Ухвала від 08.04.2009 по справі 2а-1695/09/2370

Ухвала

8 квітня 2009 року №2-а-1695/09/2370

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді: Смілянця Е.С.

при секретарі: Музиченко В.І.

за участю позивача: не з»явився,

представника відповідача: ОСОБА_1

розглянувши на попередньому судовому засіданні в м. Черкаси, справу за позовом прокурора міста Черкаси до Черкаської міської ради про визнання незаконним і скасування рішення про надання о оренду земельної ділянки,

встановив:

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся прокурор міста Черкаси, в якій просить визнати незаконним та скасувати рішення Черкаської міської ради №5-665 від 22.06.2004 року «Про надання приватному видавничому рекламно-поліграфічному підприємству «Прес-Бюро» земельної ділянки в оренду».

Прокурор в попереднє судове засідання не з»явився, хоч належним чином був повідомлений про дату час та місце проведення попереднього розгляду справи про що свідчить розписка уповноваженої особи про отримання повістки та ухвали про відкриття провадження по справі. За таких обставин суд вважає за можливе проведення попереднього судового засідання без участі позивача.

Представник відповідачаОСОБА_1. позов не визнав.

Вивчивши позовні вимоги суддя вважає, що дана справа не підвідомча Черкаському окружному адміністративному суду, її не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства із нижчезазначених підстав.

Судом встановлено, що предметом спору в даній адміністративній справі виступають відносини між учасниками спору щодо реалізації міською радою права розпорядження землями територіальної громади.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» відповідно до пункту 7 частини 1 статті 3 цього Кодексу означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що міська рада має право розпоряджатися землями територіальних громад, яке вона здійснює відповідно до цього Кодексу шляхом: передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок у користування і вилучення їх із земель комунальної власності; викупу земельних ділянок для суспільних потреб відповідної територіальної громади села; організації землеустрою; координації діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного й екологічного законодавства; обмеження, тимчасової заборони (зупинення) використання земель громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовки висновків щодо вилучення (викупу) і надання земельних ділянок; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; внесення пропозицій щодо встановлення і зміни меж міста; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. При цьому за змістом зазначеної статті сільська рада має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що при здійсненні повноважень власника землі міська рада є не суб'єктом владних повноважень у тому значенні цього терміна, в якому його вжито у пункті 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, а рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію свого права розпоряджатися землею.

Оскільки, як зазначалося вище, предметом спору в даній адміністративній справі є право міської ради розпоряджатися землями територіальної громади, реалізоване шляхом винесення рішення міської ради про надання у оренду земельної ділянки, заявлені у справі позовні вимоги випливають із відносин, що мають приватноправовий характер, а тому орган місцевого самоврядування в них виступає як суб'єкт права власності, а не як суб'єкт владних повноважень. Прийняття зазначеним органом рішення є етапом реалізації волі власника, який не змінює правову природу спірних відносин і не перетворює цей спір у публічно-правовий.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи викладене суд вважає, що провадження по даній адміністративній справі підлягає до закриття з роз'ясненням позивачу про можливість звернення до господарського суду з зазначеними позовними вимогами в порядку господарського судочинства.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ч.ч. 1, 2 ст. 2, ст. 3, ст.17, п.1 ч.1 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі за позовом прокурора міста Черкаси до Черкаської міської ради про визнання незаконним і скасування рішення про надання о оренду земельної ділянки, оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Роз'яснити прокурору міста Черкаси про те, що він може звернутися з зазначеним позовом в порядку господарського судочинства до господарського суду Черкаської області.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення та наступного подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Головуючий Е.С.Смілянець