Постанова від 14.03.2014 по справі 820/4631/14

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2014 р. № 820/4631/14 Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бідонька А.В.

при секретарі судового засідання Тайцеві А.Л.

за участі:

представника позивача - Бречки С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про обмеження права на мирне зібрання, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Харківська міська рада, звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, в якому просить суд обмежити права на збори шляхом заборони ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 проведення 16.03.2014 року з 09.00 до 21.00 год. безстроково мирної масової акції, маршу, демонстрації, флеш-моба та перфоманса із залученням звукопідсилювальної апаратури за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 64; майдан Конституції,7; вул. Мироносицька,2; вул. Совнаркомівська,5; майдан Свободи,5; пл. Привокзальна, 1; пр-т. Гагаріна, 22; пр-т. Гагаріна, 20; майдан Свободи; можливі акції біля державних та місцевих установ та управлінь: Облдержадміністрація, Міська рада, Управління СБУ, Головне Управління МВС (а також районні управління МВС у м. Харкові), Держпром (Обласна адміністрація), Південний вокзал, Автовокзал, можливі акції неподалік від станції метро: ст.м. Університет, ст.м. Героїв праці, ст.м. Пушкінська, ст.м. Історичний музей, ст.м. Радянська, ст.м. Холодна Гора, ст.м. Південний вокзал; ст.м. Центральний ринок; інші місця, вулиці, сквери та площі, будівлі та установи, що знаходяться неподалік перелічених місць проведення акцій.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 14.03.2014 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про проведення 11.03.2014 року з 09.00 до 21.00 год. безстроково мирної масової акції, маршу, демонстрації, флеш-моба та перфоманса із залученням звукопідсилювальної апаратури за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 64; майдан Конституції,7; вул. Мироносицька,2; вул. Совнаркомівська,5; майдан Свободи,5; пл.Привокзальна,1; пр-т. Гагаріна,22; пр-т. Гагаріна, 20; майдан Свободи; можливі акції біля державних та місцевих установ та управлінь: Облдержадміністрація, Міська рада, Управління СБУ, Головне Управління МВС (а також районні управління МВС у м. Харкові), Держпром (Обласна адміністрація), Південний вокзал, Автовокзал; можливі акції неподалік від станції метро: ст.м.Університет, ст.м. Героїв праці, ст.м. Пушкінська, ст.м. Історичний музей, ст.м. Радянська, ст.м. Холодна Гора, ст.м. Південний вокзал; ст.м.Центральний ринок; інші місця, вулиці, сквери та площі, будівлі та установи, що знаходяться неподалік перелічених місць проведення акцій.

На засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові 14.03.2014 року було розглянуто вищевказане повідомлення та за результатами розгляду узгоджувальна комісія вирішила вважати неможливим проведення вказаного масового заходу.

Комісія виходила з того, що орган місцевого самоврядування позбавлений можливості вжити заходів до забезпечення безперешкодного проведення вказаного масового заходу, а також забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей під час проведення масового заходу. В судове засідання представник позивача прибув, позов підтримав в повному обсязі та просив задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що 14.03.2014 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про проведення 11.03.2014 року з 09.00 до 21.00 год. безстроково мирної масової акції, маршу, демонстрації, флеш-моба та перфоманса із залученням звукопідсилювальної апаратури за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 64; майдан Конституції,7; вул. Мироносицька,2; вул. Совнаркомівська,5; майдан Свободи,5; пл.Привокзальна,1; пр-т Гагаріна,22; пр-т Гагаріна,20; майдан Свободи; можливі акції біля державних та місцевих установ та управлінь: Облдержадміністрація, Міська рада, Управління СБУ, Головне Управління МВС (а також районні управління МВС у м. Харкові), Держпром (Обласна адміністрація), Південний вокзал, Автовокзал; можливі акції неподалік від станції метро: ст.м.Університет, ст.м. Героїв праці, ст.м.Пушкінська, ст.м.Історичний музей, ст.м.Радянська, ст.м.Холодна Гора, ст.м.Південний вокзал; ст.м.Центральний ринок; інші місця, вулиці, сквери та площі, будівлі та установи, що знаходяться неподалік перелічених місць проведення акцій. Орієнтовна кількість учасників акції близько 200 та більше осіб.

Відповідно до підпункту 3 пункту "б" статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

Процедура розгляду питання про організацію та проведення масових заходів на території міста Харкова врегульоване Тимчасовим положенням "Про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у місті Харкові" (далі за текстом - Тимчасове положення), яке затверджене рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради №543 від 06.06.2007 року.

В силу приписів ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" норми Тимчасового положення № 543 є обов'язковими до дотримання всіма суб'єктами права на території міста Харкова.

Повідомлення ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про проведення 11.03.2014 року з 09.00 до 21.00 год. безстроково мирної масової акції, маршу, демонстрації, флеш-моба та перфоманса із залученням звукопідсилювальної апаратури було розглянуто 14.03.2014 року на засіданні узгоджувальної комісії Харківського виконавчого комітету по розгляду повідомлень про проведення громадських, політичних та інших масових заходів.

Згідно з протоколом № 4, який був складений о 11:30 год. 14.03.2014 року, органом місцевого самоврядування рекомендовано ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 відмовитися від проведення громадських мирних акцій на території м. Харкова з 09.00 до 21.00 починаючи з 11.03.2014 р. безстроково, визнано неможливим проведення громадських мирних акцій на території м. Харкова з 09:00 до 21:00 починаючи з 11.03.2014 р. безстроково, доручено юридичному департаменту підготувати позовну заяву до суду про заборону проведення громадських мирних акцій на території м. Харкова з 09:00 до 21:00 починаючи з 11.03.2014 р. безстроково, за які відповідальні ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4

Суд зазначає, що згідно ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Вказане положення Основного Закону повністю кореспондується з нормою міжнародного права - ст. 11 Конвенції про захист прав та основних свобод, де зазначено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або захисту прав і свобод інших осіб.

Частиною 2 ст. 39 Конституції України встановлено, що обмеження права на мітинги може встановлюватися відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Згідно ст. 1 Закону України "Про основи національної безпеки України" національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам. Національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток; загрози національній безпеці - наявні та потенційно можливі явища і чинники, що створюють небезпеку життєво важливим національним інтересам України. Об'єктами національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Суд зазначає, що згідно листа ХМУ ГУ МВС України в Харківській області від 14.03.2014 р. №33/3-305 проведення вищевказаних акцій може викликати суттєві труднощі в забезпеченні охорони громадського порядку, оскільки, в повідомленні ОСОБА_2 не вказано точні адреси проведення заходів, у зв'язку з чим неможливо визначити місце особового складу ОВС задіяного для забезпечення громадського порядку.

Згідно інформації Харківського міського управління ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 14.03.2014 р. №31/240 вищевказані заходи перекриють рух автотранспорту за вказаними адресами, що унеможливить швидке реагування підрозділів Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на випадок виникнення пожеж або надзвичайних ситуацій.

Відповідно до інформації Департаменту транспорту міської ради від 14.03.2014 р.№439/0/78-14 вищевказані заходи суттєво ускладнять рух через вихід учасників на проїжджу частину дороги та ускладнять рух громадського транспорту.

Крім того, суд зазначає, що з роздруківки сторінок офіційних інтернет-сайтів Харківської обласної державної адміністрації (http://kharkivoda) за 14.03.2014 р., які залучено до матеріалів справи, вбачається, що в Харківській ОДА є інформація про можливість терористичних актів на території міста Харкова, через що мешканців міста Харкова закликають утриматися від участі в масових заходах. За інформацією Міністерства внутрішніх справ України, яка міститься у роздруківці сторінки офіційного інтернет-сайту МВС України (http://mvs.gov.ua) за 14.03.2014 р., яку залучено до матеріалів справи, найближчим часом в Харкові планується проведення масових заходів за участю великої кількості громадян. При цьому за інформацією, яка поширюється окремими ЗМІ, до міста Харкова можуть прибути радикально налаштовані особи, для дестабілізації політичної ситуації в регіоні. Аналогічного змісту інформація міститься в роздруківці офіційного інтернет-сайту Харківської міської ради (http://city.kharkiv.ua).

З листа Управління Служби безпеки України в Харківській області від 14.03.2014 року № 70/5-2649 вбачається, що 15.03.2014 р. та 16.03.2014 р. в Харкові радикально-налаштованими активістами проросійських громадських організацій планується проведення громадсько-масових заходів, під час яких заплановано обговорення ряду питань подальшої розбудови органів місцевої влади Харківської області та участі громадськості в їх діяльності, які неоднозначно сприймаються мешканцями м. Харкова, через що під час проведення вказаних заходів можуть бути здійснені провокаційні дії по відношенню до учасників заходів, представників правоохоронних органів та органів місцевої влади, неконтрольований розвиток яких може призвести до масових заворушень, у тому числі, пов'язаних з насиллям та захопленням будівель органів державної влади.

Крім того, суд зазначає про наявність на час розгляду позову, соціальної напруги, яка існує в українському суспільстві, напруженої соціально-політичної ситуації в державі, зокрема, у Харківському регіоні та інших східних регіонах держави, що підтверджується роздруківками з інформаційних повідомлень засобів масової інформації у вигляді інтернет-ресурсів за період з 01.03.2014 р. - 14.03.2014 р., зокрема, "Главное" (http://glavnoe.ua), "АТН" (http://atn.ua), "Кореспондент" (http://korrespondent.net), які містять повідомлення про конфлікт біля Харківської ОДА 01.03.2014 року, внаслідок якого постраждало велика кількість осіб (від 30 до 90 осіб, за повідомленням різних ЗМІ) та порушено кримінальну справу за ч. 1 ст. 294 КК України (масові заворушення), напад на Фрунзенський військкомат у місті Харкові 07.03.2014 року, масові заворушення у місті Донецьку 13.03.2014 року, які призвели до загибелі та ушкодження здоров'я людей.

Стаття 182 Кодексу адміністративного судочинства України наділяє органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування правом звертатись до суду з позовною заявою про заборону зборів, мітингів, походів, чи про інше обмеження права на мірні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).

Згідно частини 5 статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав вважати заплановані відповідачами безстрокові мирні масові акції, маршу, демонстрації, флеш-моба та перфоманса із залученням звукопідсилювальної апаратури за вказаною адресою, а також з урахуванням суспільно-політичної ситуації в Харківському регіоні, таким, що може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей, через що з метою недопущення порушення прав і свобод громадян, суд дійшов до висновку про задоволення позову.

Відповідно до ч. 6 ст. 182 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду у справах про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання виконується негайно.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 8, ст. 19 Конституції України, ст. 9, ст. 11, ст. 158, ст. 160, ст. 163, ст. 182, ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Харківської міської ради до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про обмеження права на мирне зібрання - задовольнити.

Обмежити права на збори шляхом заборони ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, тел. НОМЕР_1) проведення 16.03.2014 року з 09.00 до 21.00 год. безстрокової мирної масової акції, маршу, демонстрації, флеш-моба та перфоманса із залученням звукопідсилювальної апаратури за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 64; майдан Конституції, 7; вул. Мироносицька, 2; вул. Совнаркомівська, 5; майдан Свободи, 5; пл. Привокзальна, 1; пр-т. Гагаріна, 22; пр-т. Гагаріна, 20; майдан Свободи; біля державних та місцевих установ та управлінь: Харківської обласної державної адміністрації, Харківської міської ради, Управління Служби безпеки України в Харківській області, Головного Управління МВС України в Харківській області (також, районні управління МВС у м. Харкові), Держпром (Обласна адміністрація), Південний вокзал, Автовокзал, а також акції неподалік від станції метро: Університет, Героїв праці, Пушкінська, Історичний музей, Радянська, Холодна Гора, Південний вокзал, Центральний ринок; інші місця, вулиці, сквери, площі, будівлі та установи, що знаходяться неподалік перелічених місць проведення акцій.

Постанову допустити до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Бідонько А.В.