Постанова від 04.03.2014 по справі 812/104/14

3.1.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

04 березня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/104/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Ковальової Т.І.,

при секретарі судового засідання - Ворошило О.Є.,

без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління державної міграційної служби України у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - сектор управління державної міграційної служби України в Перевальському районі Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, -

ВСТАНОВИВ:

11 січня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління державної міграційної служби України у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - сектор управління державної міграційної служби України в Перевальському районі Луганської області про визнання бездіяльності протиправною.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 21 травня 2013 року, він звернувся до Відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Перевальського РВ УМВС в Луганській області (ВГІРФО) для продовження терміну або отримання нового закордонного паспорту, оскільки строк дії його закордонного паспорту, який був виданий 23.06.2003 року серії АХ №544426 закінчувався 23 червня 2013 року, про що зазначено у відповіді Перевальського районного сектора управління Державної міграційної служби України вих.41/1550 від 13.08.2013 року.

Начальник ВГІРФО запевнив, що вони не мають можливості продовжити термін закордонного паспорту, оскільки це роблять лише дипломатичні та консульські установи і запропонував подати анкету - заяву для отримання нового закордонного паспорту.

Позивач погодився і сплатив усі необхідні платежі 21 травня 2013 року, що підтверджується квитанціями № 33,35,37 та 25 травня 2013 року надав усі необхідні документи.

Згідно відповіді Перевальського районного сектора управління Державної міграційної служби України вих.41/1550 від 13.08.2013 року, анкета - заява та всі інші необхідні документи на отримання закордонного паспорту була надана ОСОБА_1 до ВГІРФО - 29 травня 2013 року.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року № 231 «Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення», що діяла в редакції від 19.11.2012 року, а саме п.1 Додатку № 2 Порядку централізованого оформлення, виготовлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон -централізоване оформлення, виготовлення та видача паспортів громадянина України для виїзду за кордон громадянам, які проживають в Україні, здійснюються управліннями (відділами) у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб головних управлінь.., а в п.8 Додатку закріплено, що паспорт видається заявникові не пізніше ніж через 30 днів після оформлення анкети...

Оскільки, строк видачі паспорта встановлений Законом - не пізніше 30 днів після оформлення анкети, а анкета була подана 29 травня 2013 року, позивач розраховував отримати паспорт в перших числах липня 2013 року. Паспорт він отримав 04 вересня 2013 року, хоча в паспорті датою видачі зазначена дата - 10 серпня 2013 року. Тобто паспорт виготовляли більш ніж три місяці. Такі дії відповідача, позивач вважає неправомірними.

З вищенаведених підстав, позивач просить суд визнати бездіяльність Управління Державної Міграційної Служби України у Луганській області при видачі закордонного паспорта з порушенням строків - протиправною.

Позивач - ОСОБА_1, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, не прибув у судове засідання, надав через канцелярію суду клопотання про слухання справи без його участі.

Представник відповідача - управління державної міграційної служби України у Луганській області, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, не прибув у судове засідання, надав через канцелярію суду клопотання, відповідно до якого просив суд вирішити справу на власний розсуд та без участі представника відповідача.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - сектор управління державної міграційної служби України в Перевальському районі Луганської області, не прибув у судове засідання, причини неявки суду не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України та зареєстрований за адресою : АДРЕСА_1 (а.с.56-59).

29 травня 2013 року позивач звернувся до Перевальського РС УДМС в Луганській області з необхідним пакетом документів для оформлення паспорту громадянина України для тимчасового виїзду за кордон. 01 червня 2013 року,оформлені у відповідному порядку документи були передані позивачу для фотографування по системі ДІС у м. Стаханові (а.с.5-13).

27 червня 2013 року заповнена анкета позивача та до управління державної міграційної служби України у Луганській області надійшов пакет документів на оформлення паспорту громадянина України для тимчасового виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_1 (а.с.50-61).

10 серпня 2013 року позивачу виданий паспорт громадянина України для тимчасового виїзду за кордон, про що засвідчив своїм підписом у анкеті отримувача паспорта громадянина України для виїзду за кордон (а.с.51). Дата видачі у самому паспорті громадянина України для тимчасового виїзду за кордон зазначено 10.08.2013 року (а.с.46).

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавтсвом. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно із пунктом 1 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень, щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності.

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок регулює Закон України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 року №3857-XII.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЗУ «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон провадиться :

громадянам України, які постійно проживають в Україні і досягли 18-річного віку, - за особистим клопотанням про отримання паспорта або через своїх законних представників до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. У виняткових випадках (за наявності вимог держави, до якої здійснюється виїзд, чи вимог міжнародної організації, для участі в заходах якої здійснюється виїзд, а також у разі виїзду на постійне проживання за кордон усиновленої іноземцями дитини - громадянина України) паспорт може бути оформлено до досягнення громадянином 18-річного віку. Порядок оформлення, видачі, обміну, повернення, вилучення, знищення, визнання недійсним паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспорта громадянина України для виїзду за кордон виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства;

громадянам України, які постійно або тимчасово проживають за кордоном і досягли 16-річного віку, - за їх особистим клопотанням про отримання паспорта або через їх законних представників до закордонних дипломатичних установ України. Громадяни України, які постійно проживають за кордоном, можуть звернутися з клопотанням про отримання паспорта також до Міністерства закордонних справ України. Оформлення паспорта громадянам України, які не досягли 16-річного віку, провадиться на підставі нотаріально засвідченого клопотання батьків або їх законних представників у разі потреби в самостійному виїзді таких осіб за кордон.

Особи, які звертаються за отриманням паспорта, сповіщають дані про себе, відомості про сімейний стан і наявність неповнолітніх дітей та утриманців, про відсутність обставин, що обмежують відповідно до цього Закону право на виїзд за кордон.

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформляється на період до десяти років з можливістю продовження на такий же термін.

Продовження терміну дії паспорта провадиться у порядку, встановленому для оформлення його видачі.

Статтею 5 ЗУ «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» зокрема визначено, що заяви громадян України або їх законних представників про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини (далі - паспорт) розглядаються протягом не більше трьох місяців з дня подання документів.

Відповідно до ст. 7 ЗУ «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.

Судом встановлено, що на час виникнення спірних правовідносин діяла постанова Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року №185 «Деякі питання виконання Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», якою затверджений Порядок централізованого оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїду за кордон (далі - Порядок №185).

Порядком № 185 визначено, а саме п.1 ч.4, що паспорт для виїзду за кордон видається територіальним органом або підрозділом ДМС (за кордоном - закордонною дипломатичною установою України) не пізніше ніж через 30 календарних днів з дня оформлення заяви-анкети на його отримання.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 415 від 12.06.2013 року зупинено дію постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 р. № 185 "Деякі питання виконання Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", а дію постанови Кабінету Міністрів України № 231 від 31.03.1995 року відновлено.

Постановою Кабінету Міністрів України № 231 від 31.03.1995 року, затверджено Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення (далі - Правила).

Пунктом 2 Правил зокрема визначено, що оформлення і видача паспорта / проїзного документа здійснюється громадянам України, які постійно проживають в Україні, - територіальними органами та підрозділами ДМС.

Із заявою про оформлення паспорта можуть звертатися громадяни України, які досягли 18-річного віку (абзац 1 пункт 4 Правил).

Заява щодо оформлення паспорта / проїзного документа подається особисто або через своїх законних представників до: управлінь (відділів) у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи), відділів (секторів) у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб міських, районних управлінь, відділів МВС (далі - підрозділи) за місцем проживання в Україні або міжрегіональних центрів видачі паспортних документів незалежно від місця проживання в Україні, дипломатичних представництв та консульських установ України і МЗС (пункт 5 Правил).

Заяви про оформлення паспорта / проїзного документа розглядаються протягом не більш як трьох місяців з дня подання документів (дострокове - до 10 робочих днів - оформлення паспорта / проїзного документа здійснюється за заявами громадян, а якщо поїздка пов'язана з терміновим лікуванням від'їжджаючого, від'їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном, - протягом трьох робочих днів (п.6 Правил).

Паспорт оформляється на період до 10 років (пункт8 Правил).

Підставою для оформлення паспорта / проїзного документа чи обґрунтованої відмови у його видачі є рішення, прийняте начальником (або його заступником) відповідного територіального органу або підрозділу, посадовою особою дипломатичного представництва чи консульської установи України в порядку, встановленому відповідно МВС і МЗС (пункт 13 правил).

Паспорт / проїзний документ видається особисто заявникові, а у виняткових випадках також його батькам (усиновлювачам), опікунам, піклувальникам у разі пред'явлення ними свого паспорта та відповідних підтверджувальних документів або іншій особі за дорученням заявника (пункт 16 Правил).

Додатком 2-1 до Правил, яким визначено Порядок централізованого оформлення, виготовлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон (далі - Порядок) визначено наступне.

Централізоване оформлення, виготовлення та видача паспортів громадянина України для виїзду за кордон (далі - паспорт) громадянам, які проживають в Україні, здійснюються управліннями (відділами) у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, відділами (секторами) у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб міських, районних управлінь, відділів МВС (далі - територіальний орган чи підрозділ) за місцем проживання громадян в Україні або міжрегіональними центрами видачі паспортних документів незалежно від місця проживання в Україні, на базі яких утворюються вузли місцевого рівня (у районах, районах у містах, містах обласного значення) та вузли регіонального рівня (в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі), Головним обчислювальним центром Державної інформаційної системи реєстраційного обліку фізичних осіб та їх документування, що діє у складі ДМС (далі - Головний обчислювальний центр), і державним підприємством "Державний центр персоналізації документів" (далі - Центр).

Паспорти виготовляються Центром відповідно до вимог, визначених частиною першою документа Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО, Doc. N 9303), технічного опису та зразка бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, надсилаються до відповідного територіального органу чи підрозділу (вузла місцевого рівня) у порядку, встановленому для передачі документів суворої звітності, протягом трьох робочих днів після надходження інформації від Головного обчислювального центру, а в разі термінового оформлення паспорта - в той самий день (пункт 6 Порядку).

Паспорт видається заявникові не пізніше ніж через 30 днів після оформлення анкети, у разі оформлення анкети в дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном, а також у разі виїзду на постійне проживання за кордон - протягом не більш як трьох місяців (пункт 8 Порядку).

Статтею 3 Конституції України встановлено, що головним зобов'язанням держави є утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що відповідач з незаконних та надуманих підстав не побажав продовжити йому дію паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон, строк якого закінчувався 23.06.2013 року та зобов'язав отримати новий паспорт, оскільки вони не містять обґрунтувань та не стосуються предмету позову.

Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що відповідач діяв не у спосіб передбачений діючим законодавством, оскільки паспорт громадянина України для тимчасового виїзду за кордон громадянину ОСОБА_1 був виданий з порушенням тридцяти денного строку, передбаченого законодавством України.

За таких обставин, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

З квитанції № 121 від 09.01.2014 року вбачається, що позивачем за подачу до адміністративного суду позовної заяви немайного характеру сплачено судовий збір у сумі 73,08 грн. (а.с.2).

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Таким чином, витрати зі сплати судового збору у сумі 73,08 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 04 березня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 11 березня 2014 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління державної міграційної служби України у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - сектор управління державної міграційної служби України в Перевальському районі Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність управління державної міграційної служби України у Луганській області щодо видачі закордонного паспорта з порушенням строків.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено 11 березня 2014 року.

Суддя Т.І. Ковальова