ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
26 травня 2009 р.
Справа № П-20/17
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Кобецької Світлани Миколаївни
При секретарі Колісник Оксані Михайлівні
Розглянувши матеріали справи:
за позовом: Військового прокурора Західного регіону України, м.Львів, вул.Клепарівська,20 в
інтересах держави в особі органів, уповноважених здійснювати функції у спірних
правовідносинах:
1) Міністерства оборони України, 03168, м.Київ, Повітрофлотський проспект,6;
2) Західного управління капітального будівництва Міністерства оборони України,
79000, м.Львів, вул.І.Франка,61;
до відповідача: Обласного комунального підприємства "Коломийське міжрайонне бюро
технічної інвентаризації", вул.Переяславська,2, м.Коломия, Івано-
Франківська область, 78200;
Треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
1) ТзОВ "Маодот -І", вул.Горбачевського,1, к.39, м.Івано-Франківськ;
2) Квартирно-експлуатаційний відділ м.Івано-Франківська, вул.Національної гвардії,14г, м.Івано-Франківськ;
про визнання права власності держави в особі МО України на житло та зобов"язання здійснити державну реєстрацію права власності
Представники:
Від позивача: Кормило Р.О.- старший помічник прокурора,
(посвідчення № 3 від 03.02.09р.);
Від позивача1: Заремба В.В.- юрисконсульт,(довіреність № 220/1105/д від 24.12.08р.);
Від позивача2: Заремба В.В.- юрисконсульт,(довіреність № 01-09 від 05.01.09р.);
Від відповідача:Яремин О.М.- юрисконсульт,(довіреність № 232 від 22.08.07р.);
Від третьої особи 1, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
Голодюк Л.М.-юрист, (довіреність № 132/09 від 12.01.09р.);
Від третьої особи 2, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
Кузів Л.В.-юрисконсульт,(довіреність №27/20 від 25.01.09р.).
Представникам сторін роз"яснено права та обов"язки на підставі ст.ст.20, 22 Господарського процесуального кодексу України.
СУТЬ СПОРУ: заявлено позов про визнання права власності за державою в особі
Міністерства оборони України та його структурного підрозділу
Квартирно-експлуатаційного відділу м.Івано-Франківська на житло та
зобов"язання Обласного комунального підприємства "Коломийське
міжрайонне бюро технічної інвентаризації" здійснити державну
реєстрацію права власності.
В судовому засіданні 19.05.2009р. оголошено перерву до 26.05.2009р.
Представник позивача, використовуючи своє право, надане йому ст.22 Господарського процесуального кодексу України, уточнив позовні вимоги, зокрема просить суд визнати за державою в особі Міністерства оборони України право державної власності на квартири №№ 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 18, 20, 22, 24, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 37, 39, 40 по вул. Леонтовича, 20а та на квартиру № 32 по вул. Стефаника, 16, загальною площею 1579,3 кв.м та вартістю 6443544,00грн., що у м.Коломиї Івано-Франківської області та зобов"язати Обласне комунальне підприємство «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації»здійснити державну реєстрацію цього права за державою в особі Міністерства оборони України.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.
Позовні вимоги мотивовані наступними обставинами. 15 квітня 2008 року Західне
управління капітального будівництва Міністерства оборони України звернулось до Обласного комунального підприємства «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації»із заявою про здійснення реєстрації права власності та оформлення свідоцтва про право власності на нерухоме майно (форма власності - державна) -28 (двадцять вісім) квартир, які розташовані у м. Коломия Івано-Франківської області в житлових будинках згідно з описом. Заявник вважає, що наданою відповіддю (лист від 18 квітня 2008 року), позивач вважає, що ОКП «Коломийське МБТІ»офіційно не визнає за Західним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України право власності на заявлені квартири, тим самим порушуючи право власності Держави в цілому, посилаючись при цьому на норми статті 41 Конституції України, ст. 328 Цивільного кодексу України та статтю 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».
Відповідач у відзиві на позовну заяву, заперечує проти заявлених позовних вимог, стверджуючи, що заявлене до реєстрації право власності на квартири вже зареєстроване за ТзОВ «МАОДОТ-І», що є підставою для відмови у реєстрації такого права за Західним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України. Відповідач посилається на статтю 657 Цивільного кодексу України, та зазначає, що подальша зміна власника повинна відбуватися шляхом укладення нотаріально посвідчених угод. Крім того, вказує, що Позивач немає правовстановлюючих документів для проведення державної реєстрації, а також наполягає, що БТІ не є органом, який в розумінні п. 6.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно має право оформляти свідоцтво про право власності на нерухоме майно.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ТзОВ "Маодот -І" підтримав заявлені позовні вимоги. Свою правову позицію стосовно даного спору виклав у письмових обгрунтуваннях правової позиції стосовно позову № 20 від 03.03.2009р., вказуючи на те, що Західне управління капітального будівництва Міністерства оборони України та ТзОВ "МАОДОТ-І", укладаючи договір № 227/ДБ-1СПЗ на пайову участь у будівництві об"єкту житлово-цивільного призначення, Додаткову угоду № 3/1 СПЗ до Договору, Протокол узгодження процедури передачі у державну власність житлової площі для покращення житлових умов військовослужбовців та членів їх сімей, діяли у спосіб та на підставах, не заборонених законом. Крім того, зазначає, що Обласне комунальне підприємство "Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації" безпідставно не визнає за Західним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України право власності на заявлені квартири, тим самим не визнає право власності держави в цілому, що підтверджує листом № 108 від 18.04.2008р.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Квартирно-експлуатаційного відділу м.Івано-Франківська в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши присутніх в судовому засіданні представників сторін, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд, -
26 грудня 2005 року між Західним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України та Товариством з обмеженою відповідальністю «МАОДОТ»було укладено Договір № 227/ДБ-1СПЗ на пайову участь у будівництві об'єкту житлово-цивільного призначення (далі -Договір на пайову участь від 26.12.2005 року).
12 лютого 2008 року, відповідно до рішення Міністерства оборони України № 12720/з від 01.02.2008 року між Сторонами Договору була укладена Додаткова угода № 3/1 СПЗ до Договору, за пунктом 3 якої ТзОВ «МАОДОТ-І»зобов'язувалось у термін до 15 квітня 2008 року передати Західному управлінню капітального будівництва Міністерства оборони України квартири загальною площею 12 566,2 кв. м згідно з Переліком квартир, визначених у додатку до Додаткової угоди.
15 лютого 2008 року, між Західним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України, ТзОВ «МАОДОТ-І»та Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради був підписаний Протокол узгодження процедури передачі у державну власність житлової площі для покращення житлових умов військовослужбовців та членів їх сімей, що перебувають на квартирному обліку Івано-Франківського гарнізону, згідно з пунктом 8 якого право власності на об'єкти нерухомого майна (квартири загальною площею 12 566,2 кв. м) переходить у власність Держави (Міністерства оборони України), з моменту підписання цього Протоколу, Акту приймання-передачі, реєстрації права власності у встановленому чинним законодавством порядку. Оформлення права власності здійснює ТзОВ «МАОДОТ-І».
Згідно з додатком № 3 до Протоколу узгодження процедури передачі у державну власність житлової площі від 12.02.2008 року був затверджений перелік квартир, що підлягають передачі від ТзОВ «МАОДОТ-І»Західному управлінню капітального будівництва Міністерства оборони України.
З метою визнання та оформлення права власності, 15 квітня 2008 року Західне управління капітального будівництва Міністерства оборони України звернулось до Обласного комунального підприємства «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації»із заявою про здійснення реєстрації права власності та оформлення свідоцтва про право власності на нерухоме майно (форма власності - державна) -28 (двадцяти восьми) квартир, які розташовані у м. Коломия Івано-Франківської області в житлових будинках згідно з описом.
У відповіді на заяву (лист ОКП «Коломийське МБТІ»№ 108 від 18 квітня 2008 року), БТІ повідомило, що право власності на квартири згідно п. 6.1.Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджене наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 7 лютого 2002 р. може бути видано за наданим договором про пайову участь у будівництві об'єкта нерухомого майна, акта про прийняття об'єкта в експлуатацію та акта приймання-передачі об'єкта від пайовика до замовника. Також, зазначено, що на заявлені квартири вже оформлене право власності і вони належать ТзОВ «МАОДОТ-І»згідно договору купівлі-продажу, при цьому подальша зміна права власності на квартири можлива шляхом укладання нотаріально-посвідчених угод.
05 травня 2008 року ТзОВ «МАОДОТ-І»надіслало до Обласного комунального
підприємства «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації»заяву про підтвердження передачі права власності на квартири № 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 18, 20, 22, 24, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 37, 39, 40 по вул. Леонтовича, 20а, та на квартиру № 32 по вул. Стефаника, 16, які розташовані у м. Коломиї Івано-Франківської області на користь Міністерства оборони України. 05.05.2008 року. Заява була посвідчена приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Кочан М.В., про що до Реєстру внесено запис за номером 2719. Листом № 138 від «22»травня 2008 року ОКП «Коломийське МБТІ»повідомило, що подана заява не є підставою для реєстрації зміни права власності згідно з Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до довідки з ЄДРПОУ № 737 Головного управління статистики у Львівській області Західне управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України є державною установою, центральним органом державного управління, тобто юридичною особою публічного права.
Відносини щодо здійснення державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомості регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 7 лютого 2002 р.
Стаття 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»№ 1925-IVвід 01.07.2004 року визначає державну реєстрацію як офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень. У відповідності з п. 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Реєстрацію прав власності згідно п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 р. за № 157/6445), здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації.
Відповідно до статті 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з пунктом 1 статті 329 Цивільного кодексу України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що внаслідок укладання вище перелічених правочинів, які не заборонені законом, встановлений юридичний факт набуття Державою, в особі Міністерства оборони України, права власності на об'єкти нерухомого майна, який включає в себе факт підписання Протоколу, факт підписання Акту приймання-передачі та факт реєстрації прав власності на ці об'єкти.
Західне управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України набуло права власності на об'єкти нерухомості в результаті належного виконання зобов'язань ТзОВ «МАОДОТ-І»за Договором на пайову участь від 26.12.2005 року, Додаткової угоди до нього від 12.02.2008р., та належної передачі квартир згідно з Протоколом від 15.02.2008 року, про що оформлений Акт приймання-передачі від 18.03.2008 року.
Що стосується тверджень відповідача - ОКП «Коломийське МБІ»про неможливість здійснення державної реєстрації права власності за Позивачем у зв'язку із відсутністю у Західного управління капітального будівництва Міністерства оборони України право-встановлювальних документів, згідно з Переліком, визначеним Додатком № 1 до пункту 2.1 Тимчасового положення, то суд звернає увагу на пункт 1 Переліку, яким передбачено, що до таких документів належать договори, за якими відповідно до законодавства передбачається перехід права власності. Перелік таких договорів не є виключним та не обмежується лише договором купівлі-продажу. Західне УКБ, діючи у спосіб та на підставах не заборонених законом, набуло права власності на майно, що підлягає державній реєстрації згідно з Договором № 227/ДБ-1СПЗ на пайову участь у будівництві об'єкту житлово-цивільного призначення, Додатковою угодою № 3/1 СПЗ до Договору, Протоколом узгодження процедури передачі у державну власність житлової площі для покращення житлових умов військовослужбовців та членів їх сімей та актом приймання -передачі майна, які надавались Відповідачеві для проведення державної реєстрації.
Статтею 657 ЦК України, на яку посилається Відповідач, передбачені вимоги до форми окремих видів договорів купівлі-продажу, а саме, договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
За таких обставин, суд вважає, до договірних відносин між Західним УКБ Міністерства Оборони України та ТзОВ «МАОДОТ-І»не можуть бути застосовані норми статті 657 ЦК України, оскільки відносини , які фактично відбулись не носять ознак купівлі-продажу. Відповідач, ґрунтуючись на положеннях статті 657 ЦК України, обмежує підстави набуття Західним УКБ Міноборони України права власності лише укладанням договору купівлі-продажу, що є невірним з точки зору загальних правил набуття права власності, викладених у статтях 328, 329 Цивільного кодексу України, зокрема, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом; юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Відмовляючи у проведенні державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, Відповідач посилається на підставу, передбаченою підпунктом 3.3. пункту 3 Тимчасового положення, зазначаючи, що спірні квартири зареєстровані за ТзОВ «МАОДОТ-І». Проте, суд вважає, що цей факт не є перешкодою у переході права власності на об'єкти нерухомості на підставах, не заборонених законом, від зареєстрованого власника до Держави в особі Міністерства оборони України, від імені та за рахунок якого діє ЗУКБ Міністерства оборони України, в якого після прийняття від ТзОВ «МАОДОТ-І»за актом приймання -передачі нерухомого майна виникло право власності на нерухоме майно, яке відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»підлягає державній реєстрації. В той же час, у ТзОВ «МАОДОТ-І»право власності, яке було зареєстровано, припинилося у зв'язку з передачею за актом нерухомого майна на користь Держави в особі Міністерства оборони України, від імені та за рахунок якого діє ЗУКБ Міністерства оборони України.
Заперечення ОКП «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації»щодо нотаріального посвідчення угоди, без чого на його думку договір є нікчемним , а отже не може бути підставою для реєстрації права власності та не подання акту здачі об"єкту в експлуатацію, до уваги судом не приймаються, оскільки такі правила стосуються виключно тих випадків , які зазначено в законодавстві. В спірному випадку сторони уклали договір про пайову участь , але при цьому передали стороні по договору не новозбудовані квартири, а придбані за власні кошти така діяльність не суперечить діючому законодавству, тому вимога відповідача подати акт здачі об"єкту в експлуатацію за таких обставин є необгрунтованою, оскільки його не існує і можливість існування не передбачена.
Так само не передбачено діючим законодавством обов"язковість нотаріального посвідчення угод про пайову участь, на виконання зобов"язань по якому передаються не новозбудовані квартири , а придбані за кошти.
Стаття 41 Конституції України гарантує, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Відповідно до п. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним.
Стаття 392 Цивільного кодексу України наділяє власника майна правом на пред'явлення позову про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи правову позицію Вищого арбітражного суду України, викладену у пункті 18 листа «Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності та його захистом»№ 01-8/98 від 31.01.2001 р., що названі у Законі «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»органи єдиної системи реєстрації відповідних прав можуть бути відповідачами за позовами про офіційне визнання права власності на об'єкт нерухомого майна, пред'явленими згідно зі статтею 392 Цивільного кодексу України, суд вважає, що позовні вимоги правомірно висуваються до комунального підприємства бюро технічної інвентаризації, як до органу, який уповноважений проводити державну реєстрацію права власності на набуте нерухоме майно.
При розгляді спору було заявлено клопотання ТзОВ "Маодот-1" про віднесення судових витрат за його рахунок з огляду на те, що відповідач є комунальним підприємством, а розмір мита значним. Проте, відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати несуть сторони, якими є позивач та відповідач. Враховуючи добру волю третьої сторони та за згодою сторін суд покладає судові витрати на Західне управління капітального будівництва з урахуванням, що вони будуть відшкодовані ТзОВ "Маодот-1" .
Керуючись ст.ст. 41, 124 Конституції України, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», ст.ст. 321, 328, 329, 392, 657 Цивільного кодексу України, ст.ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов задоволити.
Визнати за державою в особі Міністерства оборони України (03168, м.Київ, Повітрофлотський проспект,6) право державної власності на квартири №№ 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 18, 20, 22, 24, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 37, 39, 40 по вул. Леонтовича, 20а та на квартиру № 32 по вул. Стефаника, 16, загальною площею 1579,3 кв.м та вартістю 6443544,00грн., що у м.Коломиї Івано-Франківської області.
Зобов'язати Обласне комунальне підприємство «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації», вул.Переяславська,2, м.Коломия, Івано- Франківська область, 78200 здійснити державну реєстрацію права державної власності на квартири №№ 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 18, 20, 22, 24, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 37, 39, 40 по вул. Леонтовича, 20а та на квартиру № 32 по вул. Стефаника, 16, загальною площею 1579,3 кв.м та вартістю 6443544,00грн., що у м.Коломиї Івано-Франківської області, за державою в особі Міністерства оборони України (03168, м.Київ, Повітрофлотський проспект,6).
Стягнути з Західного управління капітального будівництва Міністерства оборони України, 79000, м.Львів, вул.І.Франка,61 (р/р 35238001009117 в ГУ ДКУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 24980173 ) в дохід Державного бюджету ( отримувач: УДК, м.Івано-Франківськ; банк отримувача: ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, р/р 31113095700002, код ЄДРПОУ 20568100, код платежу 22090200) - 25585,00 грн. державного мита.
Стягнути з Західного управління капітального будівництва Міністерства оборони України,
79000, м.Львів, вул.І.Франка,61 (р/р 35238001009117 в ГУ ДКУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 24980173 ) в дохід Державного бюджету м. Івано-Франківська ( отримувач: Державний бюджет м.Івано-Франківська, отримувач: 20568100, р/р 31216259700002, банк - ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, код платежу 22050000) - 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу .
Видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя С.Кобецька
Рішення підписано 01.06.2009р.
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
помічник судді І.В.Григорчук