Постанова від 04.03.2014 по справі 815/3727/13-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частини)

04 березня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/3727/13-а

Категорія: 10.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

при секретарі - Посторонка І.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 червня 2013 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України про визнати протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати їй грошової допомоги у зв'язку із загибеллю під час виконання обов'язків військової служби її чоловіка без урахування одноразових додаткових видів грошового забезпечення за останньою займаною ним штатною посадою; зобов'язання відповідача зробити перерахунок та доплату позивачу, передбачену ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», грошової допомоги у зв'язку із загибеллю 29.11.2012 року під час виконання обов'язків військової служби її чоловіка капітана 1 рагу ОСОБА_2 , з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення за останньою займаною ним штатною посадою в сумі, з урахуванням проведених виплат - 93555 гривень.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 18 червня 2013 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений. Визнано протиправними дії Міністерства оборони України щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги у зв'язку із загибеллю під час виконання обов'язків військової служби її чоловіка без урахування одноразових додаткових видів грошового забезпечення за останньою займаною ним штатною посадою. Зобов'язано Міністерство оборони України зробити перерахунок та доплату ОСОБА_1 грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення за останньою займаною ним штатною посадою в розмірі 93555 гривень (дев'яносто три тисячі п'ятсот п'ятдесят п'ять гривень).

В апеляційній скарзі Міністерство оборони України ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Міністерство оборони України, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до свідоцтва про шлюб від 17.11.1993 року серії НОМЕР_1 , виданого органом реєстрації актів цивільного стану м. Баку, ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , який згідно свідоцтва про смерть від 30.11.2013 року серії НОМЕР_2 , виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Одеського міського управління юстиції, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ОСОБА_2 у періоді з 31.07.1977 року по 19.10.2004 року проходив службу в Збройних Силах України на посаді командира Західної військово-морської бази Військово-Морських Сил Збройних Сил України у званні капітану 1 рангу.

Під час виконання обов'язків військової служби ОСОБА_2 внаслідок травм, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби загинув, у зв'язку із чим відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499, комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової дороги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби дійшла висновку про можливість призначення одноразової грошової допомоги дружині загиблого під час виконання обов'язків військової служби каптана І рангу ОСОБА_2 в розмірі 120 місячного грошового забезпечення в сумі 1122660 гривень.

На підставі наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15.04.2013 року № 79 кошти в розмірі 1122660 гривень, отримані від Департаменту фінансів МОУ для виплати одноразової грошової допомоги, перераховані дружині загиблого ОСОБА_2 (платіжне доручення від 19.04.2013 року № 42).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову, однак вважає, що при вирішенні справи судом порушено норми процесуального права, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, відповідно до витягу з протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової дороги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 13.03.2013 року № 2, комісією вирішено призначити позивачці одноразову грошову допомогу в розмірі 1122660 гривень, яка складає 120 місячне грошове забезпечення.

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення капітана І рангу ОСОБА_2 за останньою посадою, яку військовослужбовець займав на день смерті для виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499, загальний розмір щомісячних видів грошового забезпечення склав 9355,50 гривень; загальний розмір одноразових видів грошового забезпечення (у т.ч. грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога) склав 9355,50 гривень.

Таким чином, при розрахунку та виплаті десятирічного грошового забезпечення дружині загиблого військовослужбовця, комісією не були враховані одноразові види грошового забезпечення, що на думку позивачки призвело до недоотримання нею частини одноразової грошової допомоги в сумі 93555 гривень (9355,50 гривень х 10).

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у разі загибелі (смерті) військовослужбовця Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, який перебував на кадровій військовій службі або проходив військову службу за контрактом, під час виконання ним обов'язків військової служби, сім'ї загиблого (померлого), а в разі її відсутності його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого (померлого) за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаних приписів Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб (далі - порядок № 499).

Абзацом 4 п.1 Порядку № 499 передбачено, що у разі загибелі (смерті) під час виконання обов'язків військової служби військовослужбовця сім'ї загиблого (померлого), виплачується одноразова грошова допомога сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця, який перебував на кадровій військовій службі у розмірі десятирічного грошового забезпечення зазначеного військовослужбовця за останньою посадою, яку він займав на день загибелі (смерті), виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абз.5 п.2 Порядку № 499 грошове забезпечення визначається для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, - за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а для звільнених з військової служби - на день звільнення виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

В свою чергу, відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Таким чином, колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову, оскільки як обґрунтовано зазначено в оскаржуваному рішенні, грошова допомога для оздоровлення та матеріальна допомога, є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які включаються до одноразової грошової допомоги сім'ї загиблого військовослужбовця, яка підлягає виплаті відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Доводи апеляційної скарги про застосування при визначенні грошового забезпечення для виплати одноразової грошової допомоги позивачці положень постанови КМУ № 1294 (додатку 25) колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки як правильно зазначено судом першої інстанції, одноразові додаткові види грошового забезпечення, визначені у вказаному додатку до постанови за своєю природою є винагородами чи одноразовою допомогою, які виплачуються при настанні певних подій чи обставин, або вчинення військовослужбовцем певної дії, що унеможливлює їх застосування до спірних правовідносин.

Доводи апеляційної скарги про незалучення до справи Одеського обласного військового комісаріату, який отримує одноразову грошову допомогу від Міністерства оборони України для перерахування особам, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки предметом спору у даній справі є виключно дії Міністерства оборони України щодо нарахування та виплати позивачці грошової допомоги у зв'язку із загибеллю під час виконання обов'язків військової служби її чоловіка без урахування одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

З урахуванням наведеного, колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги та погоджується з вище зазначеними висновками суду першої інстанції та вважає, що вирішуючи справу, суд повно та всебічно з'ясував обставини справи, правильно проаналізував та застосував діюче законодавство в сфері соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей та відповідно зробив обґрунтований висновок про задоволення позову.

В свою чергу, вирішуючи спір, суд першої інстанції виходив з того, що адміністративна справа підсудна окружному суду.

З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів погодитися не може, оскільки при вирішенні справи, суд допустив порушення норм процесуального права, а саме.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, перерахунку, здійснення, надання одержання соціальних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Отже, з урахуванням наведеної норми процесуального закону, колегія суддів приходить до висновку, що окружний суд був не вправі розглядати дану справу (щодо соціального і правового захисту членів сімей військовослужбовців), оскільки відповідно до вище наведених положень КАС України вона була підвідомча місцевому загальному суду як адміністративному.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та правильно застосував норми матеріального права, але порушив норми процесуального права, у зв'язку з чим, судове рішення відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України задовольнити частково.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 червня 2013 року скасувати.

Винести по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити. Визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги у зв'язку із загибеллю під час виконання обов'язків військової служби її чоловіка без урахування одноразових додаткових видів грошового забезпечення за останньою займаною ним штатною посадою. Зобов'язати Міністерство оборони України зробити перерахунок та доплату ОСОБА_1 грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення за останньою займаною ним штатною посадою в розмірі 93555 гривень (дев'яносто три тисячі п'ятсот п'ятдесят п'ять гривень).

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення виготовлений 05 березня 2014 року.

Головуючий:

Судді: