Головуючий у 1 інстанції - Скворцова В.Г.
Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.
05 березня 2014 року справа №429/101/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Сіваченка І.В.
Шишова О.О
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Слов'янському районі Луганської області на постанову Слов'янського районного суду Луганської області від 21 січня 2014р. по справі №429/101/14-а (головуючий І інстанції Скворцова В.Г.) за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Слов'янському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, та зобов'язання здійснити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Слов'янському районі Луганської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Слов'янському районі Луганської області неправомірними; зобов'язання провести перерахунок та виплату державної пенсії з 1.12.2013 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та інших виплат з яких сплачено страхові внески.
Постановою Слов'янського районного суду Луганської області від 21 січня 2014р. позов задоволено частково, внаслідок чого визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Слов'янському районі Луганської області щодо відмови в перерахунку пенсії за віком неправомірними; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.041.2014 року з урахуванням інших виплат (в тому числі, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації).
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач вважає, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення не є складовою частиною заробітної плати працівників, а є одноразовою виплатою, а тому не включається до заробітку при обчисленні пенсії.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач з 12 жовтня 2009 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач 09 січня 2014 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі з моменту призначення пенсії, надавши довідку про складові заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань №147 від 25.12.2013 року.
Відповідач рішенням від 14 січня 2014 року №19/02-22 відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки допомога на оздоровлення та допомога на соціально-побутові питання не належить до інших надбавок, які носять системний характер, а тому не враховуються для обчислення пенсії.
Відповідно до довідки №99 від 26.02.2014 року про нараховані суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», до суми заробітної плати позивача за період з 01.01.2007р. по 30.09.2009р., включена матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, та індексація заробітної плати, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною другою статті 33 цього Закону передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про те, що відповідачем безпідставно було відмовлено у здійсненні позивачеві перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати , на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому правомірно задоволено позов.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Слов'янському районі Луганської області на постанову Слов'янського районного суду Луганської області від 21 січня 2014р. по справі №429/101/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Слов'янського районного суду Луганської області від 21 січня 2014р. по справі №429/101/14-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Т.Г. Гаврищук
Судді: І.В.Сіваченко
О.О.Шишов