Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
06 березня 2014 р. № 820/1858/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Волкова Л.М.
при секретарі судового засідання - Добровольська М.С.
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представник відповідача 1 - Задорожня В.М.
представник выдповідача 2 - Задорожня В.М.
представник третьої особи - Сівіріков Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського міського управління юстиції, Державного реєстратора Харківського міського управління юстиції, третя особа - Орджонікідзевський відділ державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив суд скасувати, як незаконну державну реєстрацію Орджонікідзевського ВДВС Харківського МУЮ (ідентифікаційний код: 34952498).
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали заявлені позовні вимоги, в обґрунтування яких зазначили, що Орджонікідзевський ВДВС Харківського міського управління юстиції ніким не утворювався, а його державна реєстрація носить фіктивний характер. Вказані доводи позивач та представник позивача обґрунтовували відсутністю рішення компетентного органу про утворення вказаної юридичної особи, а також відсутністю положення про юридичну особу.
Представник відповідачів в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував в повному обсязі, посилаючись на відповідність вчинених дій з державної реєстрації вимогам діючого законодавства.
Представник третьої особи проти задоволення позову заперечував.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідачів, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 22 березня 2007 року проведена державна реєстрація юридичної особи Орджонікідзевський відділ державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції, про що міститься запис 14801020000034359 від 22.03.2007р. (а.с. 9)
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну виконавчу службу», державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб відповідно до законів України.
Згідно з частиною першою ст. 3 Закону України «Про державну виконавчу службу», органами державної виконавчої служби є:
- Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень;
- управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень;
- районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну виконавчу службу», районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції є юридичними особами. Згідно з частиною 3 ст. 5 Закону України «Про державну виконавчу службу» структура, склад та функціональні обов'язки Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції затверджуються Міністерством юстиції України. Міністерством юстиції України було видано Наказ № 22/5 від 26.01.2007р. «Про утворення відділів державної виконавчої служби у складі територіальних управлінь юстиції» (а.с. 100).
На виконання зазначеного вище наказу Міністерством юстиції України було затверджено Перелік відділів державної виконавчої служби наказом № 37/5 від 05.02.2007р. (а.с. 96-97). Суд не бере до уваги посилання позивача на необхідність реєстрації вказаних наказів у Міністерстві юстиції України з огляду на наступне. Відповідно до вимог Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 731 від 28.12.92р., реєстрації підлягають лише нормативно-правові акти будь-якого виду, якщо в них є одна або більше норм, що: зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи й законні інтереси громадян, проголошені й гарантовані Конституцією та законами України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколами до неї. Міжнародними договорами України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації; б) мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших міністерств, органів виконавчої влади, а також органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт. Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку відсутність підстав для реєстрації Наказу № 22/5 від 26.01.2007р. «Про утворення відділів державної виконавчої служби у складі територіальних управлінь юстиції» та наказу Міністерством юстиції України № 37/5 від 05.02.2007р. в Міністерстві юстиції України.
Судом встановлено, що Міністерством юстиції України було видано наказ № 83/5 від 03.03.2007 року «Про затвердження Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний відділ державної виконавчої служби», зареєстрований у Мін'юсті України 03.03.2007 за №180/13447.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", в редакції, що діяла на час проведення державної реєстрації третьої особи, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно з частиною 1 статті 17 вказаного Закону, відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", в редакції, що діяла на час проведення державної реєстрації третьої особи, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця. Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців визначений вищевказаним законом та включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору для проведення державної реєстрації, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці, та перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації. За відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код заявника відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки (ч. 3 ст. 25 цього ж Закону).
Відповідно до статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», в редакції, яка діяла на час вчинення реєстраційної дії, юридична особа для проведення державної реєстрації повинна подати державному реєстратору заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів; документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. Частиною 8 зазначеної норми державному реєстратору заборонено вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою-сьомою цієї статті.
З дослідженої в судовому засіданні реєстраційної справі на Орджонікідзевський відділ державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції, судом встановлено, що для проведення реєстраційної дії державному реєстратору було подано наступні документи: реєстраційна карта на проведення державної реєстрації (форма № 1), копія квитанції, виданої банком за проведення державної реєстрації, наказ від 03.03.2007 року № 83/5 «Про затвердження Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний відділ державної виконавчої служби», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.03.2007 року за № 180/13447, Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний відділ державної виконавчої служби, затверджене наказом Міністерства юстиції України 03.03.2007 року № 83/5, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 03.03.2007 року за № 180/13447, наказ Міністерства юстиції України від 05.02.2007 року № 37/5 «Про затвердження Переліку відділів державної виконавчої служби» з додатком № 20 до зазначеного наказу, наказ Міністерства юстиції України від 26.01.2007 року № 22/5 «Про утворення відділів державної виконавчої служби у складі територіальних управлінь юстиції» та наказ Головного управління юстиції у Харківській області від 21.03.2007 року № 70/4 про покладення виконання обов'язків начальника Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби на Зарубіна Євгена Вікторовича. (а.с. 80-100)
Відповідно до ч. 11 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», в редакції, яка діяла на час вчинення реєстраційної дії, Державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою - сьомою статті 8 та частиною п'ятою статті 10 цього Закону; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій; документи подані не в повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень.
Згідно зі ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», в редакції, яка діяла на час вчинення реєстраційної дії, підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається. Таким чином, перелік підстав для залишення поданих документів без розгляду або відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є вичерпним, розширеному тлумаченню не підлягає.
З досліджених в судовому засіданні документів, поданих державному реєстратору для державної реєстрації юридичної особи - Орджонікідзевський відділ державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції, судом встановлено відсутність підстав для залишення поданих документів без розгляду або відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про проведення державної реєстрації Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції 22 березня 2007 року уповноваженим на те органом, обґрунтовано та у повній відповідності до вимог діючого на час вчинення реєстраційної дії законодавства. На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», ст.ст. 2, 3, 11, 12, 51, 71, 94, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161, ст. 162, ст. 163, 167, 186, 254 КАС України, суд,-
1. В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківського міського управління юстиції, Державного реєстратора Харківського міського управління юстиції, третя особа - Орджонікідзевський відділ державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
2. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови було виготовлено 11 березня 2014 року.
Суддя Волкова Л.М.