"06" березня 2014 р. м. Київ К/9991/96245/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С.Я.
Калашнікової О.В.
Конюшка К.В.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Бережанської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області про зобов'язання вчинити дії, -
У липні 2009 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Бережанської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області про зобов'язання вчинити дії.
Постановою Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 20 серпня 2009 року, позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено. Визнано за ОСОБА_4 право оренди на земельну ділянку площею 800 м. кв., що розташована по АДРЕСА_1, в межах населеного пункту с. Бережанка, Чемеровецького району Хмельницької області, для розміщення (будівництва) кавказької кухні, шляхом укладення з ним договору оренди на звичайних умовах, попередньо надавши дозвіл на затвердження матеріалів попереднього погодження зазначеної земельної ділянки, надавши дозвіл на розробку документації та подальше її затвердження. Зобов'язано Бережанську сільську раду Чемеровецького району Хмельницької області надати ОСОБА_4в оренду на строк 20 років земельну ділянку площею 800 кв.м., що розташована по АДРЕСА_1, в межах населеного пункту с. Бережанка, Чемеровецького району Хмельницької області, для розміщення (будівництва) кавказької кухні, шляхом укладення з ним договору оренди на звичайних умовах, попередньо надавши дозвіл на затвердження матеріалів попереднього погодження зазначеної земельної ділянки, надавши дозвіл на розробку документації та подальше її затвердження.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2011 року, рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким відмовлено ОСОБА_4 в задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_4 звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, що ОСОБА_4, маючи намір відкрити кафе по приготуванню національних страв кавказької кухні звернувся до Бережанської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області з заявою про затвердження матеріалів обстеження та вибору і надання в оренду земельної ділянки площею 0,08 га в межах с. Бережанка, за адресою АДРЕСА_1, на яку отримав відповідь, що у зв'язку з тим, що надання земельних ділянок здійснюється на підставі результатів аукціону, а у зв'язку з тим, що процедура проведення таких аукціонів не розроблена, йому було відмовлено у наданні дозволу на затвердження матеріалів попереднього погодження та оренду вказаної земельної ділянки у зв'язку з відсутністю порядку такого надання.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що відповідач неправомірно відмовив ОСОБА_4 у наданні вищевказаної земельної ділянки в оренду, чим порушив права позивача.
Натомість, суд апеляційної інстанції скасовуючи вказане рішення та приймаючи нове про відмову від позову ОСОБА_4, вказав, що суд перейняв на себе повноваження органів місцевого самоврядування, щодо вирішення питання про передачу в оренду земельних ділянок.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції, з огляду на наступне.
Як встановлено судом апеляційної інстанції та підтверджується матеріалами справи, Бережанською сільською радою Чемеровецького району Хмельницької області №3 від 28 липня 2009 року, прийнято рішення про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки загальною площею 0,08 га, категорії земель: житлової та громадської забудови, вид угідь: інші відкриті землі з зазначеним рослинним покривом для будівництва кавказької кухні, яка розташована в межах населеного пункту с. Бережанка, за адресою: АДРЕСА_1, із земель запасу Бережанської сільської ради.
Тобто, Бережанською сільською радою Чемеровецького району Хмельницької області прийнято рішення щодо предмету позову ОСОБА_4, а судом першої інстанції не надано належної оцінки вказаного доказу у справі.
Щодо повноважень суду зобов'язувати органи місцевого самоврядування укласти договір оренди з позивачем, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 12 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, до яких належать: розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст, організація землеустрою, координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержання земельного та екологічного законодавства, обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства, підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу, встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом, інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст, вирішення земельних спорів, вирішення інших питань у галузі земельних відносин.
Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено,що питання регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Згідно приписів ст. 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження. Органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатись в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень та в інших випадках, передбачених законом.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів апеляційної інстанції, щодо недопустимості перебирати судами на себе повноваження органів місцевого самоврядування при вирішенні питань розпорядження земельними ділянками.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України № 21-87а13 від 21 травня 2013 року.
Згідно з частиною першою статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 224, 230, 231, КАС України, колегія суддів,-
ухвалила:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України у строк та у порядку, визначеними статтями 237- 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді