Постанова від 14.03.2014 по справі 820/4634/14

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

14.03.2014 р. 23:55 год.

№ 820/4634/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.

при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.,

за участю: представника позивача - Бречки С.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Харківської міської ради до Харківського міського комітету Комуністичної партії України в особі Ковшар Наталії Євгенівни про обмеження права на мирне зібрання -

встановив:

Позивач, Харківська міська рада, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського міського комітету Комуністичної партії України в особі Ковшар Наталії Євгенівни, в якому просить суд обмежити права на збори шляхом заборони Харківського міського комітету Комуністичної партії України в особі Ковшар Наталії Євгенівни (61145, м. Харків, вул. Клочківська , 195-Г, кв.15) проведення 16.03.2014 року з 12-00 до 14:00 год. на майдані Свободи в м. Харкові (напроти пам'ятника В.І. Леніну) інформаційно-агітаційного заходу, приуроченого до річниці Всесоюзного референдуму 1991 року «Про збереження СРСР».

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 14 березня 2014 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від Харківського міського комітету Комуністичної партії України в особі секретаря Харківського ГК КПУ Луценка І.І. про проведення 16.03.2014 року з 12:00 до 14:00 за адресою: місто Харків, майдан Свободи (напроти пам'ятника В.І. Леніну) інформаційно-агітаційного заходу, приуроченого до річниці Всесоюзного референдуму 1991 року «Про збереження СРСР» (відповідальна Ковшар Наталія Євгенівна, мешкає: АДРЕСА_1, тел.НОМЕР_1). Орієнтована кількість учасників акції до 2000 осіб. 14 березня 2014 року на засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові розглянуте повідомлення Харківського міського комітету Комуністичної партії України, за результатами розгляду якого узгоджувальна комісія вирішила вважати неможливим проведення вказаного масового заходу. Комісія виходила з того, що забезпечення охорони громадського порядку та безпеки дорожнього руху при проведенні подібних заходів примушує відволікати велику кількість особового складу підпорядкованих підрозділів органів внутрішніх справ, а саме на кожний об'єкт передбачено один парний патрульний наряд, що на період проведення заходів відволіче їх виконання своїх службових обов'язків та негативно вплине на оперативну обстановку в м. Харкові. Крім того, проведення вказаних заходів має чітко визначений політичний характер і не завжди знаходить розуміння з боку громадян, що, в свою чергу, може викликати виникнення конфліктних ситуацій та непередбачуваний розвиток подій. Також, під час проведення акції, громадяни, протягом дня застосовуючи мегафони та інші звукопідсилюючі засоби, не лише створюють незручності пересічним громадянам, а й перешкоджають нормальній діяльності розташованим поблизу державним та недержавним установам. Існує висока вірогідність виникнення протистояння та конфліктних ситуацій між їх учасниками акції та особами, які не приймають в ній участь, а також конфліктів з нарядами міліції, які можуть призвести до різкого загострення ситуації, внаслідок чого можуть бути порушені права та інтереси громадян. Крім того, не виключена можливість участі в зазначених заходах представників інших об'єднань та громадських організацій з різнополярними поглядами щодо мети проведення масового заходу.

Представник позивача - Харківської міської ради Бречка С.М. - в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Судом розглянуто справу у строки, визначені у ч. 4 ст.182 КАС України, згідно з нормами якої адміністративна справа про обмеження права на мирні зібрання вирішується судом в разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів - невідкладно.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, 14 березня 2014 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від Харківського міського комітету Комуністичної партії України в особі секретаря Харківського ГК КПУ Луценка І.І. про проведення 16.03.2014 року з 12:00 до 14:00 за адресою: місто Харків, майдан Свободи (напроти пам'ятника В.І. Леніну) інформаційно-агітаційного заходу, приуроченого до річниці Всесоюзного референдуму 1991 року «Про збереження СРСР» - відповідальна Ковшар Наталія Євгенівна, мешкає: АДРЕСА_1, тел.НОМЕР_1, із використанням прапорів, двох наметів, транспарантів, інформаційних стендів, звукопідсилюючої апаратури та розповсюдженням печатних матеріалів. Орієнтовна кількість учасників акції - 2000 осіб.

При вирішенні спору суд виходить із положень ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", згідно яких органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та діючими законами України.

Відповідно до підпункту 3 пункту "б" частини 1 статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

На підставі ст. 38, ч. 6 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет Харківської міської ради рішенням від 06.06.2007 р. №543 затвердив Тимчасове положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові та затвердив склад узгоджувальної комісії, яка є постійно діючим органом при виконавчому комітеті Харківської міської ради, що при необхідності розглядає повідомлення про проведення масових заходів.

14 березня 2014 року на засіданні узгоджувальної комісії Харківського міськвиконкому по розгляду повідомлень про проведення громадських, політичних та інших масових заходів розглянуто повідомлення секретаря Харківського міського комітету Комуністичної партії України Луценка І.І. про проведення 16.03.2014 року з 12:00 до 14:00 за адресою: місто Харків, майдан Свободи (напроти пам'ятника В.І. Леніну) інформаційно-агітаційного заходу приуроченому до річниці Всесоюзного референдуму 1991 року «Про збереження СРСР», за результатами розгляду якого узгоджувальна комісія вирішила вважати неможливим проведення вказаного інформаційно-агітаційного заходу 16.03.2014 року на майдані Свободи з 12:00 до 14:00.

Статтею 39 Конституції України встановлено право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Частиною 2 ст. 39 Конституції України встановлено, що обмеження права на мітинги може встановлюватися відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Зазначене положення Конституції України кореспондується з нормою міжнародного права - ст.11 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, де зазначено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або захисту прав і свобод інших осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 182 Кодексу адміністративного судочинства України, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).

З огляду на зазначене, позивач наділений повноваженнями на звернення до суду з позовом про обмеження права на мирні зібрання відповідно до ч. 3 ст. 6 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

При розгляді зазначеної справи судом взято до уваги висновки Європейського суду з прав людини, викладені у рішенні по справі "Вєренцов проти України" від 11.04.2013 року щодо відсутності законодавчого акта з питань реалізації права на мирні зібрання, який був би ухвалений Верховною Радою України, як того чітко вимагають статті 39 та 92 Конституції України та неможливість для місцевих органів влади належним чином врегулювати процедуру проведення зібрань через відсутність такого законодавчого акту, неможливість для заявника передбачити наслідки своїх дій у зв'язку з вищевказаними недоліками нормативного регулювання.

Проте одночасно суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 8 КАС України, забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

За вимогами частини 5 ст. 182 КАС України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

Таким чином, обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Згідно ст. 1 Закону України "Про основи національної безпеки України" національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам. Національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток; загрози національній безпеці - наявні та потенційно можливі явища і чинники, що створюють небезпеку життєво важливим національним інтересам України. Об'єктами національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

З листа першого заступника прокурора міста Харкова від 14.03.2014 року №04-34-5606 вих.14, вбачається, що у повідомленні про інформаційно-агітаційний захід Харківського міського комітету КПУ, який запланований на 16.03.2014 р., наводяться заклики, що несуть загрозу суверенітету і територіальній цілісності держави, прав і свобод мешканців регіону.

З роздруківки сторінок офіційного інтернет-сайту Харківської обласної державної адміністрації (http://kharkivoda) за 14.03.2014 р., які залучено до матеріалів справи, вбачається, що в Харківській ОДА є інформація про можливість терористичних актів на території міста Харкова, через що мешканців міста Харкова закликають утриматися від участі в масових заходах. За інформацією Міністерства внутрішніх справ України, яка міститься у роздруківці сторінки офіційного інтернет-сайту МВС України (http://mvs.gov.ua) за 14.03.2014 р., яку залучено до матеріалів справи, найближчим часом в Харкові планується проведення масових заходів за участю великої кількості громадян. При цьому за інформацією, яка поширюється окремими ЗМІ, до міста Харкова можуть прибути радикально налаштовані особи, для дестабілізації політичної ситуації в регіоні. Аналогічного змісту інформація міститься в роздруківці офіційного інтернет-сайту Харківської міської ради (http://city.kharkiv.ua).

З листа Управління Служби безпеки України в Харківській області від 14.03.2014 року № 70/5-2649 вбачається, що 15.03.2014 р. та 16.03.2014 р. в Харкові радикально-налаштованими активістами проросійських громадських організацій планується проведення громадсько-масових заходів, під час яких заплановано обговорення ряду питань подальшої розбудови органів місцевої влади Харківської області та участі громадськості в їх діяльності, які неоднозначно сприймаються мешканцями м. Харкова, через що під час проведення вказаних заходів можуть бути здійснені провокаційні дії по відношенню до учасників заходів, представників правоохоронних органів та органів місцевої влади, неконтрольований розвиток яких може призвести до масових заворушень, у тому числі, пов'язаних з насиллям та захопленням будівель органів державної влади.

Крім того, суд зазначає про наявність на час розгляду позову, соціальної напруги, яка існує в українському суспільстві, напруженої соціально-політичної ситуації в державі, зокрема, у Харківському регіоні та інших східних регіонах держави, що підтверджується роздруківками з інформаційних повідомлень засобів масової інформації у вигляді інтернет-ресурсів за період з 01.03.2014 р. - 14.03.2014 р., зокрема, «Главное» (http://glavnoe.ua), «АТН» (http://atn.ua), «Кореспондент» (http://korrespondent.net), які містять повідомлення про конфлікт біля Харківської ОДА 01.03.2014 року, внаслідок якого постраждала велика кількість осіб (від 30 до 90 осіб, за повідомленням різних ЗМІ) та порушено кримінальну справу за ч. 1 ст. 294 КК України (масові заворушення), про напад на Фрунзенський військкомат у місті Харкові 07.03.2014 року, про масові заворушення у місті Донецьку 13.03.2014 року, які призвели до загибелі та ушкодження здоров'я людей.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав вважати запланований Харківським міським комітетом КПУ 16.03.2014 року на майдані Свободи в місті Харкові інформаційно-агітаційний захід, присвячений до річниці Всесоюзного референдуму 1991 року «Про збереження СРСР», з огляду на велику кількість учасників заходу - до 2000 осіб, повідомлень правоохоронних органів про можливість терористичного акту та масових заворушень 16.03.2014 року на території міста Харкова, а також з урахуванням суспільно-політичної ситуації в Харківському регіоні, таким, що може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам самих мітингувальників та інших людей, через що з метою недопущення порушення прав і свобод громадян, суд дійшов до висновку про задоволення позову.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.

Керуючись ст.ст. 39, 92 Конституції України, ст.ст. 4, 7, 8, 11, 69 - 71, 86, ч. 1 ст. 158, 160-163, 182, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Харківської міської ради до Харківського міського комітету Комуністичної партії України в особі Ковшар Наталії Євгенівни про обмеження права на мирне зібрання - задовольнити.

Обмежити право на збори шляхом заборони Харківському міському комітету Комуністичної партії України в особі Ковшар Наталії Євгенівни (АДРЕСА_1) проведення 16.03.2014 року з 12-00 до 14:00 год. на майдані Свободи в м. Харкові (напроти пам'ятника В.І. Леніну) інформаційно-агітаційного заходу, приуроченого до річниці Всесоюзного референдуму 1991 року «Про збереження СРСР», із використанням прапорів, двох наметів, транспарантів, інформаційних стендів, звукопідсилюючої апаратури та розповсюдженням печатних матеріалів.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мар'єнко Л.М.