04 жовтня 2013 рокусправа № 2а-6210/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бишевської Н.А.
суддів: Семененка Я.В. Добродняк І.Ю
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 05 грудня 2011 року у адміністративній справі № 2а-6210/11 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради про стягнення боргу з виплати державної допомоги по догляду за дитиною, -
У жовтні 2011 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати дії відповідача неправомірними; зобов'язати відповідача провести перерахунок та сплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років; зобов'язати відповідача виплатити відповідно до положення ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2010-2011 роки; зобов'язати відповідача призначити та сплачувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з 01 жовтня 2011 р.
Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 листопада 2011 року позовні вимоги пред'явлені за період з 01 січня 2010 року по 02 травня 2011 року залишити без розгляду.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 05 грудня 2011 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено повністю. Рішення суду мотивоване правомірністю дій відповідача. Судом першої інстанції зазначено що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до п. 22 Порядку призначення ті виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751 та ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Не погодившись з постановою суду, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким повністю задовольнити позовні вимоги.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач має малолітню доньку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області та відповідно до довідці про доходи виданої відповідачем №3716 від. 30.09.2011 (а/с 21) отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Дослідивши обставини справи, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні адміністративного позову з наступних підстав.
Правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися як Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, до яких відноситься позивач, (стаття 13) так і Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами (статтями 15 та 43 відповідно).
Зокрема, статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Однак, пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік " внесено відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме: статтю 15 викладено в наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Проте, пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік " передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
В свою чергу з 01.01.2009 р. на виконання вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Кабінет Міністрів України постановою від 27 грудня 2001 року № 1751 затвердив Порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми. Так відповідно до пункту 22 Порядку допомога виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01.01.2009 р. - 75 відсоткам, з 01.01.2010 р. - 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень.
Проте станом на 2011 р., який охоплює період заявлених позовних вимог скаржником, Закон України «Про Державний бюджет України на 2011 рік" не містить будь-яких положень щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" або делегування повноважень по визначенню такого розміру Кабінету Міністрів України.
Саме тому, у 2011 році, виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам не застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування повинні здійснюватися у розмірі визначеному статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", а саме - у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідач при нарахуванні та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, меншому, ніж визначено статтею ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" діяв неправомірно.
Отже колегія суддів приходить до висновку про необхідність зобов'язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною (ОСОБА_2) до досягнення нею трьох років за період з 03 травня 2011 року по день закінчення виплат, або зміни законодавства.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, з прийняттям нового судового рішення.
Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 05 грудня 2011 року у адміністративній справі № 2а-6210/11 - скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради щодо нарахування та виплати на користь ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, меншому, ніж визначено статтею ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з 03.05.2011 року - неправомірними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради здійснити перерахунок та забезпечити виплату на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі встановленого законом, на момент виплати, прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 03.05.2011 року по день закінчення виплат, або зміни законодавства з урахуванням виплачених сум.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко
Суддя: І.Ю. Добродняк