Постанова від 07.05.2009 по справі 2а-3179/09/2/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

07.05.09

Справа №2а-3179/09/2/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Лісецькій Г.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим

до Фізичної особи - підприємцяОСОБА_1

про стягнення 41 387,25 грн. заборгованості

за участю представників:

від позивача - ОСОБА_2., представник, довіреність № НОМЕР_1

від відповідача - не з'явився

Суть спору: Державна податкова інспекція у м. Євпаторія АР Крим (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач) заборгованості в сумі 41 387,25 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем несвоєчасно провадиться сплата узгоджених податкових зобов'язань з податку з доходів фізичних осіб підприємців та з податку на прибуток, у зв'язку з чим відповідачу нараховані штрафні санкції.

Представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач заперечення на позов до суду не надав, явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час та день його проведення був повідомлений належним чином через засоби масової інформації, про причини неявки суд не повідомив.

Представник позивача наполягав на розгляді справи за наявними в неї матеріалами.

Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи його клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач 10.01.2007 року зареєстрований Євпаторійською міською радою АР Крим як фізична особа - підприємець та є платником податків та зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування».

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є фізичні особи - підприємці, на яких відповідно до Законів України покладений обов'язок сплачувати податки і збори.

Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку вказує у податковій декларації.

Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Судом встановлено, що у 2007 та 2008 роках позивач перебував на спрощеній системі оподаткування.

Відповідно до пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва» - суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно вибрати спосіб оподаткування доходів по єдиному податку шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.

Абзац 2 статті 2 зазначеного Указу передбачає, що ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності й не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.

Зі змісту абзацу 6 пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва» випливає що, фізичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

Пункт 5 зазначеного Указу передбачає, що суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність числення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.

В матеріалах справи є заяви відповідача про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 05.03.2007 року та від 30.11.2007 року за видом діяльності - торгово - посередницька. 06 березня 2007 року відповідачем отримане свідоцтво серіїНОМЕР_1про сплату єдиного податку на 2007 рік та 30 листопада 2007 року відповідачем отримане свідоцтво серії НОМЕР_1про сплату єдиного податку на 2008 рік.

В період з 01.10.2008 року по 09.10.2008 року ДПІ у м. Євпаторія АР Крим була проведена планова документальна перевірка дотримання вимог податкового законодавства суб'єктом підприємницької діяльності за період з 10.01.2007 року по 30.06.2008 року, в результаті якої встановлено порушення абз.8 ст. 4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва», а саме до перевірки не було надано книги обліку доходів та витрат; абз. 5 ст. 1 Указу в частині завищення розміру виручки (понад 500 тис. грн.) від реалізації товарів, робіт,послуг, отриманої в 2007 році на 18 620,00 грн.; ст. 5 Указу в частині обов'язкового переходу на загальну систему оподаткування, обліку та звітності з І кварталу 2008 року у зв'язку з перевищенням встановленого для платників єдиного податку граничного розміру виручки в IV кварталі 2007 року; ст. 13 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян», ст. 7 п. 7.1., п.22.3 ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», у зв'язку з чим відповідачеві донараховано податку за 2007-2008 роки у сумі 16 067,25 грн.; п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст.2 , п.п. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7, п. 9.3, 9.4, 9.6 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість», у зв'язку з чим донараховано податку за січень 2008 року у сумі 1080,00 грн., за березень 2008 року у сумі 15 120,00 грн., усього за І квартал 2008 року у сумі 16 200,00 грн., абз. «а» п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у частині ненадання декларацій з податку на додану вартість за період з 01.01.2008 року по 30.06.2008 року (6 місяців).

За результатами перевірки 09.10.2008 року було складено акт про результати виїзної планової документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства суб'єктом підприємницької діяльності Івановою Н.П. № 2106/17-1-20-НОМЕР_1

На підставі вказаного акту перевірки позивачем 10 жовтня 2008 року прийняті податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким визначена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 25 320,00 грн., у тому числі за основним платежем - 16200,00 грн., за штрафними санкціями - 9 120,00 грн., а також податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_1, яким визначена сума податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 16 067,25 грн. Зазначені податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем 10.10.2008 року, про що свідчать відмітки на корінцях цих повідомлень - рішень.

Відповідно до ст. 5 Указу у разі порушення вимог, установлених статтею 1 цього Указу, платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).

Відповідно до акту перевірки відповідачем у IV кварталі 2007 року було перевищено встановлений для платників єдиного податку граничний розмір виручки, у зв'язку з чим відповідач з І кварталу 2008 року повинен був перейти на загальну систему оподаткування і звітності, та сплачувати, у тому числі, такі податки як податок з доходів фізичних осіб та податок на додану вартість.

Відповідно до пункту 10.2 статті 10 Закону України «Про податок на додану вартість» платники податку, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.

Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб - підприємців» від 22.05.2003 року передбачені порядок, підстави, строки сплати податку з доходів фізичних осіб.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем вірно визначено суми податкових зобов'язань, що підлягають сплаті відповідачем.

Судом встановлено, що у десятиденний строк, встановлений законодавством для сплати визначених у податкових повідомленнях - рішеннях зобов'язань, вони не були сплачені відповідачем.

Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. У зв'язку з чим, позивачем на адресу відповідача була направлена перша податкова вимога № НОМЕР_1, проте отримана відповідачем вона не була, та була повернена до податкового органу у зв'язку з закінченням строку зберігання. Друга податкова вимога № 2/4 від 09.01.2009 року, була надіслана відповідачеві та була отримана останнім 17.01.2009 року, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення.

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів того, що податкові повідомлення-рішення та податкові вимоги прийняті з порушенням вимог діючого законодавства.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом складає 41 387,25 гривень, з них з податку на додану вартість у розмірі 25 320,00 грн., з податку з доходів фізичних осіб - 16 067,25 грн.

Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.

Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

Так, 06.02.2009 року заступником начальника Державної податкової інспекції в м. Євпаторія АР Крим прийнято рішення № НОМЕР_1 про стягнення грошових коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, проте станом на день розгляду справи заборгованість відповідача перед бюджетом не погашена.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 41 387,25 грн., суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в зазначеній сумі.

У судовому засіданні, яке відбулось 07.05.2009 р., оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова оформлена та підписана 12.05.2009 р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1ідент. кодНОМЕР_1; відомості про банківські реквізити у матеріалах справи відсутні) на користь державного бюджету податковий борг у розмірі 41 387,25 грн., з них з податку з доходів фізичних осіб та 16 067,25 грн. (код платежу 11010200, р/р 34212379700015 в ГУ ДКУ в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740798), з податку на додану вартість в розмірі 25 320,00 грн. (код платежу 14010100, р/р 31112029700075 в ГУ Державного казначейства України в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740798).

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Яковлєв С.В.