Ухвала від 06.03.2014 по справі 412/8547/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Баличева М.Б.

Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2014 року справа №412/8547/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Ляшенка Д.В., Чумак С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 19 грудня 2013 р. у справі № 412/8547/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Краснодонського міськрайонного суду Луганської області з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправними дії(бездіяльність) Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових моєї заробітної плати (отриманих виплат), що повинні виходити у розрахунок пенсії а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, та сум нарахованої індексації за останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області провести перерахунок нарахованої пенсії починаючи з 01.08.2013 року по теперішній час, виходячи з усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, та сум нарахованої індексації за останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сплачувати її в подальшому а перерахованому розмірі.

Постановою Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 19 грудня 2013 р. у справі № 412/8547/13-а позов задоволено частково, а саме: визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області провести перерахунок нарахованої ОСОБА_2 пенсії, починаючи з 01.10.2013 року, виходячи з усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), що повинні входити у розрахунок пенсії, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих сум.

Не погодившись з судовим рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 19 грудня 2013 р. у справі № 412/8547/13-а та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Апеляційна скарга мотивується необґрунтованістю та порушенням судом першої інстанції норм матеріального права.

Сторони до суду не з'явились, про час та місце розгляду справи були повідомленні належним чином.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.

В суді першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області як державний службовець, що отримує пенсію за віком, яка була призначена позивачу згідно із Законами України «Про державну службу» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Краснодон та Краснодонському районі, та має стаж державної служби 14 років 05 місяців 26 днів. До виходу на пенсію працювала в УПФУ в м. Краснодон та Краснодонському районі.

З 01.08.2013 року позивачу була призначена пенсія за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» у розмірі 2681.58 грн. ( 3351.97 грн * 80 %), виходячи з розміру заробітку для розрахунку пенсії 3351.97 грн., що вбачається з матеріалів справи.

17.09.2013 року позивач звернулася до УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі з заявою, якою просила здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всіх виплат, на які нараховувався страховий внесок (тобто матеріальна допомога, індексації заробітку та інші виплати) з 01.08.2013 року відповідно до наданої нею довідки.

Листом - відповіддю УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області від 19.09.2013 року № 29144/02 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки заробіток для розрахунку її пенсії було розраховано на підставі довідок про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зміни до цього закону та постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не вносилися, тому матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати цими нормативно-правовими актами не передбачена.

Така ж позиція міститься і у письмових запереченнях відповідача від 12.11.2013 року, де він також зазначив, що постановою правління ПФУ від 14.02.2011 року № 5-І «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2570» визнано такими, що втратили чинність пп. 1.2 п. 1 постанови ПФУ від 30.10.2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», форму довідки про складові заробітної плати що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно довідки Управління ПФУ в м. Краснодон та Краснодонському районі про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» позивачу за період з 01.08.2011р. по 31.07.2013 р. були сплачені надбавки, премії та інші виплати, на які були нараховані страхові внески, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 11031.08 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 11128.63 грн., індексація - 11231,76 грн.

З довідки форми ОК - 5, виданої відповідачем, вбачається, що з матеріальної допомоги, сум індексації заробітної плати та інших виплат були утримані страхові внески.

Спір у справі виник внаслідок того, що, на думку позивача, відповідач безпідставно при визначенні розміру заробітної плати, з якої виплачується пенсія, не враховує йому розмір матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та грошова винагорода передбачені постановою КМУ №212 від 24.02.2003 року, індексація заробітної плати є складовою заробітної плати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що відображено у наданих до Пенсійного фонду довідці Управління ПФУ в м. Краснодон та Краснодонському районі про складові заробітної плати.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з наступних підстав.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинної на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація грошових доходів входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 20.02.2012 року. Частиною першою статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної.: інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Оскільки з довідок позивача вбачається, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової винагороди за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовою заробітної плати позивача та зобов'язанні враховуватись при обчислення пенсії.

Дані обставини знайшли відображення у довідці Управління ПФУ в м. Краснодон та Краснодонському районі про складові заробітної плати.

Приймаючи викладене до уваги суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на вищезазначене та керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 19 грудня 2013 р. у справі № 412/8547/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 19 грудня 2013 р. у справі № 412/8547/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів: Л.В.Ястребова

Д.В.Ляшенко

С.Ю.Чумак