25 лютого 2014 р. Справа № 876/14369/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,
з участю секретаря судового засідання Шуптар Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області на постанову Міжгірського районного суду Закарпатської області від 11 листопада 2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області про скасування рішення, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області, яким просила визнати протиправним і скасувати рішення відповідача від 04.10.2013 року № 1128 про відмову у наданні їй соціальної допомоги як уповноваженій від сім'ї на отримання допомоги малозабезпеченої сім'ї.
Постановою Міжгірського районного суду Закарпатської області від 11 листопада 2013 року позов задоволено повністю.
Постанова мотивована тим, що згідно з п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 визначено коло осіб, що включаються до складу сім'ї. Зокрема, до членів сім'ї включаються жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. Як вбачається з доказів та пояснень сторін, ОСОБА_1 не перебуває з ОСОБА_2 у зареєстрованому шлюбі і спільних дітей не мають, тому ОСОБА_2 не може бути включеним у склад сім'ї позивача. Посилання відповідача на ст. 3 Сімейного кодексу України у даному випадку є недоречним.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає її незаконною та необґрунтованою, оскільки суд порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, а висновки суду не відповідають обставинам справи. Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що твердження позивача, з яким погодився суд першої інстанції, про те, що ОСОБА_1 не перебуває з ОСОБА_2 у зареєстрованому шлюбі і не мають спільних дітей, спростовується довідками Лозянської сільської ради про склад сім'ї позивача, в яких зазначено, що ОСОБА_2 є громадянським чоловіком ОСОБА_1 Також як вбачається з свідоцтва та довідки про народження дітей позивача ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, в графі по-батькові записано ОСОБА_3, а ім'я та по-батькові громадянського чоловіка позивача ОСОБА_2. Також дані факти підтверджуються актом обстеження державного соціального інспектора від 17.06.2013 року та листом Лозянської сільської ради від 28.05.2013 року за № 69, в якому зазначено, що ОСОБА_1 проживає у громадянському шлюбі з ОСОБА_2 і веде з ним спільне господарство. Відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Пунктом 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року 250, визначено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення відповідні документи, зокрема, довідку про склад сім'ї, декларацію про доходи та майно, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї. Позивач подала довідку про склад сім'ї, в якій ОСОБА_2 вказаний як її громадянський чоловік, однак нею не було подано належно заповненої декларації про доходи та майно, а саме в декларації про доходи не вказано розмір доходів всіх членів сім'ї зазначених у довідці про склад сім'ї. Управління соціального захисту приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям виключно на підставі документів, поданих уповноваженим представником сім'ї. Тому апелянт вважає, що діяв в межах законодавства, а рішення про відмову в наданні соціальної допомоги позивачу прийняте у зв'язку з відсутністю повного пакету документів необхідних для прийняття позитивного рішення про призначення даної допомоги. Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 року № 204, довідка про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, заповнюється виконавчим органом сільської (селищної) ради за місцем реєстрації сім'ї, а громадяни несуть особисту відповідальність за надані відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення соціальної допомоги та на визначення її розміру. Крім того, у випадку незгоди з відомостями, зазначеними у довідці про склад сім'ї, виданій Лозянською сільською радою, позивач повинна була оскаржувати дії посадових осіб ради, які видали таку довідку.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
05.09.2013 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області із заявою про надання її сім'ї державної соціальної допомоги як малозабезпеченій.
До заяви позивач додала довідки, видані Лозянською сільською радою Міжгірського району Закарпатської області, від 06.06.2013 року № 821 про склад сім'ї та довідку від 05.09.2013 року № 890 про те, що вона ніде не працює і здійснює догляд за дитиною до трьох років, а також декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
В декларації ОСОБА_1 зазначила відомості лише про свої доходи та майно, а у розділі «Члени сім'ї» зазначила лише дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4
А в довідці про склад сім'ї зазначено, що до складу її сім'ї входить, зокрема, громадянський чоловік ОСОБА_2
Повідомленням від 04.10.2013 року Управління праці та соціального захисту населення Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області відмовило ОСОБА_1 у призначенні соціальної допомоги в зв'язку з відсутність повного пакета документів - довідки про доходи чоловіка, а саме її цивільного чоловіка ОСОБА_2
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність зазначеного рішення відповідача з таких підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої цим Законом, визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.
Відповідно до п. 6 цього Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Відповідно до п. п. 8, 9 даного Порядку соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган праці та соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково.
Орган праці та соціального захисту населення видає уповноваженому представнику сім'ї повідомлення про прийняття заяви та документів із зазначенням дати прийняття.
Рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом праці та соціального захисту населення протягом десяти календарних днів.
У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган праці та соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім'ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення.
Форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 року № 204, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.08.2003 року за № 709/8030.
Відповідач стверджує, що ОСОБА_2 є членом сім'ї ОСОБА_1, а саме її чоловіком в розумінні норм Сімейного кодексу України, проживає з нею однією сім'єю, веде з нею спільне господарство та має спільних дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4, тому належить до числа членів сім'ї, перелік яких визначений п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, і відповідно для призначення соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї позивач була зобов'язана подати також відомості про його доходи і майно.
При цьому відповідач посилається на положення ст. 3 Сімейного кодексу України, відповідно до якої сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Однак, як зазначено вище, згідно з положенням п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, до складу сім'ї особи, яка звертається за отриманням допомоги, чоловік або дружина, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, включаються лише у випадку, коли вони мають спільних дітей.
Як встановив суд з наданих сторонами у справі пояснень та письмових доказів, у ОСОБА_1 немає спільних дітей з ОСОБА_2, оскільки, як вбачається з наявних в матеріалах справи копій свідоцтв та актових записів про народження дітей позивача ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_2 не зазначений їх батьком, а в графі батько зазначений ОСОБА_2, при цьому відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, відповідно до якої при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Посилання відповідача на підтвердження даного факту на ту обставину, що у свідоцтвах про народження ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в графі по-батькові записано ОСОБА_3, а ім'я та по-батькові громадянського чоловіка позивача ОСОБА_2, колегія суддів не бере до уваги, оскільки такі доводи є лише припущенням і не можуть бути доказом в розумінні ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України. Інших доказів факту батьківства ОСОБА_2 дітей позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відповідач не надав.
Посилання відповідача в даному випадку на зазначені вище довідки Лозянської сільської ради Міжгірського району Закарпатської області та акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї ОСОБА_1 від 17.06.2013 року є необґрунтованим, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Враховуючи наведені вище обставини, колегія суддів дійшла висновку, що оскільки в Управління праці та соціального захисту населення Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області не було належних доказів факту батьківства ОСОБА_2 дітей позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_4, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у призначенні допомоги її сім'ї як малозабезпеченій в зв'язку з неподанням нею відомостей про доходи чоловіка, а саме її громадянського (цивільного) чоловіка ОСОБА_2
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області залишити без задоволення.
Постанову Міжгірського районного суду Закарпатської області від 11 листопада 2013 року у справі № 302/1196/13-а за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Міжгірської районної державної адміністрації Закарпатської області про скасування рішення - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий О.М. Довгополов
Судді Л.Я. Гудим
В.В. Святецький