Постанова від 03.03.2014 по справі 801/1096/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА

Іменем України

03 березня 2014 року 11:45 Справа №801/1096/14

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Трещової О.Р., суддів Кузняковій С.Ю., Калініченко Г.Б. при секретарі судового засідання Габовій., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військового комісаріату АР Крим, Міністерства Оборони України про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду АР Крим звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо оформлення документів для подачі до комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців протиправними; зобов'язання Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим перерахувати суму одноразової грошової допомоги, виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою посадою, яку він займав на день втрати працездатності (в розмірі 2838,50 гривень) та надати відповідні документи до Міністерства оборони України.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" позивачу невірно визначена сума одноразової грошової допомоги виходячи з суми грошового забезпечення у розмірі 1743,00 грн., яка включає тільки суму посадового окладу, окладу за військовим званням, відсотковій надбавки за вислугу років. Позивач зазначає, що розрахунок одноразової грошової допомоги повинен складатися з розміру грошового забезпечення за останньою посадою, яку він займав на день втрати працездатності, який складає 2838,50 гривень. Позивач вважає, що дії відповідача порушують його права, тому він звернувся до суду з зазначеними позовними вимогами.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.03.2011 року у справі № 2а-3528/11/0170/15 відкрите провадження по справі, закінчено підготовче провадження, до участі у справі залучена третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Міністерство оборони України, справа призначена до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.05.2011 року у справі № 2а-3528/11/0170/15 змінений процесуальний статус третьої особи, Міністерство оборони України залучено до участі у справі в якості другого відповідача.

Під час розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та остаточно просив суд: визнати дії Військового комісаріату АР Крим щодо оформлення документів для подачі до комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців протиправними; зобов'язати Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим перерахувати суму одноразової грошової допомоги, виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою посадою, яку він займав на день втрати працездатності (в розмірі 2838,50 гривень) та надати відповідні документи до Міністерства оборони України; стягнути з головного розпорядника коштів Міністерства оборони України недоплачену суму одноразової грошової допомоги у розмірі 52584,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.07.2011 року у справі № 2а-3528/11/0170/15 позивачу поновлений строк звернення до суду.

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.07.2011 року у справі № 2а-3528/11/0170/15 у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішення суду постанова Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.07.2011 року була оскаржена позивачем в апеляційному порядку.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2011р. апеляційна скарга ОСОБА_1 залишена без задоволення, постанова ОАС АР Крим залишена без змін, яка була оскаржена позивачем у касаційному порядку.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.01.2014р. касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, постанову ОАС АР Крим від 06.07.2011р. та ухвалу СААС від 28.11.2011р. скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

03 лютого 2014 року справа №2а-3528/11/0170/15 надійшла до Окружного адміністративного суду, справі було присвоєно новий номер №801/1096/14, та шляхом автоматичного розподілу передано на розгляд судді Трещової О.Р.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.02.2014р. справу №801/1096/14 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства Оборони України про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій прийнято до провадження.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.03.2014р. визнано поважною причину пропуску строку звернення ОСОБА_1 до суду та позивачу поновлено строк звернення з позовом до Окружного адміністративного суду АРК.

У судове засідання позивач не з'явився, про дату час та місце розгляду справи сповіщений належним чином.

Представники ІНФОРМАЦІЯ_1 та Міністерства оборони України у судове засідання не з'явились, про дату час та місце розгляду справи також повідомлені належним чином.

Від Військового комісаріату АР Крим на адресу суду надійшло заперечення на позов в якому представник відповідача позов не визнав, зазначивши, що розмір одноразової грошової допомоги Військовим комісаріатом АР Крим позивачу розрахований вірно та відповідає чинному законодавству.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши чинне законодавство та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 2 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Пунктом 15 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення публічної служби, до якої відноситься діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що Наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 01.12.2009 року №573 від 01.12.2010 року майора ОСОБА_1 , старшого офіцеру відділення протиповітряної оборони Сухопутних військ управління забезпечення навчання військ військової частини НОМЕР_1 , звільнено у відставку за пунктом “б” частини 6 , статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу (за станом здоров'я).

З 29 грудня 2009 року позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності по захворюванню, пов'язаному із виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідками Медико-соціальної експертної комісії від 29 грудня 2009 року серії КР-105 №001267 та серії КР-09 №000581.

Відповідно до наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 30 грудня 2009 року № 248 позивача виключено зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення з 30 грудня 2009 року.

Судом встановлено, що 11.01.2010року директору Департаменту фінансів Міністерства оборони України з військової частини надіслано довідку №4 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за останньою посадою, яку військовослужбовець займав на день звільнення у 2009році для виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ від 28.05.2008р. № 499, з якої вбачається, що розмір грошового забезпечення складає 2838,50 грн. у тому числі оклад за військовим званням 125 грн., посадовий оклад 1120грн., відсоткова надбавка за вислугу років 498грн., 50-відсоткова надбавка 871,50грн., таємність 112грн., премія 112грн., яка в свою чергу 28.01.2010р. була надіслана супровідним листом № С3/172 Військовому комісаріату АР Крим разом з документами майора ОСОБА_1 який оформив документи на пенсію.

Судом встановлено, що 08.02.2010 року військовим комісаріатом АР Крим надіслано лист-запит № ВСЗ-49 про направлення на їхню адресу довідку про грошове забезпечення на день звільнення відповідно до вимог постанови КМУ від 28.05.2008р. № 499 та звернено увагу, що при оформленні документів необхідно дотриматись правильності та відповідності оформлених документів чинному законодавству, про що повідомлено позивача.

Судом встановлено, що супровідним листом від 08.02.2010р. №ВСЗ-51 військовий комісаріат АР Крим до Департаменту фінансів Міністерства оборони України надіслано довідку № ВСЗ-50 про розмір грошового забезпечення у розмірі 1734грн. та командування повідомило, що ОСОБА_1 має право на отримання вказаної грошової допомоги у розмірі 48 місячного грошового забезпечення в сумі 83232 грн. ( 48*1734грн.)

Однак вказана довідка була повернена Департаментом фінансів Міністерства оборони України супровідним листом № 248/6/С/253-д від 15.03.2010р. до ІНФОРМАЦІЯ_1 з проханням перевірити та терміново повернути довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 , а також звернути увагу на обов'язкову перевірку довідок про грошове забезпечення по грошовому атестату, у зв'язку з тим що у довідці було помилково вказана загальна сума грошового забезпечення замість 1743грн вказана 1734грн. (оклад за військовим званням 125грн. + посадовий оклад 1120грн. + відсоткова надбавка за вислугу років 498грн. = 1743грн.).

Судом встановлено, що 11 лютого 2010р. військовою частиною НОМЕР_1 надана довідка №35 в якої вказано, що за період проходження військової служби з 2003 по 30 грудня 2009р. в військовій частині НОМЕР_1 ОСОБА_1 , у зв'язку з інвалідністю, одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ від 28.05.2008р. № 499, не отримував.

Крім того, 11.02.2010р. військовою частиною НОМЕР_1 директору Департаменту фінансів Міністерства оборони України повторно надана довідка №39 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за останньою посадою, яку військовослужбовець займав на день звільнення 30 грудня 2009 року для виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ від 28.05.2008р. № 499, з якої вбачається, що розмір грошового забезпечення складає 2838,50 грн.

Судом встановлено, що Військовий комісаріат АР Крим 18 лютого 2010р. зново звернувся до командиру військової частини НОМЕР_1 з листом № ВСЗ 87 про надання довідки про грошове забезпечення на день звільнення майора ОСОБА_1 з уточненням що до грошового забезпечення входять: оклад за військовим званням, посадовий оклад та надбавка за вислугу років та підкресливши, що військовою частиною двічі надавалась довідки №4 від 11.01.2010 р. та № 39 від 11.02.2010р. які не відповідають вимогам діючого Законодавства, про що повідомлено ОСОБА_2 .

Судом встановлено, що після тривалої переписки між військовою частиною, військовим комісаріатом та Департаментом фінансів Міністерства оборони України Військовим комісаріатом АР Крим було надано довідку № ВСЗ-138 від 06.04.2010р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за останньою посадою, яку військовослужбовець займав на день звільнення для виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ від 28.05.2008р. №499. у розмірі 1743грн. у тому числі оклад за військовим званням 125грн., посадовий оклад 1120грн., відсоткова надбавка за вислугу років 498грн.

Згідно із витягом з протоколу засідання комісії по розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 22 червня 2010 року № 4, позивачу призначено виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 48-місячного грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ №499 в сумі 83664,00 грн., виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років (48*1743грн.).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся з заявою від 13.06.2010р. до начальника відділу соціального забезпечення про надання результатів розгляду комісією документів щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, а саме: номер протоколу, дата, сума виплат.

Судом встановлено, що 26.07.2010 р. ОСОБА_1 надано відповідь за № 1426/ВСЗ в якої вказано, що подані позивачем документи 04.02.2010 року без довідки про грошове забезпечення встановленого зразку направлені 08.02.2010 року вих. № 51/ВСЗ на комісію з розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою одноразових грошових допомог у випадку (смерті), каліцтва чи інвалідності військовослужбовців і інвалідності осіб звільнених з військової служби при МО України. Військовим комісаріатом АР Крим неодноразово роблено запит командиру ВЧ НОМЕР_1 м. Феодосія про видачу вищевказаної довідки і по надходженні довідка була направлена в доповнення до раніше висланих документів 06.04.2010р. вих. №138/ВСЗ на комісію з розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою одноразових грошових допомог у випадку (смерті), каліцтва чи інвалідності військовослужбовців і інвалідності осіб звільнених з військової служби при Міністерстві Оборони України.

За повідомлення начальника відділу забезпечення та контролю соціальних виплат МО України комісією розглянуто документи і згідно протоколу від 22.06.2010р. №4 прийнято рішення про виплату одноразової грошової допомоги в сумі 83664 грн.

Судом також встановлено, що на звернення ОСОБА_1 06.08.2010р. Департамент фінансів МО України супровідним листом № 248/6/С/918 надіслало позивачу витяг з протоколу засідання комісії від 22.06.2010р.

На підставі вказаного рішення комісії від 22.06.2010р. та наказу Військового комісару АР Крим від 27 грудня 2010 року № 510, 28 грудня 2010 року ОСОБА_1 виплачено суму одноразової грошової допомоги у розмірі 83664грн., що підтверджується платіжним дорученням від 28 грудня 2010 року № U2390795 яке було досліджено в судовому засіданні.

Листом від 06.01.2011р. № 16/ВСЗ ОСОБА_1 було повідомлено про перерахування коштів на рахунок в Ощадному банку згідно заяви ОСОБА_1 .

Позивач вважає, що при визначенні розміру одноразової грошової допомоги було допущено порушення вимог Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Постанови Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 року “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб”, оскільки під час розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги не було враховано надбавки, премії, які є складовими частинами грошового забезпечення військовослужбовців.

Перевіряючи законність та обґрунтованість позивних вимог, суд зазначає наступне.

Соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом (стаття 1 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"№ 2011-XII).

Згідно з частиною 2 статті 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції яка діяла на час винесення постанови ОАС АР Крим) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок та умови призначення і виплати зазначеної одноразової грошової допомоги регулюється Постановою Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 року “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб”.

Постановою Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 року встановлено (у редакції яка діяла під час визначення позивачу розміру одноразової грошової допомоги), що грошове забезпечення, зокрема, для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, визначається за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а звільнених із служби - на день звільнення виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років.

Відповідно до п.п. 2 п. 2 Порядку військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби чи після закінчення зазначеного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, - у розмірі:

48-місячного грошового забезпечення - інвалідам I групи;

42-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи;

36-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи,

а у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби - у розмірі:

60-місячного грошового забезпечення - інвалідам I групи;

54-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи;

48-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи;

Відповідно до п. 2 Порядку грошове забезпечення визначається: для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, - за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а звільнених із служби - на день звільнення виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) без встановлення групи інвалідності чи у разі інвалідності, що сталися включно до 31 грудня 2007 р., - виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячної надбавки у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення відповідно до Указів Президента України від 10 квітня 1996 р. N 925 та від 23 лютого 2002 р. N 173 і постанови Кабінету Міністрів України від 22 травня 2000 р. N 829.

Судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду від 06.07.2011р. в задоволені позову відмовлено.

Під час розгляду справи № 2а-3528/11/0170/15 судом встановлені наступні факти.

Розмір одноразової грошової допомоги визначається, зокрема, залежно від групи інвалідності військовослужбовця, підстав отримання інвалідності та виходячи з розміру грошового забезпечення, яке включає посадовий оклад, оклад за військове звання, відсоткову надбавку за вислугу років (за останньою посадою, яку військовослужбовець займав на день втрати працездатності, а особа, яка звільнена з військової служби - на день звільнення).

Беручи за основу розрахунок грошового забезпечення позивача за останньою посадою, яку позивач займав на день втрати працездатності, розмір цієї допомоги, яка виплачена позивачу, складається із наступного: 1743,00 грн., із них - 1120 грн. - посадовий оклад +125,00 грн. - оклад за військове звання + 498,00 грн. - відсоткова надбавка за вислугу років х 48 місяців, що в сумі складає 83664,00 грн.

А відтак, суд зазначає, що розмір одноразової грошової допомоги позивачу визначений у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 року “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб”.

Суд не прийняв до уваги посилання позивача на ту обставини, що згідно з п. 2 зазначеного Порядку визначення суми грошового забезпечення виходячи з посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років передбачено тільки для осіб, які звільнені із служби на час втрати працездатності.

При цьому суд зауважив, що п. 2 ст. 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (у редакції яка діяла на час винесення постанови ОАС АР Крим) встановлено повноваження Кабінету Міністрів України щодо визначення порядку та умов визначення одноразової грошової допомоги.

Суд зазначив, що рішення комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, затверджене Міністром оборони України, від 22.06.2010 року, в частині визначення розміру одноразової грошової допомоги позивачу виходячи з посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років без урахування інших складових грошового забезпечення, не суперечить нормам Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та відповідає нормам Порядку.

Таким чином, суд під час розгляду справи № 2а-2538/11/0170/15 дійшов до висновку, що дії комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців Міністерства оборони України щодо визначення суми одноразової грошової допомоги позивачу виходячи із суми грошового забезпечення 1743,00 грн., а не 2838,50 є такими, що відповідають нормам Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, Постанови Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 року “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб”.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2011р. апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.07.2011р. залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.01.2014р. касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.07.2011р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2011р.

Судом встановлено, що оскільки позивач являється інвалідом ІІІ групи, яку він отримав під час виконання обов'язків військової служби, то розмір одноразової грошової допомоги йому повинно розраховувати у розмірі 48-місячного грошового забезпечення.

Абзацом п'ятим підпункту 4 пункту 2 Порядку передбачено, що для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, грошове забезпечення визначається за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а звільнених із служби - на день звільнення виходячи з таких складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років.

Водночас частина 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ елементи грошового забезпечення визначає по-іншому, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Аналіз положень частини 2 статті 16 Закону України № 2011-XI свідчить, що Кабінету Міністрів України делеговані повноваження щодо визначення порядку та умов, на яких здійснюється виплата одноразової допомоги, проте, затверджений постановою КМУ №499 Порядок звужує зміст норм, закріплених у законі.

Відповідно до положень частини 4 статті 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ До складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні складових грошового забезпечення для обчислення суми одноразової грошової допомоги позивачеві застосуванню підлягають положення частини 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ, а не постанова КМУ №499, яка звужує обсяг встановлених законом прав, такої ж правової позиції придержується Верховний Суд України викладеної у постанові від 12 листопада 2013р. у справі № 21-383а13.

З довідки Військової частини НОМЕР_1 від 11 січня 2010 року № 4 видно, що розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за останньою посадою, яку він займав на день звільнення у 2009 році для виплати одноразової допомоги, складав 2838,50 грн. з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: 50-відсоткової надбавки у розмірі - 871,50 грн., надбавки за таємність в сумі - 112,00 грн. та премії в сумі - 112,00 грн., оклад за військовим званням в розмірі - 125,00 грн., посадовий оклад - 1120,00 грн. та відсоткову надбавку за вислугу років в сумі 498,00 грн.

Проте при обчисленні одноразової грошової допомоги враховано лише оклад за військовим званням в розмірі - 125,00 грн., посадовий оклад - 1120,00 грн. та відсоткову надбавку за вислугу років в сумі 498,00 грн.

Таким чином, розмір одноразової грошової допомоги визначається, зокрема, залежно від групи інвалідності військовослужбовця, підстав отримання інвалідності та виходячи з розміру грошового забезпечення, яке включає 50-відсоткову надбавку, надбавку за таємність, премії, посадовий оклад, оклад за військове звання, відсоткову надбавку за вислугу років (за останньою посадою, яку військовослужбовець займав на день втрати працездатності, а особа, яка звільнена з військової служби - на день звільнення).

Беручи за основу розрахунок грошового забезпечення позивача за останньою посадою, яку позивач займав на день втрати працездатності, розмір цієї допомоги, яка виплачена позивачу, складається із наступного: 2838,50 грн., із них - 871,50 грн. 50-відсоткової надбавки + 112,00 грн. надбавки за таємність + 112,00 грн. премії + 1120 грн. - посадовий оклад +125,00 грн. - оклад за військове звання + 498,00 грн. - відсоткова надбавка за вислугу років х 48 місяців, що в сумі складає 136248 грн.

Таким чином, суд зазначає, що розмір одноразової грошової допомоги позивачу визначений у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 року “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб” не вірно.

Отже, позовні вимоги в частині стягнення недоплаченої суми одноразової грошової допомоги у розмірі 52584,00 грн. (136248грн. - 83664грн.) підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині визнання дій Військового комісаріату АР Крим щодо оформлення документів для подачі до комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців протиправними, суд зазначає наступне.

Відповідно пункту 3 Порядку №499 від 28.05.2008 року особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, подають за місцем проходження служби (зборів) або до військкомату (далі - уповноважений орган) такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) чи настанням інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово-медичної установи щодо визнання поранення (контузії, травми або каліцтва); копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Згідно п. 7 Порядку керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.

Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

Виходячи з аналізу наведених норм рішення щодо визначення розміру одноразової грошової допомоги, яка підлягає перерахуванню особі, приймає головний розпорядник коштів, а Військовий комісаріат АР Крим здійснює тільки підготовку документів та у подальшому на підставі наказу здійснює перерахування визначеного головним розпорядником розміру коштів, які належать до виплати.

Враховуючи, що Військовим комісаріатом АР Крим були передані документи позивача для прийняття відповідного рішення та у подальшому перераховані кошти позивачу саме на підставі прийнятого головним розпорядником коштів рішення, суд дійшов висновку, що Військовий комісаріат АР Крим діяв на підставі та у межах повноважень.

Отже, позовні вимоги про визнання дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо оформлення документів для подачі до комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців протиправними, задоволенню не підлягають.

Стосовно уточнених позовних вимог про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 перерахувати суму одноразової грошової допомоги виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою посадою, яку позивач займав на день втрати працездатності (в розмірі 2838,50грн.) та надати відповідні документи до Міністерства оборони України та про стягнення з головного розпорядника коштів Міністерства оборони України недоплачену суму одноразової грошової допомоги у розмірі 52584грн. суд зазначає наступне.

Особою, яка зобов'язана здійснити виплати є ІНФОРМАЦІЯ_2 , тому саме з цього органу суд вважає можливим здійснити стягнення на користь позивача.

Всі інші дії між Військовим комісаріатом АР Крим та Міністерством оборони України є внутріорганізаційними діями щодо нарахування та передачі документів, які здійснюються відповідачами самостійно, а тому у суду не має підстав для втручання в таку внутрішню діяльність суб'єктів владних повноважень.

Таким чином належним способом захисту порушеного права є стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги у розмірі 52584грн.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Під час судового засідання, яке відбулось 03.03.2014 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі 07.03.2014 року.

Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) недоплачену одноразову грошову допомогу у розмірі 52584,00грн.

3. В інший частині позову -відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя Трещова О.Р.

Суддя Кузнякова С.Ю.

Суддя Калініченко Г.Б.