата за користування об'єктом оренди встановлена у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки об'єкту оренди та становила 31 186,30 грн. без ПДВ на рік. Орендна плата вносилася щомісячно рівними частинами у розмірі 2 598,86 грн. без ПДВ на банківський рахунок №33216812700212 в ГУДКУ в Закарпатській області, МФО 812016; код 22108293, : одержувач - місцевий бюджет міста Рахів (код 22108293), код платежу 13050200.

Рішенням 63 сесії V скликання Рахівської міської ради № 979 від 05.08.2010 року затверджено проект землеустрою та передано в оренду строком на 49 років ЛАТ «Концерн Галнафтогаз» м. Львів, вул. Пластова, 1 для обслуговування на території земель м. Рахів, вул. Миру, 237, площею 0,2533 га та погоджено укладання договорів оренди на земельні ділянки.

Одночасно, рішенням 20 сесії VI скликання № 276 від 23.12.2011р. «Про затвердження технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту м. Рахів, Закарпатської області затверджено технічну документацію з нормативно-грошової оцінки населеного пункту м. Рахів Закарпатської області та введено в дію нормативно-грошову оцінку земель населеного пункту в м. Рахів з 01.01.2012 року.

Рішенням 21 сесії VI скликання №283 від 16.01.2012 року було доповнено рішення міської ради від 23.12.2011 року №276 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Рахів, Закарпатської області» та викладено в наступній редакції:

1. Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Рахів, Закарпатської області.

2. Ввести в дію нормативно грошову оцінку земель населеного пункту м. Рахів з 01.01.2012 року.

3. Виконавчому комітету міської ради повідомити орендарів юридичних та фізичних осіб про необхідність укладення додаткових угод до діючих договорів оренди земельних ділянок, попередньо отримавши витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки в управлінні Держкомзему у м. Рахів та Рахівському районі для подальшого розрахунку розміру орендної плати державної податковою інспекцією в Рахівському районі.

4. Рішення міської ради від 23.12.2011 року №276 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Рахів Закарпатської області» оприлюднити в засобах масової інформації.

Листами від 12.06.2012 року, від 20.02.2013 року та рекомендованим листом від 24.12.2013р. Орендаря було проінформовано про вищевказане рішення. Також було запропоновано за взаємною згодою та в найкоротший термін внести зміни (укласти додаткову угоду) до діючого договору оренди земельної ділянки, що є ні чим іншим, як направлення пропозиції укласти договір про яку йдеться у ст.ст.604, 642 ЦК України.

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 390 від 22.02.2013р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є об'єктом спірного договору оренди, складає 540 491,54 грн. Виходячи зі ставки 8% від нормативної грошової оцінки об'єкту оренди в сумі 540 491,54 грн., розмір орендної плати на встановлені якого наполягають прокурор і позивач становлять 43 239,32 грн.

За приписами статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Приписами пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України унормовано, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу , а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок (стаття 271 цього Кодексу).

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України "Про оцінку земель", відповідно до абзацу п'ятого статті 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).

Відповідно до статті 15 Закону України "Про оцінку земель", підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 18 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.

Статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду встановленого умовами договору розміру орендної плати.

Відповідної правової позиції дотримується і Верховний Суд України в своїх постановах від 06.12.2010 року у справі № 2-1/10068-2008, від 04.07.2011 року у справі № 41/81 та Вищий господарський суд України у постановах від 10.01.2011 року у справі № 41/153пд, від 02.07.2013 року у справі № 36/5005/10143/2012.

Можливість перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору за земельні ділянки державної та комунальної власності, у разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати, яка є регульованою ціною, передбачена і п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6. При цьому акцентовано, що надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України щодо надсилання інший стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).

З врахуванням наведеного вимога про внесення змін до пункту 4.1. договору оренди земельної ділянки від 28.10.2010 року та викладення його у запропонованій редакції підлягає задоволенню.

Заперечення відповідача відхиляються з огляду на викладене вище.

Судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1218 грн. у відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 33, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 28.10.2010 року, укладеного між Рахівською міською радою та ПАТ «Концерн Галнафтогаз», виклавши п. 4.1 його у наступній редакції: "орендна плата за користування об'єктом оренди встановлена в розмірі 8 відсотків від нормативної грошової оцінки землі, що становить 43 239,32 грн. (сорок три тисячі двісті тридцять дев'ять гривень 32 коп.) без ПДВ в рік та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами у розмірі 3 603,27 грн. (три тисячі шістсот три гривні 27 копійок) на банківський рахунок орендодавця".

3. Стягнути з публічного акціонерного товариства „Концерн Галнафтогаз" (м. Львів, вул. Пластова, 1 код ЄДРПОУ 31729918) в доход Державного бюджету України (банк отримувача ГУДКУ у Закарпатській області, МФО 812016, отримувач коштів - державний бюджет м. Ужгород 22030001; рахунок отримувача - 31211206783002; код отримувача - 38015610) суму 1218грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень) судового збору.

4. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 14.03.2014р.

Суддя В.С. Русняк