Справа № 819/186/14-a
"25" лютого 2014 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Хрущ В. Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м.Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії,-
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області про зобов'язання Відділу РАЦС Тернопільського МУЮ Тернопільської області виключити з актового запису про народження ОСОБА_3 відомості про батька ОСОБА_1
В судові засіданні, відповідач не з'явився, заперечень не подав, проте подав заяву про розгляд справи без його участі.
Представники позивача позовні вимоги підтримали, надали пояснення аналогічні викладеному в позові. Вподальшому, у зв'язку з неявкою відповідача, - не заперечували проти розгляду справи у письмовому провадженні, що підтверджується наявною в матеріалах справи заявою.
З огляду на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 128, однак, з урахуванням того, що у судове засідання прибули не всі особи, які беруть участь у справі, - розгляд справи здійснювався у письмовому провадженні, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно з частиною 1 статті 41 КАС України
Перевіривши матеріали справи, розглянувши доводи, викладені в позові, та надавши їм правову оцінку, суд виходить з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачі, ОСОБА_1 та ОСОБА_2, записані батьками дитини - ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 27.02.2007 року,
30.01.2014 року позивачі, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до Відділу ДРАЦС Тернопільського МУЮ Тернопільської області зі спільною заявою про невизнання колишнього чоловіка батьком дитини, згідно якої ОСОБА_1 не визнає себе батьком дитини, народженої ОСОБА_2 (колишньою дружиною) ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Також статтею 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" встановлено, що актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Відповідно до частин 2, 3 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Частиною 1 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» встановлено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила №96/5).
Згідно пункту 1.1 цих Правил №96/5 - внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до 2.5 Правил №96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього).
Пунктом 2.6. Правил №96/5 встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Відповідно до статті 134 Сімейного кодексу України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно до п. 2.16.16. Правил №96/5 за наявності заяви матері та батька дитини про визнання батьківства в актовий запис про народження, який складено відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України, уносяться відомості про батька, змінюється по батькові дитини і, на бажання батьків, змінюється її прізвище.
Виходячи з вищенаведених положень чинного законодавства та дослідивши матеріали справи суд встановив, що позивачі правомірно звернулись із спільною заявою та усіма необхідними документами до Відділу ДРАЦС Тернопільського МУЮ Тернопільської області про внесення змін до актового запису цивільного стану про народження дитини - ОСОБА_3.
Проте, вищезазначена заява не була прийнята, та висновок стосовно неможливості внесення змін до актового запису цивільного стану - не наданий.
Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що у державній реєстрації актів цивільного стану може бути відмовлено, якщо: 1) державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України; 2) державна реєстрація повинна проводитися в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану; 3) з проханням про державну реєстрацію звернулася недієздатна особа або особа, яка не має необхідних для цього повноважень.
Згідно з частиною 1 статті 69 та частиною 1 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України - доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними - є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно із частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку відповідач, Відділ ДРАЦС Тернопільського МУЮ Тернопільської області, який є суб'єктом владних повноважень, - ніяких заперечень з приводу заявленого позову до суду не подав та викладених в позові обставин, які визначені позивачами як підстави для їх звернення до суду з даними вимогами, не спростовував.
Статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до підпункту 2.13.2 пункту 2.13 Правил №96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, - постанова адміністративного суду.
Згідно з підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 вищезазначених Правил №96/5 - на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, всебічно і повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази, які мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті, в їх сукупності, зважаючи на те, що обома позивачами, які не мають сімейних стосунків, не заперечується та не оспорюється той факт, що між самою дитиною (ОСОБА_3) та особою (ОСОБА_1), записаною у свідоцтві про її народження як батько, - відсутня спорідненість, при цьому, обома позивачами не заперечується та не оспорюється і необхідність виключення з актового запису про народження дитини відомостей про ОСОБА_1 як про батька ОСОБА_3, а також, враховуючи відсутність заперечень з боку відповідача та з метою забезпечення реалізації прав позивачів, - суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача на підставі статті 9 Закону та підпункту 2.16.7 Правил №96/5, внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3, а саме виключити відомості про ОСОБА_1 із відомостей, які зазначені в графі про батька дитини - ОСОБА_3.
Керуючись статтями 2, 3, 9, 10-12, 41, 69-71, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - задовольнити.
2. Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, складеного 27.02.2007 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції, а саме: в графі, що містить відомості про батька дитини, виключити відомості про ОСОБА_1.
Постанова набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Хрущ В. Л.
Копія вірна:
Суддя Хрущ В. Л.