Справа: № 2а-759/115/13 Головуючий у 1-й інстанції: Заєць Т.О. Суддя-доповідач: Міщук М.С.
26 лютого 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді суддів: при секретарі Міщука М.С. Бєлової Л.В., Гром Л.М. Коток А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Святошинського районного суду м. Києва у справі за позовом ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії, -
28 січня 2013 року ОСОБА_5 звернувся до Святошинського районного суду м. Києва із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації (далі відповідача або УПСЗН), у якому просив:
- визнати рішення від 21.08.2012 року про призначення державної соціальної допомоги за період з 01.08.2012 року по 31.01.2013 року у розмірі: серпень - 173 грн. 57 коп., вересень - 173 грн. 57 коп., жовтень - 176 грн. 09 коп., листопад - 176 грн. 09 коп., грудень - 178 грн. 61 коп., січень - 178 грн. 61 коп., такими, що не ґрунтуються на положеннях частини 3 статті 46 Конституції України, Закону України «Про прожитковий мінімум», частини 3 статті 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», суперечить засадам внутрішньої політики України в соціальній сфері, визначеної статтею 8 Закону України «Про засади зовнішньої та внутрішньої політики»;
- визнати рішення від 21.08.2012 року про призначення державної соціальної допомоги за період з 01.08.2012 року по 31.01.2013 року таким, що є не мотивованим, тобто таким, що не має посилання на законодавство України, а його текст викладено з порушенням правил правопису української мови (замість літери «ї» використано літеру «г» у словах в яких ця літера не вживається);
- зобов'язати відповідача на підставі статей 8, 19, 22, 46, 48, 64 Основного Закону та норм Закону України «Про рішення від 21.08.2012 року про призначення позивачу державної соціальної допомоги за період з 01.08.2012 року по 31.01.2013 року прожитковий мінімум» привести у відповідність із положеннями Закону України «Про прожитковий мінімум», частини 3 статті 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», статті 8 Закону України «Про засади внутрішньої та зовнішньої політики».
Святошинський районний суд м. Києва постановою від 21 березня 2013 року у задоволенні позову відмовив.
В апеляційній скарзі про скасування постанови ОСОБА_5 посилається на те, що суд першої інстанції не з'ясував чи відповідає розмірі державної соціальної допомоги рівню, встановленого в частині 3 статті 46 Конституції України.
Відповідно до частини 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оскільки, будучи належним чином повідомлені про час та місце судового засідання позивач та відповідач в судове засідання не з'явились, фіксування звукозаписувального засобу при розгляді справи не здійснювалось.
Перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач зареєстрований в Святошинському районному центрі зайнятості з 26.01.2009 року, статус безробітного надано 02.02.2009 року, перебуває на обліку по теперішній час, що підтверджується довідкою КМЦЗ Святошинського районного центру зайнятості №104 від 23.01.2013 року (а.с. 5).
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, реєстраційний №55547 від 21.08.2012 року, позивачу призначено допомогу згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» у розмірі: з 01.08.2012 року по 30.09.2012 року - 173 грн. 57 коп., з 01.10.2012 року по 30.11.2012 року - 176 грн. 09 коп., з 01.12.2012 року по 31.01.2013 року - 178 грн. 61 коп. (а.с. 8).
З довідки УПСЗН про отримання (неотримання) допомоги №278-37/02/12 від 23.01.2013 року, вбачається, що позивач перебуває на обліку в УПСЗН Святошинської РДА у м. Києві та йому відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 01.08.2012 року по 31.01.2013 року призначено допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 1058 грн. 58 коп. (а. с. 6).
Судом першої інстанції встановлено, що спір між сторонами виник з тих підстав, що при призначенні допомоги відповідач керувався Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та статтею 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», проте, на думку позивача такі дії і рішення відповідача є незаконним, оскільки не забезпечують йому розміру соціальних виплат на рівні, не нижчому за прожитковий мінімум.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті оскаржуваного рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, відповідач керувався Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та статтею 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» і рішення відповідає вказаним законам.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції.
Статтею 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» № 1768-III від 01.06.2000 року встановлений розмір державної соціальної допомоги. Відповідно до зазначеної норми розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму. Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Згідно із статтею 14 Закон України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» передбачено, що у 2012 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 21 відсоток, для дітей з 1 січня - 50 відсотків, з 1 липня - 75 відсотків, для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів з 1 січня - 80 відсотків, з 1 липня - 100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму. Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям не може бути більше ніж 75 відсотків від рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї.
Враховуючи наведене, розмір державної соціальної допомоги визначається відповідно до статті 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Закону України Про Державний бюджет України на відповідний рік, про що чітко зазначено в Законі України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Позивач звернувся за призначенням допомоги саме на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», а тому розмір допомоги повинен визначатися відповідно до вказаного закону та Закону України Про Державний бюджет України на відповідний рік.
Отже, при призначенні державної соціальної допомоги відповідач керувався Законом України «Про державний бюджет 2012 року» та статтею 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», тобто діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому безпідставними є твердження позивача про невідповідність чинному законодавству рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 21.08.2012 року.
Крім того, рішення від 21.08.2012 року про призначення позивачу державної соціальної допомоги за період з 01.08.2012 року по 31.01.2013 року відповідає формі і змісту, що затверджені додатком 7 до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, яка затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 345 від 19.09.2006 року та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.10.2006 року за № 1098/12972.
Приймаючи оскаржуване рішення, відповідач діяв у відповідності до зазначеної Інструкції та не мав правових підстав для прийняття рішення відмінного по формі і змісту.
Апелянтом не наведено обґрунтованих доводів чим саме рішення відповідача від 21.08.2012 року про призначення позивачу державної соціальної допомоги не відповідає розміру державної соціальної допомоги рівню, встановленого чинним законодавством.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги є необґрунтованими.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, зроблених у відповідності з вищеназваними нормами матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне відхилити апеляційну скаргу.
Керуючись статтями 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Святошинського районного суду м. Києва від 21 березня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді:
.
Головуючий суддя Міщук М.С.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.