"06" березня 2014 р. м. Київ К/9991/15041/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С.Я.
Калашнікової О.В.
Конюшка К.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою державного підприємства "Стрижавська виправна колонія № 81" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2010 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2011 року у справі за позовом Контрольно-ревізійного управління у Вінницькій області до державного підприємства "Стрижавська виправна колонія № 81" про зобов'язання вчинити дії, -
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2010 року залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2011 року позов Контрольно-ревізійного управління у Вінницькій області задоволено. Зобов'язано державне підприємство «Стрижавська виправна колонія №81» виконати пункт 4 вимоги (листа) Контрольно-ревізійного управління у Вінницькій області від 28 травня 2010 року № 02-08-20-14/3677.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач звернувся з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову в позові.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, з 18 березня 2010 року по 29 квітня 2010 року на виконання плану контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2010 року, на підставі направлень на проведення ревізії Контрольно-ревізійним управлінням у Вінницькій області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Підприємство Стрижавської виправної колонії № 81» за період з 01.07.2007 по 01.03.2010 року, за результатами якої складено акт №08-09/16 від 29.04.2010 року.
28 травня 2010 року на підставі акту від 29.04.2010 року №08-09/16 до державного підприємства «Підприємство Стрижавська виправна колонія №81» позивачем направлено лист щодо усунення порушень фінансової дисципліни №02-08-20-14/3677.
Пунктом 4 вказаного листа встановлено, що в порушення вимог частини 5 статті 75 Господарського кодексу України, від 16.01.2003 №436-ІV, підприємством протягом ревізійного періоду безоплатно передано Вінницькій виправній колонії №86 запасні частини та паливно-мастильні матеріали на загальну суму 107,3 тис. грн., у зв'язку з чим вимагалось: забезпечити повернення колонією №86 вартості запасних частин та паливно-мастильних матеріалів відповідно до вимог чинного законодавства на загальну суму 107,3 гривень.
Вказаний факт підтверджується довідкою про безоплатну передачу запасних частин та паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 107334,18 грн. (з ПДВ), зокрема: запасні частини для автомобілів на суму 32701,60 грн. (з ПДВ), в тому числі липень-грудень 2007 року 31772,8 грн., 2008 рік -928,8 грн.; паливно-мастильних матеріалів на суму 74632,58 грн.(з ПДВ), в тому числі липень-грудень 2007 року 7230,52 грн., 2008 рік -17805,47 грн., 2009 рік 37933,79 грн., січень-лютий 2010 року 11662,8 грн.
Так, відповідно до Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.
Статтею 8 вказаного Закону закріплені основні функції Головного контрольно-ревізійного управління України і контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, серед яких зазначено проведення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності (п. 2).
Порядок проведення Контрольно-ревізійними управліннями ревізії встановлений статтею 14 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні».
Відповідно до частини 2 статті 15 вказаного Закону законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Як встановлено судами, станом на 30.08.10 року, згідно надісланої відповіді (лист №6/2938 від 25.06.2010 року), відповідачем не вжито заходів щодо відшкодування безоплатної передачі запчастин та паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 107300,00 грн.
Крім того, вимога від 28.05.2010 року №02-08-20-14/3677 підлягала обов'язковому виконанню, оскільки матеріали справи не містять доказів щодо оскарження результатів проведеної КРУ у Вінницькій області ревізії.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи згідно із статтею 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, судами вірно враховано положення ст.75 Господарського кодексу України, відповідно до якої державне комерційне підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом.
Відчужувати майнові об'єкти, що належать до основних фондів, державне комерційне підприємство має право лише за попередньою згодою органу, до сфери управління, якого воно належить, і лише на конкурентних засадах, якщо інше не встановлено законом. Розпоряджатися в інший спосіб майном, що належить до основних фондів, державне комерційне підприємство має право лише у межах повноважень та у спосіб, що передбачені цим Кодексом та іншими законами.
Отже, вірними є твердження судів, що спірний пункт 4 вимоги (листа) Контрольно-ревізійного управління у Вінницькій області від 28 травня 2010 року № 02-08-20-14/367 є таким, що відповідає чинному законодавству.
З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що судами попередніх інстанцій вірно встановлені обставини справи, судові рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається. Доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу державного підприємства "Стрижавська виправна колонія № 81" залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2010 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.
Судді: