Постанова від 31.07.2008 по справі 2-а-5565/08

Справа № 2-а-5565/08

Категорія статобліку - 48

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

за результатами розгляду справи в судовому засіданні

31 липня 2008 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Захарчук Н.В

при секретарі Михалевич І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації, про визнання неправомірними дій та стягнення суми заборгованості соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення недоплаченої одноразової суми заборгованості при народженні дитини,

ВСТАНОВИВ:

На виконання ухвали Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09.06.08р. матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації, передані до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

19 червня 2008 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації залишено без руху з наданням строку для усунення недоліків.

10 липня 2008 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом було відкрито провадження за адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації.

Позивач в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, надавши суду заперечення на позовну заяву, з клопотання про розгляд справи у відсутності представника відповідача. Відповідно до заперечень, статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідно до ст. 4 вказаного Закону, а також статті 95 Конституції України, будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, а також розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключено Законом України про Державний бюджет. Так, згідно статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007р" виплата зазначеної допомоги здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам. Що стосується розміру зазначених виплат, то він дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Враховуючи викладене Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації призначена та виплачена позивачу допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у відповідності до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік". За таких підстав, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.

Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Згідно свідоцтва про народження від ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_1 являється матір'ю ОСОБА_2.

У відповідності до довідки про доходи сім'ї від 13.03.2008 року ОСОБА_1 отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в наступних розмірах: за січень 2007 в розмірі 99,45 грн., лютий 2007 року в розмірі 104,45 грн.; за березень 2007 року в розмірі 99,72 грн., квітень 2007 року - 99,72 грн., травень 2007 року - 99,72 грн., червень 2007 року в розмірі 99,72 грн.; за липень - 99,72 грн., серпень - 104,85 грн., за вересень 2007 року в розмірі - 104,85 грн., жовтень - 104,85 грн., листопад - 107,73 грн. , за грудень 2007 року в розмірі 110,88 грн.; за січень 2008 року в розмірі 110,88 грн., за лютий 2008 року - 149,22 грн., березень 2008 року - 130 грн.

Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Частиною 1 статті 1 цього Закону передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно статті 3 вказаного Закону, одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у частині 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років визначений в статті 62 Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 р.", та становить: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років визначений в статті 58 Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 р.", та становить: з 1 січня - 526 гривень.

Відповідно до пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" зупинено, з метою приведення окремих норм законів у відповідність з Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У 2007 році позивач, отримує вищезазначену допомогу, починаючи з 1 січня 2007 року у розмірі, що обчислюється відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Відповідно до частини 2 статті 73 Закону України "Про Конституційний Суд України", якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

У статті 74 зазначеного Закону передбачено, що Конституційний Суд України може вказати на преюдиціальність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.

Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, які визнані неконституційними, і що передбачено у самому рішенні.

Положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня прийняття Конституційним Судом України відповідного рішення.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

У зв'язку з вищенаведеним, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача недоплаченої щорічної грошової допомоги з 01.01.2007 року по 08.07.2007 року задоволенню не підлягають, оскільки відповідач в даний період здійснював виплату даної грошової допомоги у розмірах, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинними на час проведення виплат законами України.

Починаючи з 09.07.2007 року Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації повинно було виплачувати позивачу передбачену законодавством державну допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі, встановленому Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та відповідно до розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, затвердженого статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік".

Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 09.07.2007 року.

Що стосується вимог про недоплачену одноразову матеріальну допомогу на народження дитини у розмірі 766 грн., то відповідно до статті 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» встановлено одноразову виплату при народженні дитини у розмірі 8500 грн.

Відповідно до частини 2 статті 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Тобто, при визначенні розміру допомоги при народженні дитини слід керуватися статтею 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік».

Таким чином, відповідачем була призначена правомірна допомога у розмірі 8500 грн., тому у суду відсутні підстави для задоволення вимог про недоплачену одноразову матеріальну допомогу на народження дитини у розмірі 766 грн.

Відповідно позовних вимог щодо стягнення моральної шкоди, то з урахуванням методичних рекомендацій «Відшкодування моральної шкоди», окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України, Цивільного кодексу України, категорія справ, щодо стягнення моральної шкоди є прерогативою Цивільного процесу.

Відповідно до частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на:

- спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

- спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

- спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;

- спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом;

- спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

В позивних вимогах, щодо стягнення моральної шкоди відмовити.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб"єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати на її користь.

Керуючись статтями 17, 94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації, про визнання неправомірними дій та стягнення суми заборгованості соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення недоплаченої одноразової суми заборгованості при народженні дитини - задовольнити частково.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 09.07.2007 року по 31.03.2008 року що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, що у сумі складає 3355 грн. 12 коп.

Стягнути з місцевого бюджету понесені судові витрати на користь ОСОБА_1 у сумі 73 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Н.В. Захарчук