Справа: № 826/14797/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М. Суддя-доповідач: Міщук М.С.
26 лютого 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді суддів: при секретарі Міщука М.С. Бєлової Л.В., Гром Л.М. Коток А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києва на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпросторг» до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
17 вересня 2013 року товариство з обмеженою відповідальністю «Укрпросторг» (далі Товариство або позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києва (далі ДПІ або позивач), у якому просило:
- визнати незаконними дії ДПІ щодо проведення зустрічної звірки Товариства, результати якої оформлені актом про неможливість проведення зустрічної звірки № 1758/22-4/38347590 від 21.05.2013 року;
- визнати незаконними дії ДПІ щодо складання акту про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства № 1758/22-4/38347590 від 21.05.2013 року;
- зобов'язати ДПІ вилучити з інформаційних баз даних органів доходів і зборів України Акт від 21.05.2013 року № 1758/22-4/38347590 про неможливість проведення зустрічної звірки позивача з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства при проведення фінансово-господарських взаємовідносин з платником податків ТОВ «Лейтрейдторг» за лютий 2013 року.
Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 27 листопада 2013 року позов задовольнив частково. Визнав протиправними дії ДПІ щодо проведення зустрічної звірки Товариства результати якої оформлені актом про неможливість проведення зустрічної звірки № 1758/22-4/383475900 від 21.05.2013 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовив.
В апеляційній скарзі про скасування постанови ДПІ посилається на те, що дії відповідача по здійсненню відповідних заходів з метою проведення зустрічної звірки позивача вчиненні у відповідності до вимог чинного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оскільки, будучи належним чином повідомлені про час та місце судового засідання позивач та відповідач в судове засідання не з'явились, фіксування звукозаписувального засобу при розгляді справи не здійснювалось.
Перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.05.2013 року ДПІ на підставі пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки позивача, за результатом якої складено Акт «Про неможливість проведення зустрічної звірки позивача з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства при проведенні фінансово-господарської взаємовідносин з ТОВ «Легтрейдторг» за період лютий 2013 року» № 1758/22-4/38347590 від 21.05.2013 року (далі Акт перевірки).
Актом перевірки встановлено відсутність товарів (робіт, послуг) по ланцюгу постачання від ТОВ «Легтрейдторг» до ТОВ «Укрпросторг» за лютий 2013 року, та відповідно відсутність поставки товарів (робіт, послуг) від ТОВ «Укрпросторг» до контрагентів-покупців.
Також, Акт перевірки містить висновки, що правочини між ТОВ «Укрпросторг» та відображеними ним у додатку 5 до податкової декларації з ПДВ «Розшиффровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» за лютий 2013 року контрагентами-покупцями товарів (робіт, послуг), не спрямовані на реальне настання правових наслідків.
Задовольняючи частково позов суд першої інстанції виходив з того, що оскільки відповідачем не надано суду документів на підставі яких ним проводилась зустрічна звірка, дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки позивача результати якої оформлені Актом про неможливість проведення зустрічної звірки № 1758/22-4/38347590 від 21.05.2013 року є протиправними.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції.
Статтею 72 Податкового кодексу України передбачено, що для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла, зокрема, від платників податків, у тому числі, інформація про фінансово-господарські операції платників податків, та інформація, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах. Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана органу державної податкової служби в установленому законом порядку. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Зустрічна звірка є однією із складових інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби.
Згідно пункту 73.3 статті 73 ПК України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Відповідно до пункту 73.5 статті 73 ПК України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок на момент існування спірних правовідносин визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27 грудня 2010 року (далі Порядок № 1232).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 1232 зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Згідно пункту 2 Порядку № 1232 зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З метою впровадження єдиного порядку направлення запитів на проведення зустрічних звірок, а також оформлення, передачі та накопичення матеріалів зустрічних звірок органами державної податкової служби розроблені та затверджені наказом Державної податкової адміністрації України № 236 від 22 квітня 2011 року Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі Методичні рекомендації).
Згідно з пунктом 2.1 Методичних рекомендацій для проведення зустрічних звірок відбираються суб'єкти господарювання (контрагенти платника податків), щодо яких виникла необхідність у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків, в тому числі відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Необхідність проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання визначається посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби (далі - органи ДПС) за результатами проведеного аналізу даних та встановлених розбіжностей в податкових деклараціях, автоматизованих інформаційних системах органів державної податкової служби України (АІС ДПА України), Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту, Єдиний реєстр податкових накладних тощо), а також аналізу податкової інформації та документів, отриманих із внутрішніх (у тому числі від підрозділів податкової міліції тощо) або зовнішніх джерел (у тому числі від платників податків), які свідчать (можуть свідчити) про порушення такими платниками податків податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС.
Відповідно до пункту 3.1. Методичних рекомендацій з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки (далі - орган ДПС - ініціатор) надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання (далі - орган ДПС-виконавець), Запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (додаток 1) за допомогою Інформаційної системи "Зустрічні звірки" (далі - ІС «Зустрічні звірки»).
Зустрічна звірка може бути проведена органом ДПС - ініціатором самостійно у разі коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому самому органі ДПС, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
При цьому інформація на запит та її документальне підтвердження можуть бути наявними в органі ДПС - виконавця у зв'язку із направленням суб'єктом господарювання за місцем реєстрації інформації відповідно до вимог статей 72 та 73 глави 7 розділу II та інших норм Кодексу, за результатами попередньо проведених звірок (перевірок) та отриманих відповідних документів суб'єкта господарювання тощо.
У разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження (додаток 2) суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку.
Відповідно до пункту 4.5 Методичних рекомендацій при отриманні від суб'єкта господарювання (у встановлений статтею 73 Кодексу термін) інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження відповідальний підрозділ проводить зустрічну звірку суб'єкта господарювання протягом 3 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої інформації та її документального підтвердження.
Запит про надання інформації, відповідно до пункту 73.3 статті 73 ПК України, підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Отже, зустрічна звірка може бути проведена податковим органом або у разі надходження запиту, або за власною ініціативою.
При цьому, у разі проведення звірки за власною ініціативою платник податків та суб'єкт господарювання, з яким проводиться звірка мають перебувати на обліку в одному органі державної податкової служби або в межах одного населеного пункту.
Як вбачається з матеріалів справи, метою проведення зустрічної звірки позивача була перевірка дотримання вимог податкового та іншого законодавства при проведенні фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ «Лейтрейдторг» за період лютий 2013 року.
З Акту перевірки встановлено, що ТОВ «Лейтрейдторг» зареєстровано Києво-Святошинською державною адміністрацією Київської області 20.06.2006 року та в тому ж районі перебуває на податковому обліку.
Відповідачем відповідні документи, на підставі яких ним проводилась зустрічна звірка не надано, як і будь-яких запитів інших податкових органів щодо проведення зустрічної звірки.
Таким чином, ДПІ під час проведення зустрічної звірки позивача були порушені вимоги пункту 3 Порядку № 1232 та п. 3.1 Методичних рекомендацій, у зв'язку із чим дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки позивача результати якої оформлені Актом про неможливість проведення зустрічної звірки № 1758/22-4/38347590 від 21.05.2013 року є протиправними.
Пунктом 7 Порядку №1232 визначено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що у відповідача не було підстав здійснювати дії по проведенню зустрічної звірки.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, зроблених у відповідності з вищеназваними нормами матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне відхилити апеляційну скаргу.
Керуючись статтями 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києва залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 листопада 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді:
Головуючий суддя Міщук М.С.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.