Рішення від 13.03.2014 по справі 914/4853/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.03.2014 р. Справа № 914/4853/13

За позовом: Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м. Львів

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський завод фрезерних верстатів», м. Львів

про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в сумі 10 875, 56 грн.

Суддя Коссак С.М.

при секретарі Кміть М.Б.

Представники:

Від позивача: Коваль Р.П. - представник за довіреністю від 07.10.2013р., Сорока Д.М. - представник за довіреністю № 01-3527 від 13.08.2013р.;

Від відповідача: Романушко П.П.- представник за довіреністю № 213 від 14.08.2012р.

На розгляд господарського суду Львівської області подано позов Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський завод фрезерних верстатів» про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в сумі 10 875, 56 грн.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 30.12.2013р. прийнято справу до розгляду та призначено на 22.01.2014р. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.

Ухвалою суду від 24.02.2014р. продовжено строк розгляду справи на п'ятнадцять днів та відкладено розгляд на 13.03.2014р.

04.03.2014р. позивачем подано пояснення (вх. № 9030/14) щодо відзиву відповідача на позовну заяву.

В судовому засіданні 13.03.2014р. представника позивача позовні вимоги підтримують з підстав зазначених в позовній заяві, письмових пояснень (вх. № 2112/14 від 21.01.2014р.) та пояснень щодо відзиву. Просять позов задоволити повністю та стягнути з стягнути з відповідача 10 875,56 грн. за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень.

В судовому засіданні 13.03.2014р. представник відповідача зазначив, що ним у встановленому законом порядку, 24.09.213р. звернувся до Львівської гідрогеолого - меліоративної експедиції з питань проведення контрольного аналізу стічних вод (Акт №5579, дата відбору проб:24.09.2013р.), за наслідками якого ЛГМЕ було складено Аналіз № 525 згідно якого перевищення концентрації забруднюючих речовин відсутнє, копія акту додається до матеріалів справи.

В запереченнях на відзив позивач зазначає, що відповідно до п.7.2.20.1 місцевих правил зняття пломб з проб для проведення контрольного аналізу відбувається в присутності представників підприємства, лабораторії і контролюючої служби. Про час зняття пломб підприємство зобов'язане завчасно повідомити контролюючу службу (позивача) чи її повноважний відділ. Однак позивач не був повідомлений про зняття пломб. Крім цього, відповідно п.7.2.24 місцевих Правил результати контрольного аналізу подаються підприємством на розгляд водоканалу не пізніше 72 год. після закінчення аналізу. Якщо вказаний термін минув, результати контрольного аналізу не розглядаються, зберігання проби для арбітражного аналізу припиняється, розрахунки виконуються згідно з п. 7.2.22. Правил.

Представники позивача стверджують, що жодних результатів аналізу відібраної згідно Акту №5579 і переданої представнику відповідача частини проби стічних вод на адресу позивача у належні терміни і досі не подавалось.

Крім цього, представником відповідача на підставі п. 6 ст. 83 ГПК України подано клопотання про розстрочення виконання рішення суду у справі у такому поряду 1 875,10 грн. до 23.04.2014р. та 9 000,46 грн. протягом восьми місяців з 24.10.2014р. рівними щомісячними платежами, у зв'язку фінансово-економічною кризою. Підприємство знаходиться у скрутному фінансовому становищі, господарська діяльність є збитковою, а також інші обставини, що позбавляють товариство можливості вчасно і у повному обсязі сплатити суму боргу.

Представники позивача в судовому засіданні не заперечив проти відстрочки виконання рішення у порядку ст. 83 ГПК України, про що зробив відмітку на поданому клопотанні.

В судовому засіданні 13.03.2014р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Між позивачем у справі - Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» та відповідачем у справі - Товариством з обмеженою відповідальністю «Львівський завод фрезерних верстатів» укладено договір №300028 від 25.12.2012р. про подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі (надалі - Договір).

Відповідно до п.1.1. Договору Львівводоканал надає послуги у забезпеченні питної водою та прийманні стічних вод, а Абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені Договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України», «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова».

Відповідно до пункту 2.1. цього Договору Львівводоканал повинен надати передбачені цим Договором послуги постачання питної води, яка відповідає чинному стандарту (ГОСТ 2874-82) або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров'я України на відхилення від стандарту та послуги приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в об'ємі:- 1052 куб. м./міс., дощових (талих) стічних вод - 2005 куб.м/міс.

Відповідно до п.2.2.1. Договору Абонент зобов'язується отримати технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання до мереж водопроводу та каналізації, погодити проект водомірного вузла (в разі його відсутності) і у встановленому порядку отримати Дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин.

Відповідно до 2.2.3. Договору Абонент зобов'язується надати перелік своїх об'єктів (структурних підрозділів), які використовують воду (від яких приймаються стоки), за формою, що відповідає Додатку №1 до Договору; повідомляти про зміни перелічених даних не пізніше 20-ти днів від їх виникнення.

Так, Додатком №1 до Договору визначено перелік організацій відповідача, які використовують воду (від яких приймаються стоки). Відповідно цього Додатку передбачено: Адміністративні та виробничі приміщення за адресою м. Львів, вул.. Зелена, 149 та Гуртожиток по вул. Радісна, 24 м. Львів.

Згідно п.2.2.7. Договору відповідач зобов'язувався не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках Абонента.

Пунктом 4.4. Договору визначено, що об'єм відібраної води, а також об'єм скинутих стічних вод понад встановлений ліміт оплачується в п'ятикратному розмірі. При відсутності технічних умов і неотриманні їх на протязі чотирьох місяців від дати укладення Договору, весь об'єм води та стоків вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі. При відсутності дозволу на скид забруднювальних речовин чи закінчення строку його дії весь об'єм стоків вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі.

Відповідачу доведено Ліміт № 222 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації, в якому наведено значення їх допустимих концентрацій.

На виконання п.2.1.3. Договору та пунктів 3.1.4, 3.2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002р. №292 позивачем в присутності представника відповідача здійснено вибірковий відбір проб стічних вод відповідача, про що складено акт №5579 від 24.09.2013р. про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів КК-1., вид проби - Разова.

Хіміко-бактеріологічною лабораторією ЛМКП «Львівводоканал» складено результати вимірювань № 1483 (показники якості стічних вод), згідно з рішенням міськвиконкому від 18.09.2002р. №292 відповідно до акту про відбір проби №5579 від 14.09.2013р., в якому наведено дату початку робіт - 24.09.2013р. та дату оформлення таких результатів - 02.10.2013р.

В Акті зазначено, що проби для проведення контрольного аналізу запломбовано (пломба ЛВК-12) та передано абонентові, що результати контрольного аналізу можуть розглядатись, якщо вони будуть подані абонентом водоканалу не пізніше 72 годин після закінчення цього аналізу; абонент має право погодитись з результатами головного аналізу; проби і контрольний аналіз не проводити; при відсутності результатів контрольного аналізу всі розрахунки виконуються відповідно до результату головного аналізу.

Вказаний Акт підписаний уповноваженим представником відповідача без будь-яких зауважень, в тому числі щодо місця та порядку відбору проб; відповідачу передано проби для проведення контрольного аналізу.

Відповідно п. 7.2.17 Правил контрольний аналіз проби - це аналіз, який може бути використаний як Контролюючою службою, так і підприємством для перевірки і уточнення результатів головного аналізу. Контрольний аналіз проводиться підприємством.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач 24.09.213р. звернувся до Львівської гідрогеолого - меліоративної експедиції з питань проведення контрольного аналізу стічних вод (Акту №5579, дата відбору проб: 24.09.2013р.), за наслідками якого ЛГМЕ було складено Аналіз № 525 згідно якого перевищення концентрації забруднюючих речовин відсутнє.

Відповідно до п. 7.2.20. Правил контрольний аналіз може здійснюватись підприємством лише в хімічних лабораторіях (п.7.1.32) Інспекції у такому порядку.

Відповідно п.7.2.20.1. Правил зняття пломб з проб для проведення контрольного аналізу відбувається в присутності представників підприємства, лабораторії і контролюючої служби. Про час зняття пломб підприємство зобов'язане завчасно повідомити контролюючу службу (позивача) чи її повноважний відділ. Результати контрольного аналізу оформляються офіційним документом лабораторії (п.7.2.20.4).

Відповідно Правил при відсутності результатів контролю аналізу, незгоді Абонента з порядком здійснення арбітражного аналізу чи з порядком застосування його результатів - всі розрахунки виконуються відповідно до результатів головного аналізу (п.7.2.22.).

Лабораторія зобов'язана повідомити Водоканал телефонограмою про факт закінчення аналізу вдень його закінчення (п.7.2.23 Правил).

Крім цього, відповідно п.7.2.24 Правил результати контрольного аналізу подаються підприємством на розгляд водоканалу не пізніше 72 год. після закінчення аналізу. Якщо вказаний термін минув, результати контрольного аналізу не розглядаються, зберігання проби для арбітражного аналізу припиняється, розрахунки виконуються згідно з п. 7.2.22.

Доказів належного проведення контрольного аналізу відповідно п. 7.2.20.1. та п.7.2.24. Правил, то розрахунки виконуються відповідно до результатів головного аналізу (п. 7.2.22.)

На підставі результату вимірювань відібраної проби стічних вод №1483 позивачем встановлено, що скинута відповідачем стічна вода містить забруднення, що перевищує відповідні ДК заліза і фосфатів.

Внаслідок допущеного порушення вимог Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002р. №292 щодо складу і властивостей стічних вод, відповідачу нараховано додаткову плату за водовідведення в сумі 10 875,56 грн. на підставі розрахунку №5122/36 від 07.10.2013р.

Позивачем направлено відповідачу претензію №5122 від 23.10.2013р. про додаткову плату за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей на суму 10 876,56 грн. із відповідними рахунками. Проте, відповідач відповіді на вказану претензію не надав.

Листом № 422 від 31.10.2013р. відповідач відхилив доводи претензії №5122 з посиланням на Акт № 525 від 24.09.2013р. контрольного аналізу і зазначили про відсутність наднормативних забруднень.

При винесенні рішення суд виходив з такого.

Спірні правовідносини регулюються Договором №300028 від 25.12.2012р. між позивачем та відповідачем, Водним кодексом України, Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002р. №37, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002р. за №403/6691, Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. №292.

За п. 3 ч. 1 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Відповідно до п.4.3.1 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. №292 (надалі - Правила) уповноваженим органом Львівського міськвиконкому затверджено перелік підприємств, Дозвіл на скид для яких надається на підставі доведеного Ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації.

За пунктами 3.5.1, 3.6.3, 4.2.2.4, 9.2 вищезазначених Правил підприємство зобов'язане здійснювати систематичних контроль за фактичними концентраціями (далі - С) забруднювальних речовин в своїх стічних водах. С в контрольних колодязях не повинні перевищувати встановлені ДК, підприємства несуть відповідальність за відповідність кількісних і якісних показників стічних вод, що скидаються у міську каналізацію, вимогам цих Правил; скидання стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій (ДК) оплачується з відповідним коефіцієнтом кратності.

Пунктами 3.1.4, 3.1.5, 3.2.4 Правил визначено, що Водоканал зобов'язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають Підприємства, а також за режимом і обсягом скиду, виставляти Підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку Підприємств порушень Правил (перевищення встановлених показників об'єму та якості стічних вод, скид без Дозволу, невиконання вимог Акту тощо), Водоканалом нараховується додаткова плата із застосуванням коефіцієнта кратності (розділи 8,9 Правил) Водоканал має право у будь-який час самостійно або за участю представника Абонента (попередивши підприємство) відбирати проби стічних вод.

Відповідно до пункту 6.1. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затв. рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002 року №292 граничні нормативні показники якості стічних вод, що скидаються Підприємством у міську каналізацію (загальні вимоги, додаток 10.1.) встановлюється згідно з державними правилами приймання з урахуванням таких факторів: допустима концентрація забруднювальних речовин в міській каналізації (на випуску підприємства); допустима концентрація забруднювальних речовин на вході в міські КОС; величини лімітів на скид забруднювальних речовин, які встановленні Водоканалу ДУЕП в дозволі на спеціальне водокористування; допустимий вміст солей важких металів в осадах стічних вод; вміст солей у воді місцевого водопроводу.

Згідно пунктів 6.2, 4.3.1., 4.5 вказаних Правил для підприємств, внесених до Переліку, допустима концентрація встановлюється згідно з доведеним Лімітом на скид, дотримання встановлених допустимих концентрацій визначається в КК на Випусках Підприємства.

Пунктом 8.3.3 цих Правил визначено, що при виявленні скиду до Міської каналізації стічних вод з порушенням Правил щодо їх складу та властивостей, об'єм стічних вод визначається за розрахунковий період, в якому здійснено відбір.

Пунктом 2.6 Правил передбачено, що встановлення абонентам режиму та нормативів скидання забруднювальних речовин у міську каналізацію, формулювання висновку щодо відповідності фактичних показників якості стічних вод допустимим, а також виконання розрахунку входять виключно до компетенції водоканалу.

Згідно п.3.26 Правил Водоканал має право проводити хімічний аналіз проб стічних вод підприємств та робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин стічних вод допустимим (п.2.6).

Пунктом 4.2 «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів», затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002 року № 37, встановлено, що 20 % плати за скид понаднормативних забруднень (1 875,10 грн.) перераховуються до утвореного в міському бюджеті фонду охорони навколишнього природного середовища.

Хіміко-бактеріологічна лабораторія по контролю за якістю очистки стічних вод на каналізаційних спорудах ЛМКП «Львівводоканал», на час проведення вимірювань спірної проби стічних вод, була належно атестована метрологічною службою на право проводити вимірювання.

З матеріалів справи та з пояснень представників позивача вбачається, що відповідачем не дотримано вимого Правил щодо проведення контрольного аналізу. Відповідно до пункту 7.2.14 Правил Проба для головного аналізу передається в хімічну лабораторію пункт 7.2.32); якщо проби відібрані Водоканалом - головний аналіз проводить хімічна лабораторія Водоканалу.

Також згідно п. 7.2.20.1. Правил зняття пломб з проб для проведення контрольного аналізу відбувається в присутності представників підприємства, лабораторії і контролюючої служби. Про час зняття пломб підприємство зобов'язане завчасно повідомити контролюючу службу (позивача) чи її повноважний відділ.

Доказів належного повідомлення представників позивача суду не надано.

Таким чином, відповідачем порушено правила проведення контрольного аналізу проб.

Договір про подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод до каналізаційної мережі, на підставі якого склалися правовідносини між сторонами, не припинив своєї дії, не визнаний недійсним і підлягає виконанню сторонами.

Контрольний аналіз відповідач не є належним та допустимих доказом, проведений без дотримання Правил, відтак результати головного аналізу не спростовані ним у встановленому порядку.

Відповідно до пункту 2.3 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002р. №337, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002р. за №403/6691 підприємства мають право перевіряти розрахунки допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах свого Підприємства, виконані Водоканалом та оскаржувати їх; звертатися до суду з оскарженням неправомірно (на їх погляд) виставлених рахунків та вимагати проведення аналізу стічних вод підприємства.

Таким чином, суди прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Крім цього, відповідач просить розстрочити виконання рішення на підставі п.6 ч.1ст. 83 ГПК України, у такому поряду 1 875,10 грн. до 23.04.2014р. та 9 000,46 грн. протягом восьми місяців з 24.10.2014р. рівними щомісячними платежами, у зв'язку важким фінансовим становищем.

Представники позивача не заперечили проти розстрочення виконання рішення, про що подав зробили відмітку на клопотанні.

Розглянувши дане клопотання, суд зазначає наступне.

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 83 ГПК України господарський суд приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Відповідно до 7.1.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 р. «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов, господарських судів» розстрочка означає виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі. Строки виконання кожної частки також повинні визначатись господарським судом.

На підставі викладеного вище, беручи до уваги, пояснення відповідача та надання підприємству можливості працювати і здійснювати поступове погашення боргу, та не заперечення позивача про розстрочку виконання рішення, суд задовольняє клопотання відповідача частково. Суд вирішив, відстрочити виконання рішення щодо стягнення нарахування у розмірі 1 875,10 грн. за скид понаднормативних забруднень до 23.04.2014р. та розстрочити виконання рішення щодо стягнення додаткової плати за скид стічних вод в сумі 9 000,46 грн. строком на вісім місяців.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, покласти на відповідача.

Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 1, 33, 34, 43, 49, 80, 82, 83, 84, 85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський завод фрезерних верстатів» (79035, м. Львів, вул. Зелена, 149; ідентифікаційний код юридичної особи 00222278) на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівміськбуд» (79017, м. Львів, вул. Зелена, 64; ідентифікаційний код юридичної особи 03348471) 9 000,46 грн. як додаткову плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень та 1 720,50 грн. витрат по сплаті судового збору.

Розстрочити виконання рішення щодо стягнення додаткової плати за скид стічних вод в сумі 9 000,46 грн. строком на вісім місяців часткам згідно такого графіку: з 24.04.2014р. до 23.05.2014р. - 1 125,06 грн., з 24.05.2014р. до 23.06.2014р. - 1 125,06 грн., з 24.06.2014р. по 23.07.2014р. - 1 125,06 грн., з 24.07.2014р. по 23.08.2014р. - 1 125,06 грн., з 24.08.2014р. по 23.09.2014р. - 1 125,06 грн., з 24.09.2014р. до 23.10.2014р. - 1 125,06 грн., з 24.10.2014р. по 23.11.2014р. -1 125,06 грн. та з 24.11.2014р. по 23.01.2015р. - 1 125,04 грн.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівський завод фрезерних верстатів» (79035, м. Львів, вул. Зелена, 149; ідентифікаційний код юридичної особи 00222278) в дохід міського бюджету Львова (фонд охорони навколишнього природного середовища м. Львова, рахунок 33110331700002 за кодом бюджетної класифікації: 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності» банк ГУДКУ у Львівській області, код ЄДРПОУ: 38008294, код МФО 825014) нарахування у розмірі 1 875,10 грн. за скид понаднормативних забруднень.

Розстрочити виконання рішення щодо стягнення нарахування у розмірі 1 875,10 грн. за скид понаднормативних забруднень до 23.04.2014р.

4. Накази видати відповідно до статті 116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 14.03.2014року.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені статтями 91-93 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Коссак С.М.