30 січня 2014 рокусправа № 1170/2а-4350/12
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.,
без представників сторін;
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби
на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 січня 2013 р. у справі № 1170/2а-4350/12
за позовом Приватного акціонерного товариства "МТС Україна
до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби
про скасування рішення, -
"19" грудня 2012 р. Приватне акціонерне товариство "МТС УКРАЇНА" звернулось до суду з адміністративним позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби в якому просило скасувати податкове повідомлення - рішення відповідача від 26 листопада 2012 р. №0003231500, яким визначено розмір штрафної (фінансової) санкції в сумі 170 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неправомірністю накладення штрафу на підприємство у зв'язку з вчасним неподанням податкової звітності, оскільки зазначена звітність позивачем подана вчасно, що підтверджується поштовими квитанціями про відправку та отримання поштового відправлення.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 січня 2013 р. у справі № 1170/2а-4350/12 адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "МТС Україна до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби про скасування рішення - задоволено.
Постанову суду мотивовано тим, що законом визначено обов'язок платника податків подавати звітність до податкового органу, а не до його структурного підрозділу, тому подання позивачем звітності до Кіровоградської ОДПІ, а не до Кіровоградського відділення Кіровоградської ОДПІ є правомірним та своєчасним.
Не погодившись з постановою суду, подано апеляційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 січня 2013 р. у справі № 1170/2а-4350/12, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що судом помилково трактовано норми податкового законодавства, та не враховано, що приписами ст. 286 ПК України передбачено подання податкової звітності по платі за землю до відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки. Скаржник зазначає, що Кіровоградське відділення Кіровоградської ОДПІ є відокремленим структурним підрозділом, самостійним податковим органом, що територіально розташований за місцезнаходженням земельної ділянки позивача.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
До судового засідання не з'явились представники сторін. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників сторін суду не повідомлені.
З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що на підставі п. п. 1, 3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу України» та ст. ст. 75, 76, 86 Податкового кодексу України посадовими особами Кіровоградського відділення Кіровоградської ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності ПрАТ «МТС Україна», за результатами якої складено акт від 16 листопада 2012 року № 218/1500/14333937, яким зазначено, що платником податків не подано податкову декларацію по платі за землю (орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік, чим порушено вимоги п.49.18 ст.49 та п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України.
На підставі вказаного акту відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 26.11.2012р. №0003231500, яким визначено розмір штрафної (фінансової) санкції в сумі 170,00 грн.
З вимогою скасувати зазначене податкове повідомлення-рішення податкового органу позивач звернувся до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем було направлено до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби податкову декларацію з плати за землю за 2012 рік в електронній формі, що підтверджується квитанціями №1, №2. Відмови у прийнятті вказаної декларації від податкового органу на адресу позивача не надходило, а тому зазначена податкова звітність вважається прийнятою податковим органом.
Дослідивши обставини по справі, колегія суддів, вважає за можливе погодитись з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно пункту 49.4 статті 49 Податкового кодексу України, платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до органу державної податкової служби в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, зокрема, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Позивач належить до великих підприємств та подає податкову звітність в електронній формі.
Як вбачається з матеріалів справи, 16.06.2012 року ПрАТ «МТС Україна» направило до Кіровоградської ОДПІ податкову декларацію з плати за землю за 2012 рік в електронній формі, що підтверджується квитанціями №1 та №2.
За таких обставин, які не заперечуються відповідачем, колегія суддів доходить висновку, що Товариством подано декларацію з плати за землю в строк та у спосіб передбачений приписами Податкового кодексу України.
Пунктом 49.8 статті 49 Податкового кодексу України визначено, що прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Отже аналіз зазначених норм права дає можливість дійти висновку, що посадова особа податкового органу зобов'язана перевірити, в тому числі, належність органу, до якого подається звітність.
За приписами пункту 49.9 статті 49 Податкового кодексу України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою: за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) органу державної податкової служби, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення органу державної податкової служби, у разі надсилання податкової декларації поштою; у разі, якщо орган державної податкової служби із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.
Пунктом 49.11 зазначеної статті Кодексу встановлено, що у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови, зокрема у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.
Судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджується, відповідачем належними доказами не спростовано, що таке повідомлення на адресу позивача протягом п'яти робочих днів з моменту отримання декларації не направлялось.
Навпаки позивачем отримано квитанції №1 та №2 від 16.02.2012 року, згідно з якими Кіровоградською ОДПІ підтверджено факт прийняття декларації.
З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податкова декларація з плати за землю за 2012 рік, яка подана ПрАТ «МТС Україна», вважається прийнятою Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Кіровоградської області Державної податкової служби 16 лютого 2012 року, а тому спірне податкове повідомлення-рішення носить протиправний характер та підлягає скасуванню.
Стосовно посилань скаржника не те, що податкова звітність, подана до неналежного податкового органу, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Пунктом 268.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що податкова звітність із плати за землю подається відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки.
Як вбачається з відомостей про наявні земельні ділянки, що містяться у матеріалах справи, місцезнаходженням орендованої позивачем земельної ділянки є територія Бережинської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області .
Згідно частини 1 статті 1 Закону України "Про державну податкову службу" від 4 грудня 1990 року N 509-XII (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин), до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
Відповідно до абзацу 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 вересня 2011 р. N 981 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, реорганізувавши шляхом злиття, перетворення і приєднання державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, державні податкові інспекції у районах, містах (крім мм. Києва та Севастополя), районах у містах, спеціалізовані державні податкові інспекції, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції, за переліком згідно з додатками 1 -3.
Згідно Переліку територіальних органів Державної податкової служби, які утворюються шляхом перетворення, визначених у додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 21 вересня 2011 р. N 981, найменування територіального органу Державної податкової служби, який утворюється є Кіровоградська ОДПІ.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що у розумінні п.286.2 ст.286 ПК України, органом державної податкової служби є Кіровоградська ОДПІ Кіровоградської області ДПС, а не її структурний підрозділ.
Посилання відповідача в апеляційній скарзі на те, що структурному підрозділу, наказами Кіровоградської ОДПІ від 01.06.2010р. №1 та від 23.11.2010р. №675, надано повноваження щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства і забезпечення реалізації єдиної державної податкової політики на території Кіровоградського району, колегія суддів не може прийняти до уваги, оскільки внутрішня організація роботи Кіровоградської ОДПІ, не спростовує обґрунтованість висновків суду першої інстанції щодо належного органу податкової служби до якого позивачем правомірно подано податкову звітність.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про дотримання позивачем обов'язку щодо своєчасного подання до ДПІ податкової звітності, що свідчить про відсутність правових підстав для застосування спірних штрафних санкцій.
За таких обставин колегія суддів доходить висновку, що під час апеляційного перегляду адміністративної справи, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження, оскаржуване рішення суду першої інстанції прийняте на підставі повно встановлених та досліджених обставин по справі, з вірним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 січня 2013 р. у справі № 1170/2а-4350/12 - залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 січня 2013 р. у справі № 1170/2а-4350/12 - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко