Ухвала від 03.03.2014 по справі 123/2262/14-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 123/2262/14-а

Номер провадження 6-а/123/53/2014

03.03.2014 року Київський районний суд м. Сімферополя у складі:

головуючого - судді Тонкоголосюка О.В.,

при секретарі - Берденко Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі заяву начальника відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ МЮУ в АРК Бутко О.В. про зміну способу та порядку виконання рішення Київського районного суду м. Сімферополя від 04 грудня 2013 року, по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м. Сімферополя про визнання дій неправомірним та зобов'язання до вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Начальник ВДВР УДВС ГУЮ МЮУ в АРК Бутко О.В. звернувся до суду із цією заявою посилаючись на те, що у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК (далі - відділ) знаходиться на виконанні виконавчий лист № 123/12685/13-а, виданий Київським районним судом м. Сімферополя 10.01.2014 року про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м. Сімферополя нарахувати та виплатити ОСОБА_2 недоплачену допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з червня 2013 року по листопад 2013 року відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», на підставі якого постановою державного виконавця від 22.01.2014 року, копія якої була надіслана, в тому числі і боржникові, було відкрите виконавче провадження.

Відповідно додаткової заявки № 44 від 04.02.2014 року Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м.Сімферополя вказує, що згідно з постановою суду по справі № 123/12685/13-а, ОСОБА_2 був здійснений перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку, згідно з резолютивної частиною рішення, надбавка за період з червня 2013 року по листопад 2013 року становить - 5052 грн. Частиною 3 ст. 143 Конституції України передбачено, що органам місцевого самоврядування можуть бути надані законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету.

Враховуючи, що боржник не відмовляється в добровільному порядку виконати рішення суду, однак по незалежним від нього причинам не може цього зробити, а також у зв'язку з тим, що державний виконавець має право звертати стягнення на грошові кошти боржника по виконавчим провадженням тільки в тому разі, коли виконавчим документом передбачено стягнення грошових коштів, а не обов'язок боржника виконати відповідні дії та з урахуванням ЗУ "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", заявник просить змінити спосіб виконання постанови суду із зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м.Сімферополя нарахувати та виплатити недоотриману щорічну допомогу на дитину до досягнення нею трьохрічного віку, на стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м.Сімферополя на користь ОСОБА_2 недоотриману частину допомогу на дитину до досягнення нею трьохрічного віку з урахуванням здійснених виплат в розмірі 5052 грн.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Постановою Київського районного суду м. Сімферополя від 04 грудня 2013 року, зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м. Сімферополя нарахувати та виплатити ОСОБА_2 недоплачену допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з червня 2013 року по листопад 2013 року відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

22.01.2014 р. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції міністерства юстиції України в АР Крим винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа, виданого на підставі вказаної постанови суду, копія якої було направлено в тому числі й боржникові.

Відповідно додаткової заявки № 44 від 04.02.2014 року Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м.Сімферополя вказує, що згідно з постановою суду по справі № 123/12685/13-а, ОСОБА_2 був здійснений перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку, згідно з резолютивної частиною рішення, надбавка за період з червня 2013 року по листопад 2013 року становить - 5052 грн.. Виплата недоплаченого щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку за рішенням суду буде призведена відповідно до виділених коштів з Державного бюджету України.

Згідно зі ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснити лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.

Відповідно до п.п. 5,6 статті 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. Будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.

Водночас, з 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України від 05.06.2012р. №4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», яким встановлюються гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання.

Згідно ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Оскільки витрати, пов'язані з виконанням судових рішень в бюджетних призначеннях відсутні, додаткових асигнувань на рахунки Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м.Сімферополя не надходило, а кошторисом управління вказані видатки не передбачено, відтак здійснити виплату належних стягувану сум пенсії можливо лише шляхом примусового списування (стягнення) коштів з рахунків, відкритих в органах Державного казначейства та виключно з рахунків, за якими здійснюються визначені у судовому рішенні види пенсійних виплат.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіттям з незалежних від них обставин, а також у старості та в, інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст.124 Конституції України, судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Статтею 7 Закону України „Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" передбачено, що виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Частиною 2 зазначеного Закону встановлено, що у разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Також, статтею 36 Закону України „Про виконавче провадження" передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звертатися до суду, який видав виконавчий документ із заявою про відстрочку та розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну порядку і способу виконання.

Судом встановлено, що боржник не в змозі виконати рішення суду про зобов'язання виплатити суму, а державний виконавець в свою чергу не має можливості звернути стягнення на грошові кошти боржника, бо у виконавчому документі не передбачено стягнення з відповідача конкретної суми. Вказані обставини ускладнюють виконання рішення, тому суд вважає за необхідне змінити спосіб та порядок виконання рішення суду.

На підставі викладеного, Бюджетного кодексу України, Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» Закону України «Про виконавче провадження», керуючись ст. 263 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву заступника начальника відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ МЮУ в АРК Бутко О.В. про зміну способу та порядку виконання рішення суду - задовольнити.

Змінити порядок та спосіб виконання постанови Київського районного суду м. Сімферополя від 04 грудня 2013 р. (справа № 123/12685/13-а) із зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м.Сімферополя нарахувати та виплатити на стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м.Сімферополя на користь ОСОБА_2 недоплачену допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з червня 2013 року по листопад 2013 року відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», в розмірі, що після здійснення Управлінням праці та соціального захисту населення Київської районної ради м.Сімферополя перерахунку складає 5052 грн.

Ухвала може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Тонкоголосюк О. В.