Постанова від 18.02.2014 по справі 101/5137/13-а

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 101/5137/13-а

18.02.14 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кукти М.В.,

суддів Кучерука О.В. ,

Єланської О.Е.

секретар судового засідання Єрохіна Д.Д.

за участю сторін:

позивач, - ОСОБА_2 - не з'явився, до початку судового засідання надіслав до суду заперечення проти апеляційної скарги,

представник відповідача, Управління Пенсійного фонду України у м. Алушта АР Крим- Беркутова Катерина Миколаївна, довіреність № 2095/10-05 від 11.09.13

представник відповідача, Управління Пенсійного фонду України у м. Алушта АР Крим- Статьєва Наталя Борисівна, довіреність № 347/08-05 від 17.02.14

розглянувши апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Алушта АР Крим на постанову Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Шустова І.П. ) від 16.12.13 у справі № 101/5137/13-а

за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)

до Управління Пенсійного фонду України у м. Алушта АР Крим (вул. В. Хромих, 12,Алушта,Автономна Республіка Крим,98500)

про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим від 16.12.13 адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Алушта АР Крим про визнання протиправним і відміну рішення відповідача, зобов'язання виконати певні дії- задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в м. Алушті АР Крим № 7/339 від 13.09.2013 року про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, в зв'язку з наявністю відповідного Північного стажу.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Алушті усунути порушення прав позивача та призначити ОСОБА_2 пільгову пенсію за віком, з урахуванням всій його праці як робітника Крайньої Півночі, з 10.06.2013 року.

Не погодившись з даною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим від 16.12.13 та прийняти нову постанову, в якій у задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права.

Представник відповідача у судовому засіданні 18.02.2014 підтримав апеляційну скаргу з підстав, викладених у ній.

Позивач у судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Згідно ч.4 статті 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу, судова колегія встановила наступне.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Управління 10.06.2013 щодо призначення пенсії за віком як робітнику в районах Крайньої Півночі та у місцевостях, які прирівняних до районів Крайньої Півночі за період з 16.09.1974 по 10.01.1994.

Розглянувши документи, відповідачем було встановлено, що страховий стаж позивача складає 28 років 6 місяців 3 дні.

У розрахунок страхового стажу включено весь трудовий стаж по даним: трудової книжки. З урахуванням застосування кратності 1,5 (робота по договорам у період із 01.04.1981 по 31.03.1987 - страховий стаж позивача склав 32 роки 2 дні.

Крім того, для розрахунку пенсії Управлінням було зараховані всі періоди роботи як по трудовій книжці так і по додатково наданим документам.

Як вбачається з матеріалів справи, стаж роботи у районах Крайньої півночі склав 10 років 11 місяців 8 днів у нього включено періоди роботи із 21.01.1983 по 31.03.1987, із 14.04.1987 по 03.08.1992, і 05.08.1992 по 10.01.1994.

Стаж роботи у районах прирівняних до районів Крайньої Півночі включено періоди роботи із 25.09.1980 по 24.01.1981, із 09.02.1981 по 20.01.1983 - що склало 2 роки 3 місяці 13 днів.

При визначенні права на пенсію, один рік роботи у місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі (період із 25.09.1980 по 24.01.1981, із 09.02.1981 по 20.01.1983 - 2 роки 3 місяці 13 днів) зараховується як дев'ять місяців роботи в районах Крайньої Півночі - 9 місяців * 2 роки = 1 рік 6 місяців.

Таким чином, загальний стаж роботи у районах Крайньої Півночі позивача складає 10 років 11 місяців 08 днів + 1 рік 6 місяців = 12 років 5 місяці 08 днів, при необхідному - 15 років, що недостатньо для призначення пенсії із заниженням віку у відповідності із Тимчасовою Угодою між Урядом України і Урядом Російської Федерації від 15.01.1993. "Про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та у місцевостях, які прирівняних до районів Крайньої Півночі у галузі пенсійного забезпечення" (надалі - Тимчасова Угода).

При обчисленні пенсії або її частини, яка відповідає тривалості трудового стажу, виробленого у районах Крайньої Півночі або у місцевостях, які прирівняних до районів Крайньої Півночі, до 01.01.1991, на підставі Статті 1 Тимчасової Угоди на території України визначення загального трудового стажу роботи, середньомісячного заробітку і розміру пенсії здійснюється згідно з її законодавством.

У відповідності із статтею 1 Тимчасової Угоди, особам, які проживають в: Україні, та які відпрацювали не менше 15 календарних років у районах Крайньої Півночі або не менше 20 календарних років у місцевостях, які прирівняних до районів Крайньої Півночі, пенсія призначається в Україні із зниженням пенсійного віку.

За таких підстав, судова колегія погоджується з доводами апелянта, що позивач звернувся із заявою про призначення пенсії не маючи достатнього пільгового стажу.

Судова колегія зазначає, що позивач помилково, під час обчислення пільгового стажу використовую та посилається на законодавство Російської Федерації, яке не застосовується до спірних правовідносин.

Згідно зі ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХП (надалі - Закон № 1788-ХІІ) у стаж роботи зараховується навчання в вищих та середніх спеціальних учбових закладах в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі та згідно із п. 8 Порядку № 637 підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також: довідками та іншими документами, наданими на підставі архівних даних, в яких містяться відомості про період навчання.

Законодавством не передбачено залік у трудовий стаж періодів навчання в заочних і вечірніх вищих та середніх спеціальних учбових закладах.

Крім того, час перебування на підготовчих курсах та підготовчому відділенні при вищих учбових закладах не є навчанням у вищому навчальному закладі та не зараховується у стаж роботи для призначення пенсії.

Підготовчі відділення довузівської підготовки готують тільки до вступу в навчальні заклади, після підготовчого відділення, дипломи та

інші документи про навчання встановленого зразка - не видаються.

Таким чином, період навчання на підготовчих курсах Уфімськогоавіа інституту за період із 30.11.1977 по 31.08.1978 не включено у страховий стаж позивача та період навчання в аспірантурі із 15.12.1988 по 14.12.1992, також не включено у страховий стаж позивача , оскільки навчання було заочним.

Судова колегія зазначає, що при розрахунку пенсії відповідач керувався Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 09.07.2003 № 1058-ІУ, Тимчасовою Угодою між Урядом України та Урядом Російської Федерації від 15.01.1993 та гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевості прирівняних до районів Крайньої Півночі у відношенні пенсійного забезпечення (надалі - Угода), Постановами Кабінету Міністрів України.

Так в рамках Угоди про гарантії прав громадян держав - учасників СНД у сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 пенсійне забезпечення громадян держав учасників цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється відповідно законодавств держави, на території якого вони постійно проживають.

Це питання врегульоване Тимчасовою угодою між Урядом України і Урядом Російської Федерації про гарант прав і громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевості, прирівняних до районів і галузі пенсійного забезпечення.

Громадяни Сторін, що домовляються, які пропрацювали не менше 15 календарних років у районах Крайньої Півночі або не менше 20 календарних років у місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, незалежно від місця їх постійного проживання на території обох держав, мають право на пенсію за віком: чоловіки - по досягненні 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років; жінки - по досягненні 50 років і при загальному стажі роботі не менше 20 років.

Відповідно до п. 2 ст. 1 Угоди, громадянам, які працювали як у районах Крайньої Півночі так в у місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі зараховується я дев'ять місяців роботи у районах Крайньої Півночі.

Відповідно до ст. 3 Угоди, при призначенні пенсії згідно із ст.,1 цієї Угоди на території України, компетентні органи Російської Федерації відшкодують витрати на виплату цієї пенсії в тій її частині, яка відповідає тривалості трудового стажу, виробленого в районах Крайньої Півночі або у місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, починаючи з 01.01.1991. У Цьому випадку частина пенсії, яка відповідає тривалості трудового стажі виробленого у районах Крайньої Півночі або місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, після 01.01.1991 обчислюється за нормами законодавства Російської Федерації.

При обчисленні пенсії або її частини, яка відповідає тривалості трудового стажу виробленого в районах Крайньої Півночі або в місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, до 01.01.1991, на підставі Угоди на території України визначення загального трудового стажу роботи, середньомісячного заробітку і розміру пенсії здійснюється згідно з її законодавством.

Згідно пункту 5 розділу 15 «Заключних положень» Закону № 105 8-ІV із змінами внесеними Законом України від 26.07.2006 № 32-V, період роботи до 01.01.1991 в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01.01.1991.

Робота у районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі із 01.03.1960 зараховується у стаж у полуторному розмірі при умовах якщо робітник мав право на пільги, що встановлені ст. 5 Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі"

Інструкцією про порядок надання пільг особам працюючим у районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, затвердженої 16.12.1967 передбачено, що пільги, що встановлені ст. 5 Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 і ст. 3 Указу від 26.09.1967 надаються додатково робітникам, що прибули на роботу у райони Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі з інших місцевостей країни (включаючи осіб, які прибули з власної ініціативи), за умови укладення ними строкових трудових договорів про роботу у цих; районах і місцевостях на термін три роки. Строкові трудові договори укладалися з робітниками в письмовій формі у двох примірниках, один з яких видавався робітнику. Так, і пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.

Згідно із ст. 24 Закону № 1058-ІУ страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду згідно із вимогами діючого Закону по даним, які містяться у системі персоніфікованого обліку (із 01.01.2004), а за періоди до введення системи персоніфікованого обліку (до 31.12.2003) - на підставі документів та у порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Обчислення розміру пенсії з заробітної плати з урахуванням районних коефіцієнтів та північних надбавок проводиться за періоди роботи до 01.01.1992, у зв'язку із тим, що Законом СРСР « Про пенсійне забезпечення в СРСР» із 01.01.1992 було передбачено, що у випадку виїзду особи за межі районів Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів, обчислення заробітної плати, з якої нараховується пенсія, здійснюється з виключенням цих сум.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія враховуючи усі обставини справи, приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги спростовують висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції.

В силу положень ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З урахуванням вищенаведеного, судова колегія вважає, що постанова суду першої інстанції вищевказаним вимогам не відповідає, а тому доходить висновку про наявність підстав для її скасування та прийняття нової постанови.

Згідно з ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

При цьому, відповідно до ст. 205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Керуючись ст.195; ст.196; п.3 ч.1 ст.198; п.4 ч.1 ст.202; ч.2 ст.205; ст.207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Алушта АР Крим на постанову Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим від 16.12.13 у справі № 101/5137/13-а - задовольнити.

2. Постанову Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим від 16.12.13 у справі № 101/5137/13-а - скасувати.

3. Прийняти нову постанову по справі, якою в позові відмовити.

Постанова набирає законну силу з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 24 лютого 2014 р.

Головуючий суддя підпис М.В. Кукта

Судді підпис О.В.Кучерук

підпис О.Е.Єланська

З оригіналом згідно

Головуючий суддя М.В. Кукта