Справа № 265/269/14-а
Провадження № 2-а/265/41/14
13 березня 2014 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
судді Шиян В.В.,
при секретарі Мальській Г.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно перерахованої суми державної допомоги, -
15 січня 2014 року представник позивача Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради звернувся до Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області з позовом до відповідачки ОСОБА_2 про стягнення надмірно перерахованої суми державної допомоги. В обґрунтування заявлених вимог представник позивач посилається на те що, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради з 01 лютого 2007 року, як одержувач допомоги сім'ям з дітьми. ОСОБА_2 згідно заяви про призначення соціальної допомоги, була призначена державна допомога на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів на період з 01 лютого 2007 року по 31 липня 2007 року з 01 липня 2012 року по 31 грудня 2012 року, з 01 квітня 2013 року по 30 вересня 2013 року в розмірі 11 381,50 гривня, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям на період з 01 квітня 2013 року по 30 вересня 2013 року в сумі 11 001,00 гривня та державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на період з 01 травня 2013 року по 31 жовтня 2013 року в сумі 4 114,92 гривень. За результатами проведеної сектором державних соціальних інспекторів Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради перевірки даних, наданих громадянкою ОСОБА_2 при звернені за призначенням допомоги, встановлено, що нею надана неповна інформація про доходи. Згідно даних державної податкової інспекції трудової книжки заявниці вона працювала на підприємстві СП ТОВ «ТЕЛ- МАР» та ТОВ «ЕЙЧ ГАРАНТ» та мала дохід, який не був вказаний у декларації, що вплинуло на визначення розміру допомоги та права на отримання її. В насідок чого було надміру виплачено кошти на загальну суму 18 147,20 гривень. 26 листопада 2013 року ОСОБА_2 Управлінням праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради було направлено повідомлення про надмірно виплачені кошти державної допомоги, які остання повинна була розпочати виплачувати протягом поточного місяця на рахунок Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради. Однак на теперішній час відповідачем кошти добровільно не відшкодовуються. На підставі вище викладеного представник позивача Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради просить суд стягнути з відповідачки ОСОБА_2 надмірно перерахованої суми державної допомоги в розмірі 18 147,20 гривень.
Представник позивача Борисенко Н.О., що діє на підставі довіреності, у судове засідання не з'явилась надала до суду уточнену заяву в якій просила суд слухати справу за її відсутності на задоволені позовних вимог наполягала, а саме на стягненні з ОСОБА_2 надмірно перерахованої суми державної допомоги в розмірі 17 070,08 гривень.
Відповідачка ОСОБА_2 до судового засідання не з'явилась від неї на адресу суду надійшла заява з проханням слухати справу за її відсутності, в якій вона уточнені позовні вимоги УПСЗН Орджонікідзевського районна Маріупольської міської ради визнала та не заперечувала проти стягнення з неї надмірно перерахованої суми державної допомоги в розмірі 17 070,08 гривень.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, окрім цього, згідно зі ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, які мають дітей віком до 18 років, надається у розмірі що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Стаття 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та пункт 33 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» закріплюють вичерпний перелік осіб, які мають право на отримання допомоги на дітей одиноким матерям.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є матір'ю малолітньої ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого Відділом реєстрації актів громадянського стану Орджонікідзевського райуправління юстиції міста Маріуполя Донецької області, 21 листопада 2002 року, актовий запис № 709, а також є матір'ю малолітньої ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого Орджонікідзевським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області, 12 березня 2013 року, актовий запис № 195.
Також встановлено, що відповідачка ОСОБА_2 подала до УПСЗН Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради заяву про призначення допомоги сім'ям з дітьми, в якій вказала, що у разі будь-яких змін зобов'язується повідомити УПСЗН Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно розпорядження № 1895 крупно сортового цеху ПАТ МК «Азовсталь» ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про народження дитини, 01 березня 2013 року надана відпустка по догляду за дитиною до трьох років, з 04 травня 2013 року по 01 березня 2016 року.
Згідно трудової книжки, ОСОБА_2 працювала з 27 березня 2006 року по 01 липня 2012 року на СП ТОВ «ТЕЛ- МАР» та ТОВ «ЕЙЧ ГАРАНТ» .
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно ст. 23 Постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27 грудня 2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі, зокрема: коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків).
Згідно розрахунку отриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічної віку станом на 13 березня 2014 року залишок не погашеної переплати ОСОБА_2 становить 2 072,80 гривні.
Згідно розрахунку отриманої допомоги по догляду за дитиною одиноким матерям станом на 13 березня 2014 року залишок не погашеної переплати ОСОБА_2 становить 3 996, 28 гривень.
Згідно розрахунку отриманої допомоги малозабезпеченим сім'ям станом на 13 березня 2014 року залишок не погашеної переплати ОСОБА_2 за період з 01 квітня 2013 року по 30 вересня 2014 складає 11 001 гривень.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Таким чином, дослідивши у сукупності докази по справі, суд встановив надмірно перераховану суми державної допомоги в розмірі 17 070, 08 гривень, яка підлягає стягненню з відповідачки у повному обсязі на користь Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради.
Крім того, п.20 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що від сплати судового збору звільняються органи праці та соціального захисту населення - за подання позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством. При цьому, статтею ст. 4 цього Закону визначено, що за подання позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 2 відсотку ціни позову, але не менш 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше чотирьох розмірів мінімальної заробітної плати, що у грошовому еквіваленті для даної позовної заяви складає 182,70 гривні, які підлягають стягненню з відповідачки на користь держави.
На підставі ст. 13 п. 8, 33 п. 5, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001р., Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», керуючись ст.ст. 6, 8, 11, 14, 94, 159 України, суд
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно перерахованої суми державної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради (юридична адреса: 87500, місто Маріуполь, проспект Перемоги, 16) р/р 35419081003158, в ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 25968748, надмірно перераховану суми державної допомоги в розмірі 17 070 гривень 08 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 182 гривні 70 копійок.
Постанову суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участі у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя ______________________Шиян В.В.