"26" лютого 2014 р. м. Київ К/800/55285/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Головуючого: судді Чалого С.Я.
Суддів: Конюшка К.В.
Черпіцької Л.Т.
секретар
судового засідання Домбровський І.В.
за участю представників сторін:
позивача - не з'явився
відповідача - Данилюк М.М.
третьої особи - ОСОБА_4
розглянувши в порядку касаційного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за касаційними скаргами Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області та ОСОБА_5 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року у справі за позовом приватного підприємства "Агро-Експрес-Сервіс" до Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області, третя особа - ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування розпорядження,-
У лютому 2013 року приватне підприємство "Агро-Експрес-Сервіс" (далі - ПП "Агро-Експрес-Сервіс", позивач) звернулось до суду з позовом до Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області (далі - Кременецька РДА, відповідач), третя особа ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Кременецької районної державної адміністрації від 30 листопада 2012 року № 812-од «Про надання дозволу гр. ОСОБА_5 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для створення фермерського господарства на території Будківської та Лідихівської сільських рад».
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2013 року в позові відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року рішення суду першої інстанції скасовано, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано спірне розпорядження відповідача.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати, постанову суду першої інстанції залишити в силі.
Не погодилась з рішенням суду апеляційної інстанції і третя особа у справі - ОСОБА_5, який посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 30 листопада 2012 року Головою Кременецької РДА прийнято розпорядження №812-од «Про надання дозволу гр. ОСОБА_5 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для створення фермерського господарства на території Будківської та Лідихівської сільських рад».
01 березня 2013 року Головою Кременецької РДА прийнято розпорядження № 99-од «Про внесення змін до розпорядження Голови Кременецької РДА № 812-од від 30 листопада 2012 року, яким внесено зміни у назві, абзаці першому та у п.2, а саме цільове призначення земельних ділянок «створення фермерського господарства» замінено на: «ведення фермерського господарства».
Відмовляючи в позові, суд першої інстанції вказав, що голова Кременецької РДА, приймаючи розпорядження від 30 листопада 2012 року № 812-од діяв в межах Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про фермерське господарство», Закону України « Про місцеві державні адміністрації», Закону України «Про землеустрій» та на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень та з метою, з якою це повноваження надано.
Натомість апеляційний суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції вказав на наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування спірного рішення відповідача.
Колегія суддів вважає помилковим висновок суду апеляційної інстанції про задоволення позовних вимог та вбачає за доцільне зазначити про таке.
Правове регулювання порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для створення фермерських господарств передбачено, зокрема, Земельним кодексом України та Законом України "Про фермерське господарство".
Так, згідно з п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади (відповідні районні державні адміністрації).
Згідно ст. 17 ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
У відповідності до ст. 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Тому, як вірно враховано судом першої інстанції, питання передачі спірних земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства належить до компетенції Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» від 19 червня 2003 року, для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.
У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Матеріалами справи підтверджується, що на час звернення ОСОБА_5 із відповідною заявою до відповідача, заявником було додано всі передбачені ЗУ «Про фермерське господарство» документи.
Крім цього, на час винесення спірного розпорядження, у позивача були відсутні будь-які правовстановлюючі документи на зазначені земельні ділянки, а бажання приймати в майбутньому участь у конкурсі та здійснювати господарську діяльність на спірних земельних ділянках не є достатньою умовою для визнання протиправним та скасування розпорядження голови Кременецької районної державної адміністрації від 30 листопада 2012 року № 812-од.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням зазначеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначений чинним законодавством України.
Відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обгрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції повно та всебічно досліджені обставини справи, вірно встановлений характер спірних правовідносин і обґрунтовано застосовано норми матеріального права до їх вирішення, не допущено при цьому порушень норм процесуального права.
Таким чином, суд апеляційної інстанції помилково скасував рішення суду першої інстанції, яке прийнято відповідно до закону.
Відповідно до ст. 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись ст. ст. 221, 223, 226, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
ухвалила:
Касаційні скарги Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області та ОСОБА_5 задовольнити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року скасувати.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2013 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: