ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
16.03.2009 р. № 13/551
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого - судді Степанюка А.Г. при секретарі Федоровій О.В., розглянувши справу
за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
до Спільного українсько-німецького товариства з обмеженою відповідальністю з іноземною інвестицією «КЕРШЕР»
про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 72669,85 грн.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Позовні вимоги Позивача мотивовані тим, що відповідачем не сплачені штрафні (фінансові) санкції нараховані останньому за порушення норм Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” №265/95-ВР від 06.07.96 р. зі змінами та доповненнями (надалі -Закон про РРО) із були виявлені за результатами проведення численних перевірок АЗС -магазинів Відповідача.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує з мотивів, викладених у запереченні на позовну заяву. Просить в позові відмовити посилаючись на незаконність та необґрунтованість позовних вимог. Також просить застосувати наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені ст. ст. 99, 100 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, дослідивши докази, суд -
Спільне Українсько-Німецьке товариство з обмеженою відповідальністю з іноземною інвестицією „Кершер” зареєстровано Святошинською районною у м. Києві державною адміністрацією 29.08.1997 р. та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи №25196004, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №074672.
Відповідно до довідки №192200 з ЄДРПОУ видами діяльності за КВЕД є: оптова торгівля паливом; будівництво будівель; технічне обслуговування та ремонт автомобілів; роздрібна торгівля пальним; роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту; роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах без переваги продовольчого асортименту.
Позивачем було проведено ряд перевірок магазинів Відповідача щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності:
АЗС -магазин за адресою: м. Київ, вул. Донська, 19, за результатами якої було складено акт перевірки №265904652305 від 10.05.2007р. в якому зафіксовано порушення п. 13 ст. 3 Закону про РРО та п.п.2.6. п. 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ №637 від 15.12.2004р. (надалі -Положення НБУ). На підставі даного акту, відповідно до ст. 22 Закону про РРО та абз.3 п. 1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки” №436/95 від 12.06.1995р. були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Відповідачу №0004522305 від 24.05.2007р. у розмірі 63279,45 грн. та №0004512305 від 24.05.2007р. у розмірі 3136,85 грн.;
АЗС - магазин за адресою: м. Київ, пр-т Перемоги, 59, за результатами якої було складено акт перевірки №265906802305 від 02.07.2007р. в якому зафіксовано порушення п.9, п. 13 ст. 3 Закону про РРО. На підставі даного акту, у відповідності до п. 4 ст. 17, ст. 22 вищезазначеного Закону прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0006462305 від 13.07.2007р. у розмірі 552,00 грн.;
АЗС - магазин за адресою: м. Київ, вул. Електриків 32-А, за результатами якої було складено акт перевірки №265908342305 від 09.08.2007р. в якому зафіксовано порушення п.1, п.9, п.13 ст. 3 Закону про РРО. На даного акту у відповідності до п.2, п.4 ст. 17, ст. 22 вищезазначеного Закону було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Відповідачу №0007752305 від 22.08.2007р. у розмірі 1218,00 грн.;
АЗС - магазин за адресою: м. Київ, пр. Московський, 25а, за результатами якої було складено акт перевірки №265908352305 від 09.08.2007р. в якому зафіксовано порушення п.1 ст. 3, ст. 7 Закону про РРО, п.2 ст. 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби»№ 329/95-ВР від 15.09.1995р. зі змінами та доповненнями та ст. 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19.12.1995р. На підставі даного акту , відповідно до п.2, ст. 17, ст. 22 Закону про РРО та ст. 17 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0007762305 від 22.08.2007р. у розмірі 340,00 грн., та №0007772305 від 22.08.2007р. у розмірі 1700,00 грн.;
АЗС -магазин за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 9-А, за результатами якої було складено акт перевірки №265908832305 від 20.08.2007р. в якому зафіксовано порушення п.1. ст. 3, ст. 7 Закону про РРО. На підставі акту перевірки, відповідно до п. 2 ст. 17 вищезазначеного Закону рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0008112305 від 31.08.2007р. Відповідачу було нарахована штрафна санкція у розмірі 1020,00 грн.;
АЗС - магазин за адресою: м. Київ, вул. Донська, 19, за результатами якої було складено акт перевірки №265908882305 від 21.08.2007р. в якому зафіксовано порушення п.1, п.13 ст. 3, ст. 7, ст. 8 Закону про РРО. На підставі акту, відповідно до п.2, п.3 ст. 17, ст. 22 вищезазначеного Закону прийнято рішення про нарахування штрафних (фінансових) санкцій Відповідачу №0008122305 від 31.08.2007р. у розмірі 1423,55 грн.
Як стверджує Позивач, всі вище вказані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій були надіслані на адресу відповідача та отримані відповідачем, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Право податкових органів здійснювати контроль за дотриманням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачене ч.1 ст. 15 цього Закону, відповідно до якої контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Порядок проведення планових та позапланових перевірок регламентований ст.ст.11, 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до ст. 25 Закону про РРО, суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 зазначеного Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня ухвалення органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Згідно з Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 р. N 790, у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом ЗО днів після його отримання, сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Повноважний представник Відповідача в судовому засіданні, в заяві та в письмових запереченнях проти позову посилається на приписи ст. ст. 99, 100 КАС України та у задоволенні позову просить відмовити.
Ч. 2 статті 99 КАС України встановлює річний строк для звернення особи до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що рішення про застосування до Відповідача штрафних (фінансових) санкцій були прийняті в період з 24 травня по вересень 2007 року, тоді як до суду Позивач звернувся на початку листопада 2008 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідач наполягає на застосуванні наслідків пропущення строків звернення до адміністративного суду.
В позовній заяві, доданих до неї документах та повноважний представник Позивача не навели поважних причин пропущення строку звернення до суду.
Суд також звертає увагу Позивача на приписи ст. 250 Господарського кодексу України, згідно яких адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з Відповідача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 72669,85 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи все вищевикладене, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 99, 100, 158-163 КАС України, адміністративний суд -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А. Степанюк
Повний текст постанови виготовлено та підписано 27.04.2009 р.