Ухвала від 05.03.2014 по справі 570/4513/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Коробов С.О.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"05" березня 2014 р. Справа № 570/4513/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Мацького Є.М.,

при секретарі Дєдуху Б.О. ,

за участю представника відповідача Мельничука С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області на постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "09" січня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області визнання бездіяльності протиправною, зобов"язання вчинити дії,- ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_4 звернулась до Рівненського районного суду з позовом до Шпанівської сільської ради Рівненського району та просить визнати протиправною бездіяльність Шпанівської сільської ради щодо ненадання інформації по її заяві стосовно прийняття рішень про прийняття на облік громадян на виділення земельних ділянок для будівництва та про виділені земельні ділянки за 2010-2013 роки; щодо відмови у виділенні їй земельної ділянки та прийнятті рішення про постановку на чергу. Просить зобов"язати відповідача надати їй обгрунтовану відповідь на її заяви та виділити земельну ділянку відповідно до п.1 ст.22 з посиланням на п.20 ст.20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Рівненського районного суду від 09.01.2014 року адміністративний позов ОСОБА_4 до Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області щодо ненадання інформації ОСОБА_4 стосовно прийняття рішень сільською радою про прийняття на облік громадян на виділення земельних ділянок для будівництва житла та про виділені земельні ділянки за 2010-2013 роки; неприйнятті рішення про прийняття ОСОБА_4 на облік на виділення земельної ділянки для будівництва житла; невиділенні земельної ділянки для будівництва житла відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язано Шпанівську сільську раду Рівненського району Рівненської області на протязі розумного строку виділити земельну ділянку для будівництва житлового будинку ОСОБА_4 відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову про відмову у задоволенні позову. В апеляційній скарзі зазначив, що сільською радою були надані відповіді на заяви позивача ОСОБА_4 від 27.03.2013 та 07.05.2013. Що стосується виділення земельної ділянки, то позивач звернулась з проханням надати їй земельну ділянку в с. М.Олексин. Відтак, розгляд її заяви про виділення земельної ділянки можливий лише після затвердження генерального плану та зміни меж населеного пункту.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Встановлено, що ОСОБА_4 є потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії та проживає зі своєю сім"єю в с. Шпанів Рівненського району Рівненської області.

08.04.2010 року позивач звернулась до Шпанівської сільської ради про виділення її сім"ї земельної ділянки для будівництва будинку в с. М.Олексин

28 березня 2013 року ОСОБА_4 звернулась до Шпанівської сільської ради із заявою від 27.03.2013 в якій просила надати достовірну інформацію про виділення їй земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва, а також інформацію про виділені земельні ділянки під забудову за 2010-2013 роки.

Листом від 29.04.2013 року відповідач повідомив ОСОБА_4 що її заява буде розглянута після затвердження генерального плану та зміни меж населеного пункту в с. М.Олексин.

08 травня 2013 року позивач повторно звернулась до відповідача із заявою від 07.05.2013 року в якій просила надати достовірну інформацію про виділення чи невиділення її сім"ї земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва, а також інформацію про виділення ділянок під забудову по сільській раді за 2010-2013 роки і інформацію про списки громадян, що перебувають в черзі на виділення земельних ділянок, в тому числі і пільговиків.

Листом від 15.05.2013 року сільська рада повідомила ОСОБА_4 про надання їй відповіді за аналогічною першою заявою.

Вважаючи, що їй була надана неповна та необгрунтована відповідь, а також відмовлено у виділенні земельної ділянки під забудову, позивач звернулась за поновленням свого порушеного права до суду.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов повністю, виходив з правомірності заявлених позивачем вимог.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до статей 15 та 19 ЗУ «Про звернення громадян» орган місцевого самоврядування зобов'язаний об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви, приймати рішення відповідно до чинного законодавства; забезпечувати поновлення порушених прав;

Статтею 5 Закону України "Про інформацію" передбачено право кожного на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Відповідно до Рекомендації Комітету міністрів державам-членам Ради Європи № К. (81) 19 стосовно доступу до інформації, право доступу до інформації надається будь-якій особі, без будь-яких обмежень.

Встановлено, що Шпанівською сільською радою на заяви ОСОБА_4 надана неповна інформація.

Встановлено, що фактично відповідачем позивачу ОСОБА_4 надана інформація на її заяву від 27.03.2013 року про неможливість розгляду її заяви про виділення земельної ділянки до затвердження генерального плану та зміни меж населеного пункту в с. М.Олексин.

Разом із тим встановлено, що позивач зверталась із заявами до Шпанівської сільської ради про надання їй іншої інформації, на яку відповідь не надано.

Таким чином, не надавши в установлений законом строк обґрунтованої відповіді на заяви позивача, відповідач унеможливив реалізацію позивачем права на отримання інформації згідно законодавства України.

Відтак, колегія суддів вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання ОСОБА_4 повної інформації на її заяви та вважає необхідним зобов"язати відповідача вчинити дій з надання такої інформації.

Позовні вимоги ОСОБА_4 в цій частині є правомірними.

Що стосується бездіяльності відповідача щодо виділення земельної ділянки та зобов"язання відповідача виділити земельну ділянку.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 22. Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 3 надаються пільги, передбачені пунктами 1, 2, 3, 5, 6, 8, 17, 20, 27 статті 20.

Пунктом 20 ст. 20 зазначеного Закону передбачено обов'язкове (протягом року після подання заяви) відведення місцевими радами земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва для тих, хто потребує поліпшення житлових умов та перебуває на квартирному обліку, а також відведення земельних ділянок для ведення особистого підсобного господарства, садівництва і городництва, будівництва індивідуальних гаражів і дач;

Відтак, обов"язковою умовою для відведення земельної ділянки з цих підстав є наявність таких обставин, як потреба в поліпшенні житлових умов та перебування на квартирному обліку.

Відповідно до наданих облікової картки об"єкта погосподарського обліку на 2011-2015 роки ф1 та виписки з погосподарської книги від 03.03.2014 року, встановлено, що позивач ОСОБА_4 мешкає в АДРЕСА_1 в житловому будинку загальною площею 109 м.кв., житловою площею 70.5 м. кв.

Встановлено також, що сім"я позивача ОСОБА_4 на квартирному обліку, зокрема у Шпанівській сільській раді не перебуває.

Житлові умови позивача сільською радою не перевірялись та позивач не визнана такою, що потребує поліпшення житлових умов.

Дані обставини підтверджуються довідкою Шпанівської сільської ради №668/02-13/14 від 27.02.2014.

Позивач даної обставина не спростувала.

Відтак, позивач не має права на обов"язкове відведення земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва відповідно до ст. ст. 22, 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд першої інстанції задовольняючи позов в цій частині, дійшов помилкового висновку та ухвалив незаконне рішення.

З урахуванням всіх обставин по справі, колегія суддів вважає необхідним частково задовольнити апеляційну скаргу Шпанівської сільської ради та відповідно до ст. 202 КАС України скасувати постанову Рівненського районного суду з винесенням нової постанови про часткове задоволення позову ОСОБА_4

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області задовольнити частково.

Постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "09" січня 2014 р. скасувати та прийняти нову постанову.

Позов ОСОБА_4 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області щодо ненадання інформації ОСОБА_4 на її заяви від 27 березня 2013 року та від 07 травня 2013 року.

Зобов"язати Шпанівську сільську раду Рівненського району Рівненської області розглянути заяви ОСОБА_4 від 27 березня 2013 року та від 07 травня 2013 року та надати їй відповідь відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян" та Закону України "Про інформацію".

В решті позовних вимог ОСОБА_4 відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

Є.М. Мацький

Повний текст cудового рішення виготовлено "07" березня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Шпанівська сільська рада Рівненського району Рівненської області вул. Шкільна, 1,с.Шпанів,Рівненський район, Рівненська область,35301