Ухвала від 13.02.2014 по справі 872/16318/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2014 рокусправа № 214/4580/13-а(2а/214/222/13)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.,

без представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу ОСОБА_2

на постанову Саксаганського районного суду м.Кривого Рогу від 07 жовтня 2013 р. у справі № 214/4580/13-а(2а/214/222/13)

за позовом ОСОБА_2

до Управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради м. Кривого Рогу

про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулось до Саксаганського районного суду м.Кривого Рогу з адміністративним позовом до Управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради м.Кривого Рогу, в якому просила:

- визнати неправомірними дії Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області щодо відмови у розгляді звернення ОСОБА_2 заявою про надання дозволу на встановлення індивідуального опалення та відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання;

- зобов'язати Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області розглянути питання надання дозволу ОСОБА_2 на встановлення індивідуального опалення та відключення від мережі центрального опалення та гарячого водопостачання в житловому приміщенні та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю та протиправністю відмови відповідача. Позиває вважає, що відповідач, як центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, має повноваження та можливості надати дозвіл ОСОБА_2 щодо підключення автономного опалення в квартирі, в той час як відмова у розгляді заяви про надання дозволу та порядок встановлення індивідуального опалення та відключення від центральної мережі теплопостачання обмежує право позивача на якість життя та можливість отримання якісних послуг з теплопостачання.

Постановою Саксаганського районного суду м.Кривого Рогу від 07 жовтня 2013 р. у справі № 214/4580/13-а(2а/214/222/13) (суддя Ан О. В.) у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.

Постанову суду мотивовано тим, що відповідач не є суб'єктом, який уповноважений вирішувати питання щодо відключення від міської тепломережі та надання дозволів на встановлення індивідуального опалення. Судом проаналізовано відповідь Управління та встановлено, що відповідь містить роз'яснення з посиланням на діючі нормативні акти щодо загального порядку встановлення індивідуального опалення, відповідь в цілому відповідає вимогам Закону України «Про звернення громадян».

Не погодившись з постановою суду, ОСОБА_2 подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову Саксаганського районного суду м.Кривого Рогу від 07 жовтня 2013 р. у справі № 214/4580/13-а(2а/214/222/13), як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник вважає, що суд першої інстанції невірно застосував норми права, оскільки при визначенні компетенції відповідача посилався на нормативно-правовий акт, яким регламентовано порядок відключення від центральної мережі опалення цілих будинків, в той час як питання відключення окремого житлового приміщення (квартири) від центрального теплопостачання та надання дозволу на встановлення автономного опалення в окремому житловому приміщенні знаходиться в компетенції саме відповідача.

Управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради м.Кривого Рогу проти задоволення апеляційних скарги заперечує, вважаючи оскаржену постанову суду першої інстанції обґрунтованою та правомірною, зазначаючи, що повноважень щодо надання дозволу міжвідомчою комісією на відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води без згоди всіх власників наймачів (орендарів) окремих приміщень, законодавством не передбачено. Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

До судового засідання представники сторін не з'явились, сторони процесуальним правом щодо участі в судовому засіданні не скористались, жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників сторін суду не повідомлені.

З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду скарги. Відповідно до ст. 41 КАС України, в зв'язку з неявкою представників сторін, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального пристрою не здійснювалось.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення виконкому Криворізької міської ради від 12.11.2008 р. № 787 затверджено комісії для розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання у новому складі та положення про неї (а. с.31).

15.07.2011 р. ОСОБА_2 з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630 звернулась до Міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП в м.Кривий Ріг з заявою про надання дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП квартири і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання (а.с.19).

27.07.2011 р. Управлінням благоустрою та житлової політики виконкому міськради була надана відповідь за № 4898/8 на вищевказане звернення ОСОБА_2, якою останній з посиланням на положення нормативно-правових актів роз'яснено порядок надання дозволу на встановлення автономного опалення (а. с.18).

Не погодившись з відповіддю Управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міськради м.Кривого Рогу № 4898/8 від 27.07.2011 р. ОСОБА_2 звернулась з даним позовом до адміністративного суду.

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_2 не підлягає задоволенню з таких підстав:

Процедура відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630 та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 р. № 4.

Згідно п.1 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630 (далі - Правила № 630) (в редакції на момент звернення позивача з заявою) ці Правила регулюють відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги).

За визначенням, наведеним у ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 р. № 1875-IV, споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.

Згідно п.24 Правил № 630 споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до п.25 Правил № 630 відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Так, на виконання п.25 Правил № 630 Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 р. № 4 затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок № 4).

Відповідно до п.2.1 Порядку № 4 для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання з письмовою заявою, в якій зазначає причини відключення.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення повинно бути підтримано всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

При цьому, п.2.2 Порядку № 4 передбачено, що комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.

Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника.

Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові.

Додатком до рішення виконкому Криворізької міської ради від 12.11.2008 р. № 787 затверджено склад комісії для розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, до якого входять як працівники підрозділів виконкому, так і працівники комунальних і приватних підприємств, зокрема КП «Кривбасводоканал», ВАТ «Криворіжгаз» (а. с.32, 33).

З Положення про вказану комісію (а. с.34, 35) вбачається, що її створено з метою вирішення питань відключення окремих жилих будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.

При цьому, колегія суддів бере до уваги, що скаржник, посилаючись на те, що Порядок № 4 регламентує процедуру відключення окремих будинків, а не окремих приміщень (квартир), порядок відключення яких залишається законодавчо неврегульованим, звернулась саме до такої Міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП в м.Кривий Ріг, яка вирішує питань відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання окремих жилих будинків.

Проте, матеріали справи не містять будь-якої відповіді цієї комісії за результатами розгляду заяви позивача.

Таку відповідь надано Управлінням благоустрою та житлової політики виконкому міськради, у листі № 4898/8 від 27.07.2011 р. в якому міститься роз'яснення на звернення ОСОБА_2 щодо порядку розгляду питання надання дозволу на встановлення автономного опалення з посиланням на положення Правил № 630 та Порядку № 4, зокрема, на п.п.2.2.3 Порядку № 4, згідно абз.1 якого, якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.

При цьому, згідно абз.1 п.п.2.2.3 Порядку № 4 про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.

Таким чином, наведені вище обставини свідчать про відсутність повноважень Управління благоустрою та житлової політики виконкому міськради та самого виконкому Криворізької міськради на розгляд заяв споживачів про надання дозволу на встановлення автономного опалення, і, разом з тим, відсутність відповіді про розгляд заяви позивача саме органу, до повноважень якого віднесений розгляд даного питання, тобто вищевказаної комісії.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання неправомірними дії виконкому Криворізької міськради щодо відмови у розгляді звернення ОСОБА_2 про надання дозволу на встановлення індивідуального опалення та відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання і про зобов'язання виконкому розглянути питання надання дозволу ОСОБА_2 на встановлення індивідуального опалення та відключення від мережі центрального опалення та гарячого водопостачання в житловому приміщенні та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Саксаганського районного суду м.Кривого Рогу від 07 жовтня 2013 р. у справі № 214/4580/13-а(2а/214/222/13) залишити без задоволення.

Постанову Саксаганського районного суду м.Кривого Рогу від 07 жовтня 2013 р. у справі № 214/4580/13-а(2а/214/222/13) залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко