05 березня 2014 року Справа № 113884/12
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Кухтея Р.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 16 травня 2012 року по справі за позовом Дочірнього підприємства «Тернопільський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» до Інспекції державного архітектурного-будівельного контролю у Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Служба автомобільних доріг у Тернопільській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення штрафу, -
20.04.2012р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати незаконною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області №19/12 від 10.04.2012 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ДП «Тернопільський облавтодор» не наділений правом вносити будь-які зміни в проектну документацію, яка відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації №327 від 04 травня 2011 року щодо проведення капітального ремонту дороги по вул.Володимира Великого в м.Монастириська Монастириського району Тернопільської області затверджена Монастириською міською радою.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 16 травня 2012 року позов задоволено.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області оскаржила дану постанову, з підстав неповного з'ясування обставин справи, порушення норм матеріального права.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що згідно наданої у судовому засіданні Інспекцією декларації про початок виконання будівельних робіт, що була подана Службою автомобільних доріг у Тернопільській області як замовником будівництва, документом про затвердження проектної документації зазначено наказ Служби автомобільних доріг №40 від 12.07.2011 року. У судовому засіданні підтверджено представником третьої особи, що даний наказ не має жодного відношення щодо затвердження вказаних проектних документацій.
Чинне законодавство не передбачає, що проектна документація затверджується балансоутримувачем об»єкту будівництва.
У відповідності до ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що проектна документація затверджується замовником будівництва. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про затвердження Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 11.05.2011 року №560, проекти будівництва, що реалізуються із залученням коштів державного бюджету, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів підприємств, установ та організацій державної форми власності затверджуються: Кабінетом міністрів України щодо об»єктів загальною кошторисною вартістю 100млн. грн. і більше. Центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями та іншими органами виконавчої влади - щодо об'єктів загальною кошторисною вартістю від 30 млн. до 100млн. грн.
Підприємствами, установами та організаціями державної форми власності - загальною кошторисною вартістю до 30 млн. грн.
Проектна документація на капітальний ремонт по вул.Володимира Великого в м.Монастириська Монастириського району Тернопільської області кошторисною вартістю до 30 млн. грн., тобто мала бути затверджена замовником будівництва Службою автомобільних доріг у Тернопільській області. Вказане підтверджується і наданою в декларації про початок виконання будівельних робіт інформацією в розділі затвердження проектної документації (наказ №40 від 12.07.2011 року).
У відповідності до ст.9, 27 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво об'єкта повинно проводиться у відповідності до погодженої та затвердженої у встановленому порядку проектної документації.
При проведенні перевірки було встановлено, що документ про затвердження проектної документації у відповідності до вимог ДБН А.2.2-3-2004 «Проектування. Склад, порядок розроблення та затвердження проектної документації для будівництва» в підрядника при виконанні будівельних робіт відсутній.
У відповідності до ст.318 ГК України, підрядник зобов»язується власними силами виконати замовлення у відповідності до проектної документації, а замовник зобов»язаний передати затверджену у встановленому порядку проектну документацію підряднику для проведення будівельних робіт.
Вказана проектна документація, не затверджена у встановленому законодавством порядку, а тому у свою чергу, підрядник не мав права проводити жодних будівельно-монтажних робіт.
Штрафні санкції інспекцією накладені за проведення будівельних робіт без затвердженої у встановленому законодавством порядку проектної документації, а не за її незатвердження.
Крім цього, суд у мотивувальній частині посилається на Порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 року №52 (із змінами) та Постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2011 року №345 «Про перерозподіл деяких бюджетних видатків, передбачених Державній службі автомобільних доріг на 2011 рік, Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 04.05.2011 року №327 «Про затвердження переліку об»єктів будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць та доріг комунальної власності у населених пунктах області». Зазначені підзаконні нормативно-правові акти жодним чином не визначають порядок затвердження проектної документації.
На 01.07.2011 року замовником будівництва уже було визначено Службу автомобільних доріг у Тернопільській області (розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації віл 06.06.2011 року №409.
Окрім цього, рішенням Монастириської міської ради від 01.07.2011 року №120/1 було перезатверджено проектну документацію у зв»язку із збільшенням кошторисної вартості будівництва об»єкта, тобто вказане свідчить про коригування проектної документації, адже кошторис є складовою частиною проекту.
Як вбачається з матеріалів справи, проектна документація на капітальний ремонт вул.Володимира Великого в м.Монастириська Монастириського району Тернопільської області не була затверджена замовником будівництва (Службою автомобільних доріг у Тернопільській області) у встановленому законодавством порядку, що не давало право підряднику приступати до виконання будівельних робіт.
Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 23.03.2012р. інспекцією Державного архітектурно - будівельного контролю у Тернопільській області проведено позапланову перевірку генпідрядника: ДП „Тернопільський облавтодор" щодо виконання вимог встановлених законодавством, стандартами, нормами, правилами законності виконання будівельних робіт по капітальному ремонту вулиці Володимира Великого в м.Монастириська Монастириського району Тернопільської області.
В результаті даної перевірки було встановлено наявність зареєстрованої Декларації про початок виконання будівельних робіт з капітального ремонту вул.Володимира Великого в м.Монастириська Монастириського району Тернопільської області №ТП 08211036950 від 05.09.2011року, де в пункті 12 документом про затвердження проектної документації є наказ №40 від 12.07.2011 року, яким не затверджено проектну документацію, чим порушено ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність», підпункт 2.15 п.2 розділу 1 ДБН 2.2-3-2004».
На підставі проведеної перевірки інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області 23.03.2012р. винесено припис про зупинення виконання будівельних робіт по капітальному ремонту вул.Володимира Великого м.Монастириська Монастириського району Тернопільської області до затвердження у встановленому згідно чинного законодавства порядку проектно-кошторисної документації. Без затвердженої проектно - кошторисної документації будівельні роботи на вищевказаному об'єкті не виконувати.
28 березня 2012р. завідувачем сектору контролю за будівництвом автомобільних доріг, якістю будівельних матеріалів та державного ринкового нагляду Пелехом З.Р. був складений протокол про вчинення правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
10 квітня 2012 року відповідачем прийнято постанову №19/12 про накладення на позивача штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на суму 49230,00 грн. Підставою для застосування до позивача штрафу стало порушення позивачем ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність», підпункт 2.15 пункту 2 розділу 1 ДБНА 2.2.-3-2004.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем не правомірно прийнято постанову №19/12 від 10 квітня 2012 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Так, розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації №409 від 06 червня 2011 року замовником робіт з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області по об'єктах, перелік яких затверджено розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації №327 від 04 травня 2011 року «Про затвердження переліку об'єктів будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області», (в т.ч. капітальний ремонт по вул.Володимира Великого м.Монастириська Монастириського району Тернопільської області), визначено Службу автомобільних доріг у Тернопільській області.
Відповідно до п.1.1 додатку №1 до Договору №52к від 30.08.2011р. укладеного між Службою автомобільних доріг у Тернопільській області (Замовник) та ДП „Тернопільський облавтодор" (Підрядник) проектно - кошторисна документація на капітальний ремонт вул.Володимира Великого м.Монастириськ Монастириського району Тернопільської області надається Підряднику Замовником, тобто Службою автомобільних доріг у Тернопільській області, відповідно до чинних нормативі актів.
Відповідно до ст.23 Закону України «Про архітектурну діяльність» - замовники на проектування і будівництво об'єктів архітектури мають право залучати осіб, які мають кваліфікаційний сертифікат, для здійснення функцій замовника та інжинірингу, яким в даному випадку і є Служба автомобільних доріг у Тернопільській області.
Замовником, власником та балансоутримувачем дороги комунальної власності, є відповідна міська рада, яка делегує функції замовника в частині будівництва, реконструкції та ремонту об»єкту комунальної власності Службі автомобільних доріг у Тернопільській області, відповідно до розпорядження голови ОДА.
Згідно ст.318 ГК України за договором підряду на капітальне будівництво одна сторона (підрядник) зобов'язується своїми силами і засобами на замовлення другої сторони (замовника) побудувати і здати замовнику у встановлений строк визначений договором об'єкт відповідно до проектно - кошторисної документації або виконати зумовлені договором будівельні та інші роботи, а замовник зобов'язується передати підряднику затверджену проектно - кошторисну документацію, прийняти закінчені будівництвом об'єкти і оплатити їх.
Відповідно до договору на виконання робіт укладеного між Службою автомобільних доріг у Тернопільській області (замовник) та ДП «Тернопільський облавтодор» (Генпідрядник) проектно-кошторисна документація на виконання робіт з капітального ремонту вулиці надається Підряднику Замовником, що і було зроблено та відповідно до якої і були проведені проектні роботи.
Від Служби автомобільних доріг у Тернопільській області та балансоутримувача не надходило завдань і замовлень по усуненню недоліків у виконаних підрядних роботах, дані роботи прийняті та оплачені.
ДП „Тернопільський облавтодор" не наділений законодавством правом вносити будь -які зміни в проектну документацію.
Судом першої інстанції встановлено, і з таким погоджується колегія суддів, що проектна документація, відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації №327 від 04 травня 2011 р., щодо проведення капітального ремонту вулиць затверджена Монастириською міською радою, тому прийнята відповідачем постанова №19/12 від 10.04.2012р. є неправомірна.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст.160, 195 - 197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 16 травня 2012 року по справі №2а-1970/1716/12 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
Р.В.Кухтей