Ухвала
Іменем України
18.05.2009 Справа № 2-а-3177/08/2/0170
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Щепанської О.А.,
суддів Лядової Т.Р. , Дадінської Т.В.
секретар судового засідання Шелемет'єва О.В.
за участю представників сторін:
представника позивача: Кооперативу "Якір" - Ломова Леоніда Семеновича, довіреність №б/н від 05.05.2009;
представника позивача: Кооперативу "Якір" - Коноваленко Олексія Костянтиновича, протокол №28 від 29.03.2008;
представника відповідача: Сімферопольської районної державної адміністрації Автономної Республіки Крим - Дюрягіної Оксани Миколаївни, довіреність №391/04-20 від 03.02.2009;
представника заявника апеляційної скарги: Миколаївської селищної ради - Харута Кирила Сергійовича, довіреність №1208 від 11.09.2008;
розглянувши апеляційну скаргу Миколаївської селищної ради (вул. Радянська, 30, смт. Миколаївка, Сімферопольський район, 97546) про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 30.10.08 у справі № 2-а-3177/08/2,
за позовом Кооперативу "Якір" (Миколаївка, Сімферопольський район, Автономна Республіка Крим, 97546)
до Сімферопольської районної державної адміністрації Автономної Республіки Крим (вул. Павленко, 1, Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95006)
про визнання недійсним рішення та визнання права,
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.10.2008 року (суддя Яковлєв С.В.) у справі №2-а-3177/08/2 задоволено позов кооперативу "Якір" до Сімферопольської районної державної адміністрації Автономної Республіки Крим про визнання недійсним рішення та визнання права.
Суд зобов'язав Сімферопольську районну державну адміністрацію Автономної Республіки Крим протягом десяти днів з моменту набуття чинності рішення надати згоду кооперативу "Якір" на розробку проекту землеустрою по додатковому відводу земельної ділянки площею 0,5000 га для будівництва берегоукріплюючих споруд та упорядкування забудови маломірних судів.
Суд стягнув з Державного бюджету України на користь кооперативу "Якір" 03,40грн. судового збору.
Не погодившись з постановою суду, Миколаївська селищна рада (вул. Радянська, 30, смт. Миколаївка, Сімферопольський район, 97546) звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03.02.2009 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Миколаївської селищної ради.
Апеляційна скарга мотивована порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розпорядженням виконуючого обов'язки голови Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03.02.2009 року у складі судової колегії було здійснено заміну судді Санакоєвої М.А., у зв'язку з зайнятістю в іншому судовому процесі, на суддю Горошко Н.П.
Розпорядженням виконуючого обов'язки голови Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05.05.2009 року у складі судової колегії було здійснено заміну судді Горошко Н.П., у зв'язку з хворобою, та судді Ілюхіної Г.П., у зв'язку з неможливістю брати участь у судовому засіданні, на суддів Лядову Т.Р., Омельченко В.А.
В судовому засіданні у порядку статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України було оголошено перерву з 05.05.2009 року по 14.05.2009 року та з 14.05.2009 року по 18.05.2009 року.
Розпорядженням голови Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2009 року у складі судової колегії було здійснено заміну судді Омельченко В.А., у зв'язку з зайнятістю в іншому судовому процесі, на суддю Дадінську Т.В.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу, судова колегія встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом першої інстанції, Кооператив "Якір" (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом, в якому просив зобов'язати Сімферопольську районну державну адміністрацію Автономної Республіки Крим (далі відповідач) протягом десяти днів з моменту набуття рішення законної сили дати згоду на розробку проекту землеустрою по додатковому відводу земельної ділянки площею для будівництва берегоукріплюючих споруд та упорядкування забудови маломірних судів. Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач, діючи відповідно до вимог чинного законодавства України, звернувся до відповідача з заявою надати згоду на збір матеріалів попереднього узгодження по додатковому відведенню земельної ділянки орієнтовною площею до 0,5 га та отримав 04.08.2008 відмову у наданні згоди на підставі статті 124 Земельного кодексу України. Позивач вважає, що така відмова прийнята без з'ясування всіх обставин справи, робить неможливим діяльність кооперативу, оформлення відповідно до чинного законодавства збудованих споруд, не відповідає положенням Земельного кодексу України.
Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив у повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин і додержання норм матеріального та процесуального права при прийнятті судом першої інстанції постанови, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з представлених доказів в матеріалах справи та було встановлено судом першої інстанції, позивач зареєстрований 12.10.1995 рішенням Сімферопольської районної державної адміністрації та організований з метою задоволення потрібностей своїх членів та їх родин в організації та проведенні культурного відпочинку, спортивного та любительського риболовства, забезпечення своїх членів базою-причалом для плавзасобів на березі Чорного моря у смт. Миколаївка.
Відповідно до Державного Акту на право постійного користування землею ІІ -КМ №004886 згідно з рішенням виконкому Сімферопольської районної ради народних депутатів від 26.01.1996 №31 йому надана у постійне користування земельна ділянка площею 3,23 га для будівництва бази-причалу для збереження маломірних суден.
Рішенням Миколаївської селищної ради від 07.02.2007 позивачу дана згода на складання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,5000 га для будівництва берегоукріплюючих споруд та упорядкування забудови маломірних судів в смт. Миколаївка по вул. Набережна з подальшим її наданням в оренду терміном на 5 років.
Відповідачем 28.08.2007 прийнято Розпорядження №2222-р про затвердження технічної документації по ретельному ґрунтовому вивченні земельної ділянки на території Миколаївської селищної ради. У зазначеному Розпорядженні визначено, що на підставі клопотання позивача було проведено ретельне ґрунтове вивчення земельної ділянки площею до 0,5 га, в наслідок чого, надана ним технічна документація була затверджена, прийнято рішення про виведення частини земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення.
Позивач у виконання зазначеного вище рішення Миколаївської селищної ради від 07.02.2007 та на підставі Розпорядження №2222-р звернувся 17.07.2008 до відповідача з заявою про розгляд питання щодо надання йому у користування земельної ділянки площею 0,5 га для будівництва берегоукріплюючих споруд та упорядкування забудови маломірних судів.
Відповідач листом від 04.08.2008 сповістив позивача про розгляд зазначеної вище заяви та про включення необхідної йому земельної ділянки в перелік об'єктів, право оренди яких буде виставлено на аукціон.
Законом України №309- IU від 03.06.2008, який набрав чинність 04.06.2008 внесені зміни до статті 124 Земельного кодексу України, відповідно до яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, які є місцевими органами виконавчої влади і входять до системи органів виконавчої влади, в межах своїх повноважень здійснюють виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізують повноваження, делеговані їм відповідними радами.
У статті 6 Закону визначено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Також, матеріали справи свідчать про те, що позивач організований з метою задоволення потрібностей своїх членів та їх родин в організації та проведенні культурного відпочинку, спортивного та любительського рибальства забезпечення своїх членів базою-причалом для плавзасобів на березі Чорного моря у смт. Миколаївка. Для виконання зазначеної мети позивачу 26.01.1996 в постійне користування була надана земельна ділянка площею 3.23 га, про що свідчить Державний Акт на право постійного користування землею ІІ -КМ №004886 від 04.06.1996.
Згідно з поясненнями позивача поруч з зазначеною земельною ділянкою були зведені берегоукріплюючи споруди та деякі будівлі саме для забезпечення функціонування бази-причалу для збереження маломірних суден. Вказаний факт підтверджений представником відповідача.
Надані позивачем документи свідчать про те, що позивач, діючи відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, Земельного кодексу України, розпочав процес оформлення оренди земельної ділянки площею 0,5000 га для завершення будівництва берегоукріплюючих споруд та упорядкування забудови маломірних судів в смт. Миколаївка по вул. Набережна. Миколаївською селищною радою 07.02.2007 було прийнято рішення про надання згоди позивачу на складання проекту землеустрою по відводу вказаної земельної ділянки з подальшим її наданням в оренду терміном на 5 років, відповідачем 28.08.2007 прийнято Розпорядження №2222-р про затвердження технічної документації по ретельному ґрунтовому вивченню земельної ділянки, кооперативом "Якір" підготований акт вибору та обстеження земельної ділянки, на адресу відповідача направлена заява про вирішення питання про надання земельної ділянки в оренду.
За таких умов, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідач, Миколаївська селищна рада, діючи в межах повноважень, встановлених у Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законі України "Про місцеві державні адміністрації", Земельного кодексу України, визначилась з питанням щодо порядку землекористування земельною ділянкою площею 0,5000 га, фактично вирішивши передати її в оренду саме позивачу для завершення будівництва берегоукріплюючих споруд та упорядкування забудови маломірних судів з додержанням процедури, встановленої у статті 118, 123, 124 Земельного кодексу України в редакції, яка діяла станом на прийняття зазначеного вище рішення.
Зміни у зазначений вище порядок надання земельних ділянок в оренду з земель державної та комунальної власності шляхом проведення аукціону, були внесені вже після того, як відповідач разом з Миколаївською селищною радою визначили землекористувача вказаної земельної ділянки -позивача, який згідно з вимогами Земельного кодексу України мав провести весь комплекс заходів для оформлення її оренди.
Оскаржуючи законність прийнятого рішення, Миколаївська селищна рада мотивувала свою апеляційну скаргу тим, що кооператив "Якір" не звертався до Миколаївської селищної ради з завою про клопотання перед Сімферопольською районною державною адміністрацією про погодження місцерозташування об'єкту та відводу земельної ділянки для цих цілей. Суд першої інстанції мав залучити до участі у справі Миколаївську селищну раду з метою повного з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Згідно з частиною 1 статті 185 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково.
Відповідно до довідки Державного комітету по земельним ресурсам (виписка з Ф 6-зем по кооперативу "Якір") від 15.05.2009, спірна земельна ділянка відноситься до земель несільськогоспорського призначення та розташована за межею населеного пункту, право на розпорядження якою надано Сімферопольській державній адміністрації.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Таким чином, прийняте рішення суду першої інстанції ніяким чином не зачіпає права, обов'язки, свободи та інтереси Миколаївської селищної ради.
При викладених обставинах, судова колегія Севастопольського апеляційного адміністративного суду вважає, що постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 30.10.08 у справі № 2-а-3177/08/2 було прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 30.10.08 у справі № 2-а-3177/08/2 підлягає залишенню без змін.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Апеляційну скаргу Миколаївської селищної ради залишити без задоволення.
2.Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 30.10.08 у справі № 2-а-3177/08/2 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя О.А.Щепанська
Судді Т.Р.Лядова Т.В. Дадінська
Повний текст судового рішення виготовлений 25 травня 2009 р.