Постанова від 25.02.2014 по справі 592/12669/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2014 р. Справа № 592/12669/13-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Донець Л.О.

Суддів: Мельнікової Л.В. , Бартош Н.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 24.12.2013р. по справі № 592/12669/13-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

26.11.2013 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач) про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.08.2008 року відповідно до наказу Міноборони України "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" №377 від 28.07.2008 року (далі - наказ №377).

Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 24.12.2013 року позов задоволено частково.

Визнано неправомірними дії та зобов'язано відповідача провести перерахунок пенсії позивачу згідно наказу № 377 "Про завтвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України)і наукових установ Збройних Сил України" з 26.05.2013 року з виплатою відповідної заборгованості по пенсії.

В іншій частині позовні вимоги залишено без розгляду у зв"язку із пропуском строку звернення до суду.

Позивачем та відповідачем були подані апеляційні скарги.

Позивач в апеляційній скарзі просить скасувати постанову Ковпаківського районного суду м.Суми від 24.12.2013 року в частині залишення позовних вимог за період з 01.08.2008 року по 25.05.2013 року без розгляду, та зобов"язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до наказу Міноборони України "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" №377 від 28.07.2008 року з 01.08.2008 року.

Відповідач в апеляційній скарзі просить скасувати постанову Ковпаківського районного суду м.Суми від 24.12.2013 року і прийняти нову постанову якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обгрунтування вимог апеляційних скарг сторони посилаються на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволення, а апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач знаходиться на обліку у відповідача як отримувач пенсії за вислугу років.

Пенсія призначена відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби і деяких інших осіб " від 9 квітня 1992 року N 2262-XII.

Восени 2013 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок з 01.08.2008 року раніше призначеної пенсії за вислугу років,виходячи з розміру посадового окладу, який передбачений наказом Міноборони України "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" №377 від 28.07.2008 року.

30.10.2013 року відповідачем була надана відповідь-відмова.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з приписів ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон №2262-XII), постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб " від 07.11.2007 р. № 1294 (далі - постанова №1294) та наказу №377.

Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно ч.3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок лише з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Окрім того, відповідно до пункту 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством

Пунктом 5 постанови № 1294 передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.

Згідно з наказом № 377 затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України.

Зареєстровано у Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року за № 761/15452.

Враховуючи вищезазначене і те що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, то наказ останнього є підставою для перерахунку пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Аналізуючи викладені норми, колегія суддів дійшла до висновку про обґрунтованість висновку суду першої інстанції про визнання протиправною відмову відповідача у непроведенні перерахунку пенсії позивачу відповідно до вимог наказу Міноборони України "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" №377 від 28.07.2008 року.

Апеляційна скарга відповідача містить посилання на недотримання Сумським обласним військоматом вимог постанови Пенсійного фонду від 30.01.2007 року №3-1 про надання довідки складеної відповідно до даного наказу Міноборони, як на підставу для відмови у задоволенні позову.

У відповідності до п.24 постанови Пенсійного фонду від 30.01.2007 року №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з війскьової служби, та деяких інших осіб " виникнення підстав для переведення перерахунку пенсій згідно зі статею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов"язані у п"ятиденний строк після прийняття відповідного норматино-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв"язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додактових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством повідомити про це орган, що приначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п"яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних упоноважених структурних підрозділів списки осіб. яким необхдіно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені стурктурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п"ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Матеріали справи свідчать про те, що в пенсійній справі є довідка Сумського обласного військового комісаріату від 11.06.2012 року про грошове забезпечення позивача видана на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355.

Під час складання довідки були враховані вимоги Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 11.05.2012 року №248/3/6/876 та обчислення грошового забезпечення здійснено за посадами керівного, наукового та науково-педагогічного (педагогічного) складу офіцерів військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України - відповідно схем, затверджених наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 року №377 та визначені наступні складові грошового забезпечення,а саме:

посадовий оклад - 2008,00 грн.

оклад за військовим званням - 135,00 грн.

надбавка за вислугу років 40% - 857,20 грн.

надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 1500,10 грн.

надбавка за работу з таємними документами 15% - 301,20 грн.

надбавка за вчене звання 20% - 502,00 грн.

надбавка за наукову ступінь 15% - 301,20 грн.

премія 90% - 1807, 20 грн.

Наданий до суду перерахунок пенсії позивача зроблений станом на 1 січня 2013 року містить посилання на наступні суми грошового забезпечення, а саме:

посадовий оклад - 1552,00 грн.

оклад за військовим званням - 135,00 грн.

надбавка за вислугу років 40% - 674,80 грн.

надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 1180,90 грн.

надбавка за работу з таємними документами 15% -232,80 грн.

надбавка за вчене звання 20% - 502,00 грн.

надбавка за наукову ступінь 15% - 301,20 грн.

премія 10% - 155, 20 грн.

За наведених вище обставин, колегія суддів вважає викладені доводи відповідача про недотримання порядку надання довідки є необгрунтованими.

При цьому, колегія суддів зауважує про необхідність скасування судового рішення в частині зобов"язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача відповідно до наказу Міноборони України "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" №377 від 28.07.2008 року.

В цій частині слід прийняття нову постанову про зобов"язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу у відповідності до довідки про грошове забезпечення позивача,виданої Сумським обласним військовим комісаріатом від 11.06.2012 року ФБ № 43581.

З приводу доводів апеляційної скарги позивача про задоволення позовних вимог в повному обсязі за період часу з 01.08.2008 року, то колегія суддів зазначає наступне.

Так, відповідно до частини першої статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлювався шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Колегія суддів відзначає, що статтею 99 КАС України визначаються строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.

Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними. Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Чинними положеннями частини першої статті 100 КАС передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матерілаів справи не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними. про що постановляється ухвала.

Отже, дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах.

Матеріали справи свідчать, що позивач звернувся до суду 26.11.2013 року та просив про поновлення його прав за період часу з 01.08.2008 року.

Викладені позивачем в своїй апеляціній скарзі причини пропуску строку звернення до суду, а саме:

неправомірні дії відповідача, який навмисно не повідомляє військових пенсіонерів про зміни грошового забезпечення і не робить своєчасного перерахунку пенсій, колегія суддів не вважає поважними, оскільки викладене не входить до повноважень відповідача.

Крім цього, колегія суддів вважає помилковим застосуванням позивачем до даного спору приписів статті 55 Закону України "Про державне пенсійне соціальне страхування" з наступних підстав.

У відповідності до частини 2 вказаної вище статті нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Аналіз згаданої вище статті дає можливість колегії суддів зробити висновок про застосування даних правил лише на суми пенсій, які були нараховані пенсійним органом, але не отримані пенсіонером, тоді як даний спір виник з приводу нездійснення перерахунку пенсії позивачу, та стосується ще ненарахованих сум.

Виходячи із викладеного, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги позивача.

Судом першої інстанції були правильно застосовані норми матеріального права, але зроблений висновок який не відповідає обставинам справи, тому судове рішення підлягає частковому скасуванню, а апеляційна скарга відповідача - частковому задоволенню, в задоволенні апеляційної скарги позивача слід відмовити.

Відповідно ч.1до 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановленні під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Згідно до п.3 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Колегія суддів, дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню, а апеляційна скарга відповідача - частковому задоволенню, апеляцінй скаргу позивача - залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 3 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити частково.

Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 24.12.2013р. по справі № 592/12669/13-а скасувати в частині зобов"язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з наказом міністра оборони України від 28 липня 2008 року №377 " Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України з 26.05.2013 року та виплатити відповідну заборгованість по пенсії.

В цій частині прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідки про грошове забезпечення, виданої Сумським обласним військовим комісаріатом від 11.06.2012 року ФБ № 43581 з 26.05.2013 року.

В іншій частині постанову Ковпаківського районного суду м.Суми від 24.12.2013 року по справі №592/12669/13-а залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Донець Л.О.

Судді Мельнікова Л.В. Бартош Н.С.