Постанова від 13.03.2014 по справі 816/727/14

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/727/14

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Дрижирук М.І.,

представника позивача - Пальонної О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора Великобагачанського району Полтавської області до Великобагачанської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування розпорядження №276 від 16.08.2012, -

ВСТАНОВИВ:

08 лютого 2014 року прокурор Великобагачанського району звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Великобагачанської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування розпоряджень №208 від 11.06.2012, №245 від 25.07.2012, №246 від 25.07.2012, №276 від 16.08.2012.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.02.2014 у справі №816/562/14 до участі у справі залучено третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та позовні вимоги роз'єднано у самостійні провадження. Зокрема, виділено у самостійне провадження позовні вимоги прокурора Великобагачанського району до Великобагачанської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2, про визнання протиправним та скасування розпорядження № 276 від 16.08.2012, яке є предметом розгляду у даній справі №816/727/14.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на те, що в ході перевірки Великобагачанської районної державної адміністрації в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів встановлено, що розпорядженням голови Великобагачанської РДА №276 від 16.08.2012 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками на умовах оренди громадянину України ОСОБА_2 для сінокосіння та випасання худоби із земель запасу за межами населених пунктів на адмінтериторії Остап'євської сільської ради площею 37,0000 га. Проте вказане розпорядження прийнято з порушенням вимог статті 123 Земельного Кодексу України, оскільки ОСОБА_2 фактично надано у користування земельні ділянки загальною площею 37,0000 га (кадастровий номер 5320283600:00:004:1534 /16 га/, 5320283600:00:004:11535 /16 га/, 5320283600:00:004:11536 /5 га/) із земель запасу за відсутності розроблених проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Подання прокурора про усунення порушень вимог Земельного кодексу України за вих. 8Р-2105вих13 від 20.12.2013, внесене Полтавській обласній державній адміністрації, відхилено останньою, у зв'язку з чим прокурор Великобагачанського району на підставі статті 23 Закону України "Про прокуратуру" звернувся до суду як позивач про визнання протиправним та скасування розпорядження №276 від 16.08.2012.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила визнати протиправним та скасувати розпорядження №276 від 16.08.2012 у повному обсязі.

Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, надав через канцелярію суду заяву, в якій зазначив, що проти позову не заперечує, а також просив розглянути справу без участі його представника.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, третьої особи, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що на виконання вимоги прокуратури Великобагачанського району №122-775вих-13 від 21.10.2013 (а.с. 9) Великобагачанською районною державною адміністрацією листом від 24.10.2013 №1807/01-20 (а.с. 12) надано, зокрема, перелік прийнятих розпоряджень голови райдержадміністрації протягом 2011-2013 років про надання земельних ділянок для ведення фермерського господарства, особистих селянських господарств, сінокосіння та випасання худоби, садівництва, городництва, ведення підсобного господарства за рахунок земель запасу чи резервного фонду, прийнятих на підставі розроблених технічних документацій (а.с. 13-15).

До вказаного переліку включено розпорядження №276 від 16.08.2012 про затвердження технічної документації із землеустрою, що посвідчує право користування земельною ділянкою на умовах оренди громадянину ОСОБА_2 для сінокосіння та випасання худоби.

31.10.2013 прокурором Великобагачанського району винесено постанову №89-1902 про проведення перевірки Великобагачанської районної державної адміністрації в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів (а.с.10-11).

За наслідками перевірки прокурором Великобагачанського району внесено Великобагачанській районній державній адміністрації подання від 31.10.2013 за №89-1901вих.13 (а.с. 18-20) про усунення порушень вимог Земельного кодексу України, в якому, зокрема, вказано, що розпорядження №276 від 16.08.2012 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою площею 37 га на умовах оренди для сінокосіння та випасання худоби ОСОБА_2 із земель запасу (сіножаті) на території Остап'євської сільської ради прийнято з порушенням статті 123 Земельного кодексу України з огляду на відсутність проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. У поданні викладено вимоги вжити заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, причин та умов, що їм сприяють, вирішити питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності осіб, які допустили порушення та повідомити про результати розгляду подання у 30-денний строк.

За результатами розгляду подання прокурора Великобагачанською районною державною адміністрацією направлено лист від 29.11.2013 (надійшов до прокуратури 03.12.2013), в якому повідомлено, що станом на 29.11.2013 земельні ділянки відносно яких були прийняті розпорядчі акти, у фактичне користування заявникам не передані, а отже, в орендних відносинах не перебувають, а також зазначено, що на даний час вжити заходів щодо усунення виявлених порушень райдержадміністрація не має змоги, оскільки відповідно до змін Земельного кодексу України, які набрали чинності 01.01.2013, районні державні адміністрації не є розпорядниками земель сільськогосподарського призначення (а.с. 42-43).

З огляду на викладене, прокурором Великобагачанського району було направлено подання про усунення порушень вимог Земельного кодексу України від 20.12.2013 за №8Р-2105вих13 голові Полтавської обласної державної адміністрації з вимогою скасувати розпорядження голови Великобагачанської районної державної адміністрації від 11.06.2012 №208, від 25.07.2012 №245, від 25.07.2012 №246, від 16.08.2012 №276, як незаконні, та повідомити про розгляд подання у 30-денний строк (а.с. 21-22).

За результатами розгляду подання Полтавською обласною державною адміністрацією направлено прокурору Великобагачанського району лист від 27.01.2014 за вих.№11273/01-52, в якому повідомлено, що вимоги щодо скасування розпоряджень Великобагачанської райдержадміністрації задоволенню не підлягають (а.с. 23-24). Вказаний лист надійшов до прокуратури Великобагачанського району 28.01.2014, про що свідчить відбиток штампу вхідної реєстрації.

Посилаючись на положення частини 5 статті 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор Великобагачанського району оскаржив до суду розпорядження Великобагачанської районної державної адміністрації №276 від 16.08.2012.

Надаючи оцінку позовним вимогам, а також правомірності оскаржуваного розпорядження, суд виходить з наступного.

Відповідно до частин 5, 6 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" у разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо:

1) визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині;

2) визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень;

3) визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.

Для звернення прокурора з позовом до суду встановлюється 15-денний строк, що обчислюється з дня одержання повідомлення про відхилення подання або в разі неповідомлення прокурора про результати розгляду подання з дня закінчення визначеного прокурором строку для його розгляду.

З огляду на те, що подання прокурора Великобагачанського району від 20.12.2013 за №8Р-2105вих13 про усунення порушень вимог Земельного кодексу України було відхилено Полтавською обласною державною адміністрацією, прокурор в межах передбачених законом повноважень звернувся до суду про визнання протиправним та скасування розпорядження №276 від 16.08.2012.

З матеріалів справи слідує, що розпорядженням Великобагачанської районної державної адміністрації №276 від 16.08.2012 "Про затвердження технічної документації із землеустрою що посвідчує право користування земельною ділянкою на умовах оренди" затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками на умовах оренди громадянину України ОСОБА_2 для сінокосіння та випасання худоби із земель запасу за межами населених пунктів на адмінтериторії Остап'євської сільської ради площею 37,0000 га, а також вказано, що право користування земельною ділянкою та розмір орендної плати необхідно обумовити орендним договором, укладення якого провести відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року №220 "Про затвердження Типового договору оренди землі" (а.с. 16).

Відповідно до пункту а) частини 1 статті 17 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Пунктом а) частини 3 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.

Згідно частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

- зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону;

- надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Як встановлено судом із пояснень представника позивача та підтверджується інформацією Відділу Держземагентства у Великобагачанському районі Полтавської області від 31.10.2013 №01-01-21/1081 (а.с. 47), межі земельної ділянки, переданої в оренду згідно розпорядження №276 від 16.08.2012, не були встановлені в натурі (на місцевості).

За таких обставин розпорядження Великобагачанської районної державної адміністрації №276 від 16.08.2012, яким надано земельну ділянку в оренду на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, а не на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, прийнято з порушенням вимог частини 1 статті 123 Земельного кодексу України.

Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

В силу приписів частини 5 статті 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону, або договором оренди землі та договором відчуження права оренди землі, зареєстрованими відповідно до закону.

Матеріалами справи підтверджено, що договір оренди на підставі розпорядження №276 від 16.08.2012 між Великобагачанською районною державною адміністрацією та громадянином ОСОБА_2 не укладався та відповідно не реєструвався (а.с. 25-27).

З огляду на викладене, право користування земельною ділянкою, вказаною в оскаржуваному розпорядженні, у громадянина ОСОБА_2 не виникло, а розпорядження не виконано.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Беручи до уваги те, що розпорядження №276 від 16.08.2012 суперечить вимогам статті 123 Земельного кодексу України, позовні вимоги про визнання його протиправним та скасування є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора Великобагачанського району Полтавської області задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Великобагачанської районної державної адміністрації №276 від 16 серпня 2012 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою що посвідчує право користування земельною ділянкою на умовах оренди", яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками на умовах оренди громадянину України ОСОБА_2 для сінокосіння та випасання худоби із земель запасу за межами населених пунктів на адмінтериторії Остап'євської сільської ради площею 37,0000 га.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 14 березня 2014 року.

Суддя О.В. Гіглава