в справі про адміністративне правопорушення
Справа № 186/381/14-п
"14" березня 2014 р. Першотравенський міський суд Дніпропетровської області в складі: головуючого судді Бондарьової Г.М.
з участю прокурора Кириліна Ю.О.
правопорушника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Першотравенську Дніпропетровської області адміністративну справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУ МВС України в Дніпропетровській області відносно:
ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1,уродженця смт.Кіровське,Кіровського району,Алма-Атинської області,росіянина,громадянина України ,освіта вища,одруженого,на утриманні має доньку ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_4,на час скоєння правопорушення працюючого першим заступником міського голови міста Першотравенська Дніпропетровської області,посадовою особою органу місцевого самоврядування 4 категоріїї 8 рангу:з 12.12.2013 року не працюючого,зареєстрованого та проживаючого за адресою:АДРЕСА_1, у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення,передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
Рішенням Першотравенської міської ради від 12.11.2010р. ОСОБА_1 було призначено на посаду 1-го заступника міського голови Першотравенської міської ради Дніпропетровської області, 16.11.2012р. йому присвоєно 8 ранг 4 категорії посадової особи органу місцевого самоврядування (Розпорядження міського голови № 268 ВК).
Відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 ст. 4 та ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» 1-й заступник голови Першотравенської міської ради ОСОБА_1 будучи посадовою особою органу місцевого самоврядування є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення та суб'єктом декларування.
1-й заступник голови Першотравенської міської ради ОСОБА_1 05.07.2011р. брав участь в проведенні перевірки знань щодо забезпечення виконання норм Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції». 10.06.2013р. за №7160/0/1-13 з обласної державної адміністрації Дніпропетровської області на адресу Першотравенської міської ради надійшов для вивчення та виконання Закон України № 224-VII, від 14 травня 2013 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації державної антикорупційної політики» яким встановлено, що особи які звільняються або іншим чином припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані подавати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Зазначений Закон було розглянуто керівництвом Першотравенської міської ради. Відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», однією з вимог до посадових осіб органів місцевого самоврядування є знання та безумовне дотримання Законодавства України, тобто 1-й заступник голови Першотравенської міської ради ОСОБА_1 за своїми функціональними обов'язками зобов'язаний знати та виконувати законодавство щодо протидії корупції, та як керівник органу місцевого самоврядування також зобов'язаний забезпечувати виконання законодавства іншими посадовими особами.
10.12.2013р. 1-й заступник голови Першотравенської міської ради ОСОБА_1 подав до міської ради заяву про звільнення з посади та органу місцевого самоврядування за власним бажанням та 12.12.2013 року Розпорядженням міського голови № 309 ВК його було звільнено на підставі ст. 38 КЗпП України.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» - суб'єкти декларування, які звільняються або іншим чином припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Як пояснила начальник відділу організаційно - кадрової роботи Першотравенської міської ради ОСОБА_4, до функціональних обов'язків якої входить контроль за веденням особових справ співробітників міської ради: 1-й заступник голови Першотравенської міської ради ОСОБА_1 останній раз подав декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 27.03.2013р. за 2012р. а при звільненні з міської ради, декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період з 01.01.2013р. по 12.12.2013р. не подавав.
Таким чином 1-й заступник голови Першотравенської міської ради ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, під час звільнення з займаної посади з 10.12.2013р. по 12.12.2013р. - дати подання заяви про звільнення та дати наказу про його звільнення, перебуваючи на робочому місці за адресою: м. Першотравенськ, вул. Шкільна, буд. 20, в порушення вимог абзацу 2 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидію корупції», не подав до Першотравенської міської ради декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2013р. по 12.12.2013р. достовірно знаючи про необхідність подання такої декларацію чим вчинив адміністративне корупційне правопорушення, відповідальність за яке передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 винним себе в скоєнні адміністративного корупційного правопорушення не визнав,надавши заперечення на адміністративний протокол про вчинення адміністративного корупційного правопорушення,яке підтримав в судовому засіданні,посилаючись на те,що він з адміністративним протоколом та із зазначеним у ньому порушеннями не погоджується з огляду на наступне:
У протоколі про вчинення адміністративного корупційного правопорушення зазначено, що відповідно до підпункту «в» п.1 ч.І ст.4 ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» 1-й заступник міського голови ОСОБА_1 будучи посадовою особою органу місцевого самоврядування є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення та суб'єктом декларування.
10.12.2013 р. 1-й заступник міського голови ОСОБА_1 подав до міської ради заяву про звільнення з посади та органу місцевого самоврядування за власним бажанням та 12.12.2013 року, розпорядженням міського голови № 309 ВК його звільнено на підставі ст.38 КЗпП України.
Таким чином 1-й заступник міського голови ОСОБА_1, будучи суб'єктом декларування, під час звільнення з займаної посади з 10.12.2013 по 12.12.2013 р. - дати подання заяви про звільнення та дати наказу про його звільнення, перебуваючи на робочому місці, в порушення вимог абзацу 1 ч.І ст.12 Закону України «Про засади запобігання і протидію корупції», не подав до Першотравенської міської ради декларації про майно, доходи, і витрати і зобов'язання фінансового характеру, за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2013 по 12.12.2013 достовірно знаючи про необхідність подання такої декларації.
Відповідно ст.12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» суб'єкти декларування, які звільняються або іншим чином припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період не охоплений раніше поданими деклараціями.
При звільненні з посади першого заступника міського голови, він вважає, що повинен був подати декларацію на загальних засадах, тобто в термін до 1 квітня.
Також зазначає, що в ст. 12 Закону України не визначено термін подачі декларацій особами, які звільняються. Крім того, на теперішній час декларацію про доходи подано за місцем попередньої роботи.
Відповідно до ч.І ст.1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» корупційне правопорушення - умисне діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ч.І ст. 4 цього Закону, за яке законом установлено кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність.
Відповідно до ч.З ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер, своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
При таких обставинах, ствердження про те, що в даному випадку він діяв з прямим умислом, бажав або свідомо допускав настання цих наслідків не підтверджується.
Отже в його діях, щодо неподання декларації при звільненні не має складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.І ст.172-6 КУпАП, а саме відсутня суб'єктивна сторона правопорушення у вигляді умислу.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність подій і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.62 Конституції України, ст. 1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», ст.10, п.1 ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення просить суд:
-винести постанову, якою закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно нього, ОСОБА_1, за ч.І ст.172-6 КУпАП та звільнити від адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.І ст.172-6 КУпАП.
Вислухавши ОСОБА_1 думку прокурора, який вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, вивчивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що ОСОБА_1 вчинив інкриміноване йому адміністративне корупційне правопорушення ,передбачене ч.1 ст.172-6 КУПАП України, порушивши вимоги фінансового контролю,які виразилися в неподанні ним при звільненні його з посади першого заступника міського голови міста Першотравенська Дніпропетровської області 12 грудня 2013 року ,як посадової особи місцевого самоврядування , суб»єкта відповідальності за корупційні правопорушення та суб»єкта декларування, декларації про майно,доходи ,витрати і зобов»язання фінансового характеру за період з 01 січня 2013 року по 12 грудня 2013 року ,не охоплений раніше поданими ним деклараціями виходячи з наступного:
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Відповідно до ст.11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Ч.1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за адміністративне корупційне правопорушення- за порушення вимог фінансового контролю,зокрема за неподання або несвоєчасне подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, передбаченої Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Відповідно до положень ч.1 статті 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» в редакції змін ,внесених Законом України № 224-У11 від 14 травня 2013 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації державної антикорупційної політики»,введених в дію з 09 червня 2013 року(фінансовий контроль):
1. Суб'єкти декларування, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього Закону.
Абзац перший частини першої статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом № 224-У11 від 14.05.2013 року)
Суб'єкти декларування, які не мали можливості подати до 1 квітня за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік через перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною, через тимчасову непрацездатність, перебування за межами України, під вартою, подають таку декларацію за звітний рік до 31 грудня. Суб'єкти декларування, які звільняються або іншим чином припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Суб'єкти декларування, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані протягом одного року подавати за своїм останнім місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою і в порядку, визначеними цим Законом.
Абзац другий частини першої статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом № 224-У11 від 14.05.2013 року.
Отже ,як вбачається зі змісту ч.1 ст.12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» змінами до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», що набрали законної сили 9 червня 2013 року (Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації державної антикорупційної політики»), коло осіб, які зобов'язані подавати , доповнено суб'єктами декларування, які звільняються або іншим чином припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування. Зазначені особи подають декларацію про майно,доходи,витрати і зобов»язання фінансового характеру за період не охоплений раніше поданими деклараціями ,при звільненні або припиненні служби.
Що стосується осіб, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, то вони подають декларацію за місцем попередньої роботи (служби) до 1 квітня наступного за звітним року.
Матеріалами справи підтверджено,що рішенням Першотравенської міської ради від 12.11.2010р. ОСОБА_1 було призначено на посаду 1-го заступника міського голови Першотравенської міської ради Дніпропетровської області, 16.11.2012р. йому присвоєно 8 ранг 4 категорії посадової особи органу місцевого самоврядування (Розпорядження міського голови № 268 ВК).
Відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 ст. 4 та ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» 1-й заступник голови Першотравенської міської ради ОСОБА_1 будучи посадовою особою органу місцевого самоврядування є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення та суб'єктом декларування.
Матеріалам справи підтверджено,що 1-й заступник голови Першотравенської міської ради ОСОБА_1 05.07.2011р. брав участь в проведенні перевірки знань щодо забезпечення виконання норм Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».
10.06.2013р. за №7160/0/1-13 з обласної державної адміністрації Дніпропетровської області на адресу Першотравенської міської ради надійшов для вивчення та виконання Закон України № 224-VII, від 14 травня 2013 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації державної антикорупційної політики» яким встановлено, що особи які звільняються або іншим чином припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані подавати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Зазначений Закон було розглянуто керівництвом Першотравенської міської ради,зокрема на вхідній кореспонденції про надходження зазначеного Закону 12.06.2013 року за підписом ОСОБА_1 зроблено напис опрацювання та керування в роботі зазначених змін юристу виконкому ОСОБА_5
(а.с.15-20).
Відповідно до ст.6 Конституції України органи законодавчої,виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ч.2 ст.68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», однією з вимог до посадових осіб органів місцевого самоврядування є знання та безумовне дотримання Законодавства України, тобто 1-й заступник голови Першотравенської міської ради ОСОБА_1 за своїми функціональними обов'язками зобов'язаний знати та виконувати законодавство щодо протидії корупції, та як керівник органу місцевого самоврядування також зобов'язаний забезпечувати виконання законодавства іншими посадовими особами.
10.12.2013р. 1-й заступник голови Першотравенської міської ради ОСОБА_1 подав до міської ради заяву про звільнення з посади та органу місцевого самоврядування за власним бажанням та 12.12.2013року, Розпорядженням міського голови № 309 ВК його було звільнено на підставі ст. 38 КЗпП України.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» - суб'єкти декларування, які звільняються або іншим чином припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Як вбачається пояснень начальник відділу організаційно - кадрової роботи Першотравенської міської ради ОСОБА_4, до функціональних обов'язків якої входить контроль за веденням особових справ співробітників міської ради: 1-й заступник голови Першотравенської міської ради ОСОБА_1 останній раз подав декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 27.03.2013р. за 2012р. а при звільненні з міської ради, декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період з 01.01.2013р. по 12.12.2013р. не подавав.
Зазначене вбачається також із матеріалів особової справи ОСОБА_1
(а.с. 42-79)
Зазначене підтвердив суду також ОСОБА_1
Таким чином судом встановлено , що 1-й заступник голови Першотравенської міської ради ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, під час звільнення з займаної посади з 10.12.2013р. по 12.12.2013р. - дати подання заяви про звільнення та дати наказу про його звільнення, перебуваючи на робочому місці за адресою: м. Першотравенськ, вул. Шкільна, буд. 20, в порушення вимог абзацу 2 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидію корупції», не подав до Першотравенської міської ради декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2013р. по 12.12.2013р. достовірно знаючи про необхідність подання такої декларацію чим вчинив адміністративне корупційне правопорушення, відповідальність за яке передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Посилання ОСОБА_1 на те,що при звільненні 12 грудня 2013 року йому не було відомо про необхідність подання декларації про майно,доходи,витрати та зобов»язання фінансового характеру за неохоплений раніше поданими деклараціями період з 01 .01.2013 року по 12.12.2013 року,та відсутність у нього суб»єктивної сторони правопорушення у вигляді умислу,суд вважає способом його захисту,що спростовується вищезазначеними судом доказами у адміністративній справі, суперечить вищезазначеним судом вимогам закону, тому суд вважає їх необґрунтованими.
Керуючись підпунктом «в» 1 частини 1 ст.4, ч.1 ст.12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», ст.24,ч.1 ст.172-6, п.1 ч.1 ст.284 КУпАП, - суд
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 170(сто сімдесят)гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 - судовий збір на користь держави в розмірі 36 /тридцять шість/ гривень 54 копійки.
Згідно ст. 307 КУпАП - штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
Копія платіжного документу подається до суду.
Згідно ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- Подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідність статті цього кодексу;
- Витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст. 32 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена, або на неї може бути внесено протест прокурора до апеляційного суду Дніпропетровської області через Першотравенський міський суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Г. М. Бондарьова
Постанова набирає законної сили:_______________________
Строк пред'явлення постанови до виконання ___________________________