Справа № 413/1028/14-к
Провадження № 1-кп/413/115/14
про звільнення від кримінальної відповідальності
06 березня 2014 року Краснолуцький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді: ОСОБА_1
при секретарі: ОСОБА_2
за участю прокурора: ОСОБА_3
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Красний Луч клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42014130210000001 від 31 січня 2014 року за підозрою :
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Красний Луч Луганської області, громадянки України, яка має вищу освіту, раніше не судимої, незаміжньої, працюючої економістом планово-економічної групи Управління освіти Краснолуцької міської ради, проживаючої та зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
у скоєні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,-
Кримінальне провадження підсудне Краснолуцькому міському суду Луганської області.
Відповідно до клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 підозрюється у скоєні кримінального правопорушення за таких обставин.
Так, ОСОБА_4 , працюючи на підставі наказу №15-к від 01.03.2012 по теперішній час на посаді економіста планово-економічної групи Управління освіти Краснолуцької міської ради, будучи службовою особою, в обов'язки якої входить організація укладення, зміни та виконання договорів на надання послуг пов'язаних з теплопостачанням, поставкою електричної енергії, природного газу, водопостачанням, постачанням електричної енергії, природного газу, водопостачанням та водовідведенням, та іншими комунальними послугами, маючи реальну можливість, неналежним чином виконала покладені на неї обов'язки.
20.01.2012 начальником Управлінням освіти Краснолуцької міської ради Луганської області ОСОБА_5 укладено договір № 33 з ОСББ «Регіон КМЗ» в особі голови правління ОСОБА_6 про закупівлю послуг за державні кошти.
Економіст планово-економічної групи Управління освіти Краснолуцької міської ради ОСОБА_4 , несумлінно ставлячись до своїх обов'язків щодо організації виконання договорів на надання послуг пов'язаних з теплопостачанням, жодного разу не здійснила перерахунок необхідної теплової енергії для ДНЗ №53 з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря у опалювальному сезоні.
Так, у першій декаді січня 2013 року економіст планово-економічної групи Управління освіти Краснолуцької міської ради ОСОБА_4 , несумлінно ставлячись до своїх обов'язків при підготовці проекту договору №31 про закупівлю послуг за державні кошти у Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (далі ОСББ « Регіон КМЗ»), а саме послуг централізованого постачання теплової енергії для дошкільного навчального закладу №53 (далі ДНЗ №53), розташованого за адресою м. Красний Луч, вул. Рилєєва, 39а, не здійснила перевірку правильності розрахунку кількості теплоенергії на опалення, не перевірила запропоновані ОСББ «Регіон КМЗ» коефіцієнти розрахунку кількості теплоенергії, які не відповідали встановленим нормативам КТМ 204 України 244-94 та надала проект даного договору та додаток № 2 до нього, які надані представниками ОСББ «Регіон КМЗ», до Управління освіти Краснолуцької міської ради проектів для підписання.
29.01.2013 начальником Управлінням освіти Краснолуцької міської ради Луганської області ОСОБА_5 укладено договір № 31 з ОСББ «Регіон КМЗ» в особі голови правління ОСОБА_7 про закупівлю послуг за державні кошти на загальну суму 235775 грн.
Економіст планово-економічної групи Управління освіти Краснолуцької міської ради ОСОБА_4 , продовжуючи несумлінно ставитись до своїх обов'язків щодо організації виконання договорів на надання послуг пов'язаних з теплопостачанням, жодного разу не здійснила перерахунок необхідної теплової енергії для ДНЗ №53 з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря у опалювальному сезоні.
У результаті чого, у порушення вимог додатку 1 до розділу 6 і таблиці 6.1 Міжгалузевих норм від 25.10.1999 № 91 та Додатку 1 і таблиці 2.6 КТМ 204 України 244-94, в частині визначення коефіцієнту, питомої характеристики опалення будівлі при розрахунковій температурі зовнішнього повітря, та даних середньої температури зовнішнього повітря, була завищена кількість спожитої теплової енергії по будівлям ДНЗ№53, оплата за яку по вказаному договору здійснювалась Управлінням освіти Краснолуцької міської ради із розрахунку середньої температури зовнішнього повітря: 28 лютого 2013 року за платіжним дорученням №72, 28 лютого 2013 року за платіжним дорученням №73, 19 квітня 2013 року за платіжним дорученням за №97, 18 травня 2013 року за платіжним дорученням №170.
Згідно з актом Державної фінансової інспекції в Луганській області № 03-21/012 від 22.08.2013 у порушення вимог додатку 1 до розділу 6 і таблиці 6.1 Міжгалузевих норм від 25.10.1999 № 91 та Додатку 1 і таблиці 2.6 КТМ 204 України 244-94, в частині визначення коефіцієнту, питома характеристика опалення будівлі при розрахунковій температурі зовнішнього повітря, та даних середньої температури зовнішнього повітря під час укладення та виконання вищевказаних договорів завищена кількість спожитої теплової енергії по будівлям ДНЗ№53 на 173,196 Гкал.
Згідно з довідки №413/145/14-к Управління освіти Краснолуцької міської ради від 30.01.2014 за період роботи ОСОБА_4 на посаді економіста планово-економічної групи на користь ОСББ «Регіон КМЗ» зайво сплачено 88 324,45 грн., чим інтересам Управління освіти Краснолуцької міської ради спричинено матеріальну шкоду, яка в 100 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.
Тим самим встановлена достатність підстав для підозри ОСОБА_4 в службовій недбалості, тобто неналежним виконанням службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам, тобто кримінальному правопорушенні, передбаченому ст. 367 ч.1 КК України.
На даний час шкода у розмірі 88 324, 45 грн. заподіяна у результаті завищення кількості спожитої теплової енергії по будівлям ДНЗ№53 у повному обсязі погашена, що підтверджено довідкою Управління освіти Краснолуцької міської ради №01-24/184 від 14.02.2014, у зв'язку з чим вчинене ОСОБА_4 кримінальне правопорушення втратило суспільну небезпечність.
Під час досудового розслідування Управління освіти Краснолуцької міської ради не звернулось до органу досудового розслідування із заявою про вчинення щодо нього кримінального правопорушення та про залучення його до провадження у якості потерпілого.
З урахуванням викладеного та враховуючи, що ОСОБА_4 раніше до кримінальної відповідальності не притягувалась, вперше скоїла кримінальне правопорушення, яке відповідно до ст. 12 КК України відноситься до злочину невеликої тяжкості, завдана державі шкода повністю відшкодована, старший прокурор прокуратури м. Красний Луч ОСОБА_3 звернулася до суду з клопотанням про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ч. ст.44, 48 КК України - у зв'язку зі зміною обстановки.
Підозрювана ОСОБА_4 після роз'яснення їй суті підозри, підстав для звільнення від кримінальної відповідальності, її права заперечувати проти закриття кримінального провадження та ознайомившись з даним клопотанням, погодилася на закриття стосовно неї кримінального провадження за ст. 367 ч.1 КК України.
У підготовчому судовому засіданні прокурор підтримала клопотання в повному обсязі і вважає за можливе звільнити від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 , яку повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, на підставі ст.44, ст. 48 КК України - у зв'язку зі зміною обстановки.
Підозрювана ОСОБА_4 у судовому засіданні пояснила, що просить суд задовольнити заявлене прокурором клопотання. Їй роз'яснено суть підозри, підстави звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цих підстав, а також наслідки закриття кримінального провадження.
Під час досудового розслідування Управління освіти Краснолуцької міської ради не звернулось до органу досудового розслідування із заявою про вчинення щодо нього кримінального правопорушення та про залучення його до провадження у якості потерпілого.
Вислухавши прокурора, підозрювану, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд вважає за необхідне задовольнити заявлене прокурором клопотання та звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 367 КК України.
Відповідно до п. 2 ч.3 ст. 314 КПК України суд у підготовчому судовому засіданні має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених п.п.4-8 ч. 1 або ч.2 ст. 284 КПК України.
Ухвалою слідчого судді Краснолуцького міського суду від 03.02.2014 року ОСОБА_4 був обраний заможний захід у вигляді застави в сумі 2000 грн., який підлягає скасуванню.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлений.
Судових витрат та речових доказів у кримінальному провадженні немає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 48 КК України, ст.ст. 27, 284-287, 314 КПК України, суд
Звільнити від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Красний Луч Луганської області, громадянку України, яка має вищу освіту, раніше не судиму, незаміжню, працюючу економістом планово-економічної групи Управління освіти Краснолуцької міської ради, проживаючу та зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , якій повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, на підставі ст. 48 КК України - у зв'язку зі зміною обстановки.
Закрити кримінальне провадження за підозрою ОСОБА_4 у вчинення нею кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Запобіжний захід відносно ОСОБА_4 у вигляді застави скасувати.
Повернути ОСОБА_4 сплачені нею в якості застави кошти у сумі 2000 (дві тисячі) гривень згідно з квитанцією від 04.02.2014 року за реквізитами: отримувач ТУ ДСАУ в Луганській області, код отримувача 26297948, банк отримувача ГУ ДКСУ в Луганській області, код банку отримувача 804013, р/р 37318003000730.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Луганської області протягом 7 днів з дня її проголошення через Краснолуцький міський суд.
Головуючий суддя: ОСОБА_1