Справа: № 826/14143/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Донець В.А. Суддя-доповідач: Горбань Н.І.
Іменем України
18 лютого 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Горбань Н.І.,
суддів: Земляної Г.В., Сорочка Є.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.10.2013 року у справі за його позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дієса» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до ТОВ «Дієса» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році в розмірі 1341535,79 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.10.2013 року в позові відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою задовольнити позов. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, що є підставою для його скасування.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст.197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем подано до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік форми №10-ПІ, в якому зазначено: що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (код рядка 01) - 3726 осіб; середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (код рядка 02) - 122 особи; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (код рядка 03) - 149 осіб; фонд оплати праці штатних працівників (код рядка 04) - 181253,0 тис. грн.; середньорічна заробітна плата штатного працівника (код рядка 05) - 48645,48 грн.; сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (код рядка 06) - 1313427,96 грн.
Відповідно до розрахунків позовних вимог, сума штрафних санкцій за нестворені протягом 2012 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Дієса" робочі місця для працевлаштування інвалідів складає 1313427,96 грн., пеня - 28107,83 грн.
Станом на час розгляду справи судом адміністративно-господарські санкції та пеня відповідачем не сплачені.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 1341535,79 грн. за невиконання протягом 2012 року нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Судова колегія погоджується з такою позицією з наступних підстав.
На підтвердження вжиття всіх можливих заходів щодо виконання у 2012 році нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідачем долучено до матеріалів справи звіти за 2012 рік про наявність вакансій форми №3-ПН за січень-березень (по два звіти), квітень-червень (по одному звіту), серпень (два звіти), вересень, листопад, грудень (по одному звіту). Вказані звіти були прийняті Печерським районним центром зайнятості, що підтверджується відповідною відміткою про прийняття на вказаних звітах.
Форму звіту про наявність вакансій було затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 року № 420, (чинним на час подання відповідачем звітів про наявність вакансій протягом 2012 року, далі - наказ № 420).
Відповідно до наказу № 420 звіт про наявність вакансій форми № 3-ПН подають підприємства, установи, організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання центрам зайнятості за місцем їх реєстрації, як платника страхових внесків при наявності вакансій.
"Інструкцією щодо заповнення форми звітності №3-ПН "Звіт про наявність вакансій", затвердженою наказом №420, встановлювалось, що відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації, як платника страхових внесків (абзац перший розділу "Загальні положення"). У разі необхідності підбору працівників за сприянням центрів зайнятості фізичні особи, у тому числі підприємці, також можуть інформувати центри зайнятості про наявність вакансій за цією формою (абзац третій розділу "Загальні положення"). У графі 15 наводяться дані про можливість працевлаштування на вільне робоче місце (вакантну посаду) особи, що належить до окремої категорії громадян, які потребують соціального захисту, і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, у рахунок річної броні, установленої місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад за поданням центрів зайнятості, відповідно до статті 5 Закону України "Про зайнятість населення", із змінами та доповненнями, а також інвалідів, пенсіонерів, студентів та інших (абзац четвертий розділу "Додаткові вимоги"). Наявність вільного робочого місця (вакантної посади) зазначається щодо кожної категорії громадян окремо під такими шифрами: "11" - інваліди (абзац сімнадцятий розділу "Додаткові вимоги").
Крім того, у жовтні 2012 року підприємством було повністю укомплектовано штат працівників, в тому числі працевлаштовано інвалідів, у зв'язку з чим звіт про наявність вакансій до державної служби зайнятості не подавався.
На підтвердження вказаної обставини представником надано список прийнятих з 21.09.2012 по 31.10.2012 співробітників, з якого убачається, що відповідачем у зазначений період було працевлаштовано 18 осіб. Наведена обставина підтверджується наказами про прийняття цих осіб на роботу, які додані відповідачем до матеріалів справи. Крім того, окремі громадяни, прийняті на роботу відповідачем у жовтні 2012 року, мали встановлену інвалідність, що підтверджується відповідними довідками про встановлення інвалідності вказаним особам, які наявні у матеріалах справи.
Відповідачем долучено до матеріалів справи: фотокопії друкованого видання "Пропоную роботу" за березень-вересень 2012 року, в яких розміщено оголошення під знаком для товарів і послуг "Ельдорадо" про проведення конкурсу на посаду продавця-консультанта, в якому міститься надпис "Працевлаштовуємо інвалідів"; рекламні буклети "Ельдорадо" за 29.10.2012-16.12.2012, в яких міститься пропозиція з працевлаштування до зазначеного підприємства інвалідів ІІ-ІІІ групи; видруки з інтернет-ресурсів www.work.ua, rabota.ua, з яких убачається розміщення компанією "Ельдорадо" повідомлень про наявність вакансій для працевлаштування осіб з ІІІ групою інвалідності за 2012 рік.
При цьому, відповідачем надано ліцензійні договори від 28.09.2010, від 25.09.2012; рішення Державної служби інтелектуальної власності від 10.09.2010, від 07.09.2012; копію свідоцтва від 15.07.2002 на знак для товарів і послуг "Ельдорадо", протокол від 20.04.2011 №14/А Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія "Ельдорадо"; свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса", з яких убачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія "Ельдорадо" (ідентифікаційний код 36483471) змінило найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю "Дієса" (ідентифікаційний код 36483471), яке має право на використання торгового знака для товарів і послуг "Ельдорадо".
Відповідно до статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання (частина перша). Учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення (частина друга).
Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.
Верховним Судом України неодноразово висловлювалась правова позиція, зокрема в постановах від 16 квітня 2013 року (31073076), від 28 травня 2013 року (31931668), від 11 червня 2013 року (32213971), від 09 липня 2013 року (32532893), згідно з якою адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), а за змістом статті 18 Закону 875-XII обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування, водночас підприємство не притягується до відповідальності лише в разі вжиття ним усіх залежних від нього заходів щодо утворення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Підсумовуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята судом відповідно до норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апелянта, які викладені в апеляційній скарзі, не спростовують рішення суду першої інстанції.
За таких підстав, апеляційну скаргу - необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, судова колегія -
В задоволенні апеляційної скарги Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів - відмовити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.10.2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі (ч. 5 статті 254 КАС України).
Касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Головуючий суддя: Н.І.Горбань
Судді: Г.В. Земляна
Є.О. Сорочко
Повний текст ухвали виготовлено 21.02.2014 року.
.
Головуючий суддя Горбань Н.І.
Судді: Земляна Г.В.
Сорочко Є.О.