27 лютого 2014 року м. Київ К/9991/26718/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів: Лиски Т.О. (доповідач),
Бутенка В.І.,
Штульман І.В.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом Приватного підприємства «Комфорт-Авто» до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автотранспорті в Хмельницькій області про скасування постанов про застосування штрафних санкцій, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автотранспорті в Хмельницькій області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 11 січня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2012 року,
У грудні 2011 року Приватне підприємство «Комфорт-Авто» звернулось до суду з позовом до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автотранспорті в Хмельницькій області про скасування постанов про застосування штрафних санкцій.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 11 січня 2012 року, залишеною без зміни ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2012 року, позов задоволено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій у справі, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автотранспорті в Хмельницькій області звернулась з касаційною скаргою, в якій просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, здійснивши перевірку доводів касаційної скарги, матеріалів справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно статті 211 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) підставами касаційного оскарження є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Згідно з ч. 3 ст. 159 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судами встановлено, що 26 вересня 2011 року уповноваженими особами відповідача на окремо визначеній ділянці дороги (178-й км. автомобільної дороги Н-03) під час рейдової перевірки були встановлені порушення позивачем вимог чинного законодавства про автомобільний транспорт, про що був складений відповідний акт. За вказане порушення вимог ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» оскаржуваною постановою відповідача № 142333 від 01.11.201 року до позивача були застосовані фінансові санкції в сумі 1700,00грн.
27 вересня 2011 року уповноваженими особами відповідача на окремо визначеній ділянці дороги в м. Хмельницькому по вул. Трудова, 30/2 під час рейдової перевірки були встановлені порушення позивачем вимог чинного законодавства про автомобільний транспорт, про що був складений відповідний акт. За вказане порушення вимог 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» оскаржуваною постановою відповідача № 142334 від 01.11.2011 року до позивача застосовані фінансові санкції в сумі по 1700,00грн.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з доводами якого погодився й суд апеляційної інстанції, прийшов до висновку про наявність допущених відповідачем порушень при прийнятті рішення про застосування фінансових санкцій до позивача.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з вказаними висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон Україні «Про автомобільний транспорт», який регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядуванню пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до п. п. 25, 26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 листопада 2006 р. N 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що про зазначені факти порушення законодавства про автомобільний транспорт та про розгляд даних справ 01.11.2011 року, позивача було повідомлено Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Хмельницькій області лише 03.11.2011 року, тобто після розгляду вказаних матеріалів та винесення оскаржуваних рішень.
Несвоєчасне вручення позивачу повідомлення про розгляд справ підтверджується розпискою в отриманні ним повідомлення 03.11.2011 року.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що відповідачем не було належним чином повідомлено позивача про розгляд справи, відповідно позбавлено останнього на участь в розгляді вказаних матеріалів.
Таким чином відповідач діяв не у спосіб, що передбачений законом, а оскаржувані постанови начальника Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Хмельницькій області не можна вважати таким, що прийняті з урахуванням пункту 9 частини 3 статті 2 КАС України.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
З урахуванням викладеного, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.3 ст. 2201 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки судові рішення ухваленні з додержанням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Керуючись статтями 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автотранспорті в Хмельницькій області відхилити, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 11 січня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2012 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: