Ухвала від 06.03.2014 по справі К/9991/46892/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" березня 2014 р. м. Київ К/9991/46892/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Чалого С.Я.

Калашнікової О.В.

Конюшка К.В.

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Жидачівського районного відділу Головного управління МНС України в Львівській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2011 року у справі за позовом Жидачівського районного відділу Головного управління МНС України в Львівській області до Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, -

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2010 року Жидачівський районний відділ Головного управління МНС України в Львівській області звернувся до суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області, в якому, після уточнення, просив: визнати протиправним та скасувати п.1 висновку акту №000430 від 08.09.2010 року в частині отримання необґрунтованої виручки за період з 09.04.2010 року по 17.06.2010 року на суму 206,00 грн., а також визнати протиправним та скасувати рішення №295 від 14.09.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 14.09.2010 року.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2011 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області №295 від 14.09.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в частині вилучення 618,00 грн.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2011 року, рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким відмовлено Жидачівському районному відділу Головного управління МНС України в Львівській області в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Жидачівського районного відділу Головного управління МНС України в Львівській області звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, з 02.09.2010 року по 08.09.2010 року, Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області проведено планову перевірку Жидачівського районного відділу Головного управління МНС України в Львівській області на предмет ціноутворення при наданні платних послуг підрозділами Державної пожежної охорони МНС України, за результатами якої складено акт перевірки від 08.09.2010 року № 000430.

Згідно даного акту встановлено, що внаслідок безпідставного стягнення з населення (громадян) плати за послуги з оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення та проектно-кошторисної документації, затвердження якої не потребує висновку комплексної державної експертизи, Жидачівським районним відділом Головного управління МНС України в Львівській області необґрунтовано отримано виручку за період з 09.04.2010 року по 17.06.2010 рік в сумі 206,00 грн.

Внаслідок невірно визначених коефіцієнтів коригування при розрахунках витрат часу на проведення експертизи протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення необґрунтована виручка за період з 27.01.2010 року по 31.03.2010 рік склала 40,70 грн. Загальна сума необґрунтовано отриманої виручки за період з 27.01.2010 року по 17.06.2010 рік становить 246,70 грн.

На підставі вищезазначеного акта Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області винесено Рішення №295 від 14.09.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, на підставі ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» вилучено у Жидачівського районного відділу ГУ МНС України у Львівській області в дохід Держбюджету Жидачівського району 740,10 грн.

Одночасно, винесено припис № 169 від 14.09.2010 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що нормами чинного законодавства не передбачено надання на безоплатній основі населенню послуг з експертизи проектно-кошторисної документації, а навпаки надання згаданих вище послуг на платній основі передбачено Порядком проведення державної експертизи щодо пожежної безпеки проектів будівництва та іншої документації.

Натомість суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог Жидачівського районного відділу ГУ МНС України у Львівській області, вказав, що вказані платні послуги поширюються лише на суб'єктів господарювання, а не на фізичних осіб - громадян.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України, погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про ціни та ціноутворення» вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.

Контроль за додержанням державної дисципліни цін визначається ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення», згідно з якою державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. А в сфері дії вільних цін контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог антимонопольного законодавства.

Розмір тарифів на проведення органом державного пожежного нагляду оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення та проектно-кошторисної документації, затвердження якої не потребує висновку комплексної державної експертизи, визначені постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження тарифів на проведення органом державного пожежного нагляду оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення та проектно-кошторисної документації, затвердження якої не потребує висновку комплексної державної експертизи».

Згідно з ч. 22 ст. 10 Закону України «Про пожежну безпеку», експертиза проектної та іншої документації на відповідність нормативно-правовим актам з пожежної безпеки та видача дозволів проводяться органами державного пожежного нагляду в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно ч.3 п. 8 Порядку проведення державної експертизи щодо пожежної безпеки проектів будівництва та іншої документації передбачено, що державна експертиза проектів будівництва щодо пожежної безпеки, затвердження яких не потребує висновку комплексної державної експертизи, а також іншої документації органом держпожнагляду може проводитися виключно на добровільних засадах за заявою юридичних або фізичних осіб. Вартість робіт, пов'язаних з проведенням державної експертизи проектів будівництва щодо пожежної безпеки, які не потребують висновку комплексної державної експертизи, визначається згідно з Тарифами на проведення органом державного пожежного нагляду оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення та проектно-кошторисної документації, затвердження якої не потребує висновку комплексної державної експертизи, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2006 року № 774.

Перелік об'єктів, затвердження проектів будівництва яких у межах законодавства України не потребує висновку комплексної державної експертизи, затверджений наказом Державного комітету України з будівництва та архітектури від 12.11.2003 року № 187 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 08.12.2003 року за № 1129/8450.

Як вбачається з наведеного нормативно-правового акта, дія такого не обмежується суб'єктами господарювання. Відтак, висновок відповідача про надання послуг з експертизи проектно-кошторисної документації населенню на безоплатній основі суперечить вказаному Порядку.

Крім того, Жидачівський районний відділ Головного управління МНС України в Львівській області, при визначенні вартості послуг з проведення експертизи проектно-кошторисної документації на замовлення громадян, керувався Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження тарифів на проведення органом державного пожежного нагляду оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення та проектно-кошторисної документації, затвердження якої не потребує висновку комплексної державної експертизи»і Методикою розрахунку витрат часу та вартості проведення органом державного пожежного нагляду оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення та проектно-кошторисної документації, затвердження якої не потребує висновку комплексної державної експертизи, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи за № 444 від 13.07.2006 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2010 року за № 134/17429.

Згідно вищезазначеної Методики, серед вказаних найменувань об'єктів та спеціальних робіт визначає такі, які передбачають звернення лише фізичних осіб. Таким чином, нормами чинного законодавства не передбачено надання на безоплатній основі населенню послуг з експертизи проектно-кошторисної документації, а навпаки надання згаданих послуг на платній основі передбачено Порядком проведення державної експертизи щодо пожежної безпеки проектів будівництва та іншої документації.

Відповідно до п. 7 Положення про Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року №1539, МНС у межах повноважень на основі та на виконання актів законодавства видає накази, організовує і контролює їх виконання. Нормативно-правові акти МНС підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку. Рішення МНС, прийняті у межах його повноважень, обов'язкові для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки Жидачівським районним відділом Головного управління МНС України в Львівській області вартість послуг для населення з експертизи проектно-кошторисної документації визначалась відповідно до Порядку проведення державної експертизи щодо пожежної безпеки проектів будівництва та іншої документації, отже в його діях відсутні порушення зазначені в акті перевірки та безпідставно накладено стягнення.

Відповідно ст. 226 КАС України, суд касаційної інстанції скасовує рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Керуючись статтями 220, 226, 230, 231, КАС України, колегія суддів,-

ухвалила:

Касаційну скаргу Жидачівського районного відділу Головного управління МНС України в Львівській області задовольнити.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2011 року скасувати, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2011 року залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України у строк та у порядку, визначеними статтями 237- 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді