Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 лютого 2014 р. Справа № 805/18105/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Шинкарьової І.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження позов Світлодарської міської ради по адміністративній справі за позовом Світлодарської міської ради до Головного управління ДМС у Донецькій області третя особа ОСОБА_1 про визнання незаконними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
Світлодарська міська рада звернулась з позовом до Світлодарської міської ради до Головного управління ДМС у Донецькій області третя особа ОСОБА_1 про визнання дій з реєстрації ОСОБА_1 у житловому приміщенні за адресою АДРЕСА_1 незаконними та зобов'язання скасувати реєстрацію. Позовні вимоги обґрунтовує наступним.
21.03.13 до позивача надійшла заява від третьої особи про передачу в приватну власність квартири за адресою: АДРЕСА_1, яка належала Світлодарській міській раді на праві комунальної власності. До заяви були додані необхідні документи, на підставі яких органом приватизації від 09.04.13 №1096 третій особі було передано в приватну власність вищевказану квартиру.
06.06.13 до позивача надійшов лист від комунального підприємства «Веста», яке є балансоутримувачем житлового фонду м. Світлодарська з інформацією щодо незаконної реєстрації третьої особи за цією адресою.
Посилаючись на ст..60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст..51,58 Житлового кодексу, позивач зазначає, що не видавав ордер для здійснення реєстрації вказаної громадянки у дане житлове приміщення. Таким чином відповідачем здійснено безпідставну реєстрацію третьої особи в житлове приміщення. 10.06.13 позивач звертався до відповідача про надання інформації щодо законності реєстрації, та відповіді не отримав.
Позивач зазначає що відповідно до п.1.3 Порядку реєстрації місця проживання та перебування осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів затвердженого наказом МВС України від 22.11.12 №1077 (далі Порядок), реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України у день подання особою документів, тобто документи повинні подаватись особисто, а не поштою. Документи надійшли до відповідача 23.01.13 а реєстрація за вказаною адресою було проведено 29.01.13. Позивач вважає, що оскільки сім'я ОСОБА_2 була знята з реєстрації 21.01.13, а заява від третьої особи надійшла 23.01.13 тобто через 2 дні після з реєстрації наймачів. Жоден з посадових осіб, які здійснюють реєстрацію не бачив хто саме ставив підписи під прізвищами наймачів, оскільки підписаний документ надійшов поштою. Згідно з додатком 5 Порядку в графі заяву прийняв, документи перевірив, повинна зазначатися посада та найменування територіального підрозділу відповідача, а не комунального підприємства. КП «Веста» було створено рішенням позивача та воно ніякого відношення до відповідача не має. Відповідно до п.2.2 Порядку для реєстрації місце проживання особа подає до відповідача документи, де між іншим документи, що підтверджують право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання. Позивач, зазначає, що ордер від 27.05.1995 який був надісланий третьою особою відповідачу було видано ОСОБА_2 На підставі викладеного позивач вважає, що реєстрація була проведена відповідачем з порушенням вимог законодавства.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив їх задовольнити.
Відповідач позовні вимоги не визнав, надав заперечення (а.с. 40) у яких зазначив, що всі умови для законної реєстрації третьої особи за згодою наймача квартири та членів його сім'ї були виконані. На підставі наданих документів співпрацівниками відповідача було здійснено реєстрацію місця проживання у день отримання вказаної заяви. На підставі викладеного просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Третя особа у судове засідання не з'явилась, про дату час та місце проведення судового засідання повідомлена належним чином.
Приймаючи до уваги, що не всі особи, які беруть участь у справі прибули у судове засідання та належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України суд розглядає справу у письмовому провадженні.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Світлодарська міська рада є юридичною особою відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО №181243 (а.с. 5).
Судом встановлено, що відповідно до ордеру №25, квартиру за адресою: АДРЕСА_1, його було видано ОСОБА_3 з сім'єю із 3 чоловік. Ордер видано на підставі рішення виконавчого комітету Світлодарської міської ради від 22.09.95 №5.(а.с. 32).
ОСОБА_1 було зареєстровано відповідачем згідно з заявою про реєстрацію місця проживання від 23.01.13, в якій вона просила зареєструвати її за адресою: АДРЕСА_1., з заяви вбачається, що згода власників/співвласників житла було надано, про що свідчать їх підписи. (а.с..33,35).
Згідно з заявами про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 від 21.03.12 ОСОБА_4 від 21.03.13 ОСОБА_5 від 21.03.13 відповідачем було знято з реєстрації за адресою: АДРЕСА_1. (а.с. 34, 36,37,38).
На підставі заяви та доданих документів від 21.03.13 розпорядженням органу приватизації від 09.04.13 №1096 ОСОБА_1 було передано в приватну власність вищевказану квартиру. Вказані обставини визнаються сторонами та спір з цього приводу відсутній.
Листом від 06.06.13 №550/05-01 директор КП «Веста», яке є балансоутримувачем житлового фонду м. Світлодарська, повідомив про незаконну реєстрації третьої особи за адресою: АДРЕСА_1. (а.с. 6). В листі від 07.06.13 № 557/05-01 директор КП «Веста» повідомив міського голову про те, що відповідно до картки прописки (ф-а) що надійшла від відповідача ОСОБА_6 була знята з реєстрації 21.01.13 з сім'єю, а третя особа була зареєстрована 29.01.13. (а.с. 7)
Предметом спору є неправомірні, на думку позивача, дії відповідача, що полягають в реєстрації третьої особи за адресою: АДРЕСА_1, 29.01.13 в той час як відповідно до інформації наданої КП «Веста» відповідачем ОСОБА_6 з сім'єю була знята з реєстрації 21.01.13.. Позивач вважає, що в період з 21.01.13 по 29.01.13 квартира знаходилась в комунальній власності, та ордер на вселення до квартири позивачем третій особі не надавався.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.
Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого Наказом МВС України від 22.11.12 №1077 (далі Порядок), встановлено перелік документів необхідні для реєстрації місця проживання які подаються до територіального підрозділу ДМС України, де між іншим документи, що підтверджують: право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання.
Статтею 65 Житлового Кодексу Української РСР передбачено, що наймач вправі в установленому порядку за письмовою згодою всіх членів сім'ї, які проживають разом з ним, вселити в займане ним жиле приміщення свою дружину, дітей, батьків, а також інших осіб. На вселення до батьків їх неповнолітніх дітей зазначеної згоди не потрібно.
Як вже зазначалось ОСОБА_1 було зареєстровано на підставі заяви про реєстрацію місця проживання від 23.01.13, з заяви вбачається, що згода власників/співвласників житла було надано, про що свідчать їх підписи. (а.с..33,35).
Відповідно до ст.7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її законного представника; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно
відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням. Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання.
Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). У разі подачі заяви законним представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу законного представника; документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі). Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Порядком (п.3.1) передбачено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
заяви про зняття особи з реєстрації місця проживання, яка подається особою або її законним представником;
судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
свідоцтва про смерть;
паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
інших документів, які свідчать про припинення:
підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства. Інформація територіального органу ДМС України або територіального підрозділу ДМС України, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи посвідки на постійне проживання в Україні;
підстав для проживання або перебування особи на обліку у закладі/установі (повідомлення про припинення підстав для проживання/перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту);
Пунктом 3.2 Порядку передбачено, що зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. Особа, яка досягла 14-річного віку, подає заяву про зняття з реєстрації місця проживання особисто. За заявою особи зняття з реєстрації місця проживання може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання.
Судом встановлено, що зняття з реєстраційного обліку ОСОБА_3 на підставі заяви від 21.03.12 дата зняття реєстрації 21.03.12 (а.с.34). ОСОБА_4 на підставі заяви від 21.03.13 дата зняття з реєстрації 21.03.13 (а.с.34). Їх сина ОСОБА_5 на підставі заяви від 21.03.13 знято з реєстрації 21.03.13 (а.с. 38).
Під час судового розгляду справи було встановлено не відповідність дати написання заяви ОСОБА_3 та дати реєстрації її заяви в журналі обліку заяв щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання. Відповідно до журналу обліку заяв всі заяви сім'ї ОСОБА_5 було зареєстровано 21.03.13. Оцінюючі данні обставини суд дійшов висновку, що не залежно від дати зняття з реєстрації ОСОБА_3 на дату реєстрації в квартирі третьої особи там було зареєстровано ОСОБА_4, ОСОБА_5, тому вказана обставина може свідчити як про помилку при поданні заяви так і про зняття з реєстрації ОСОБА_3 21.03.12, але не може мати наслідок скасування реєстрації місця проживання третьої особи.
З'ясовуючи питання щодо відповідності відомостей наведених в картках (ф-а), що надійшли до КП «Веста» від відповідача та фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.
При дослідженні судом карток (ф-а), що надійшли до КП «Веста» від відповідача (а.с. 8.9) встановлено, що вони мають відмітки про зняття сім'ї ОСОБА_3 з реєстрації 21.01.13, тобто раніше ніж було зареєстровано в цій квартирі третю особу. Відповідач цю обставину пояснює помилкою при заповненні картки, та надав пояснення завідуючого Дебальцевскім ГС ГУ ГМС України в Донецькій області Н.В. Самусь в якій вона пояснює, що 21.03.13 до неї звернулись громадяни ОСОБА_4, ОСОБА_5 ОСОБА_3 з заявами про зняття їх з реєстрації з місця проживання, зняття з реєстрації було оформлено в той же день. При оформленні документів в картці прописки ф-а була допущена технічна помилка замість дати «21.03.13 було вписано дату «21.01.13». (а.с. 39)
Надаючи оцінку вказаним обставинам суд дійшов висновку про наявність технічної помилки в відомостях про дату зняття з реєстрації сім'ї ОСОБА_3 в картках ф.а надісланих відповідачем КП «Веста», оскільки відповідно до досліджених документів а саме заяв сім'ї ОСОБА_5 (крім заяви ОСОБА_3) в яких зазначена дата 21.03.13, журналу обліку заяв щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання вказані заяви було зареєстровано 21.03.13. В матеріалах справи містяться довідки від 09.01.14 в яких зазначено, що за відомостями адресно-довідкового підрозділу ГУДМС, УДМС України громадянка ОСОБА_3 знята з реєстрації за місцем проживання 21.03.12 а громадянин ОСОБА_4 21.03.13. (а.с.31). У зв'язку з цим суд також не приймає довід позивача про сумніви щодо підписів сім'ї ОСОБА_3 на заявах.
Суд не приймає довід позивача, щодо порушення порядку реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання відповідачем оскільки заяву про реєстрацію місця проживання третьої особи було надано КП «Веста», а воно не є територіальним підрозділом ДМС з огляду на наступне.
Порядок передбачає надання заяви особою до територіального підрозділу ДМС України, КП «Веста» не є територіальним підрозділом відповідача. Відповідач пояснює це тим, що в першому кварталі 2013 року не було врегульовано процедуру обліку заяв громадян щодо реєстрації/зняття з реєстраційного обліку. У зв'язку з цим у Дебальцевському міському секторі ГУ ДМС України в Донецькій області вказані заяви не реєструвались у зв'язку з відсутністю журналів. Заяви мешканців м. Світлодарську щодо реєстрації/зняття з реєстраційного обліку тимчасово надавались до Дебальцевського міського сектору співробітниками КП «Веста» для подальшого оформлення. З огляду на надані пояснення суд дійшов висновку, що вказане свідчить про неналежну (не оперативну) організацію роботи відповідача, як суб'єкта владних повноважень. Вказані обставини не можуть мати наслідки, які будуть порушувати права громадян, при дотриманні громадянами умов передбачених законодавством при реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання.
В матеріалах справи міститься звернення позивача до Прокурора м. Дебальцеве від 05.07.13 №02/21-0438 з проханням провести перевірку відповідача з цього питання. У відповіді Прокуратури м. Дебальцеве від 28.08.15 №90-977вих 13/05-07) вказано що порушення не встановлено. (а.с.18,19)
На підставі викладеного суд дійшов висновку що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.ст. 87, 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України судові витрати, пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
У задоволенні позову Світлодарської міської ради до Головного управління ДМС у Донецькій області, третя особа ОСОБА_1 про визнання дій з реєстрації ОСОБА_1 у житловому приміщенні за адресою АДРЕСА_1 незаконними та зобов'язання скасувати реєстрацію - відмовити.
Постанова може бути оскаржена через Донецький окружний адміністративний суд в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.