Копія
Ухвала
Іменем України
22.04.2009 Справа № 2-а-2102/08/1/0170
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Курапової З.І.,
суддів Дугаренко О.В. , Санакоєвої М.А.
секретар судового засідання Колб Т.П.
за участю представників сторін:
представник позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Сивашський ремонтно-механічний завод" - Космачевський Юрій Іванович довіреність № 59 від 05.09.08представник відповідача Сімферопольської районної державної адміністрації АРК - не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив
відповідач Державний реєстратор Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Волошинова Тетяна Василівна - не з'явився, до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність відповідач Державний реєстратор Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попов Максим Юрійович - не з'явився, до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність представник третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробничого підприємства "Пластополімер" - Северненко Денис Леонідович довіреність № б/н від 02.01.09
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сивашський ремонтно-механічний завод" на постанову Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим (суддя Трещова О.Р. ) від 21.11.08 по справі № 2-а-2102/08/1/0170
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сивашський ремонтно-механічний завод" (промзона,Армянськ,Красноперекопський район, Автономна Республіка Кр,96012)
до Сімферопольської районної державної адміністрації АРК (вул. Павленко, 1,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95006) Державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Волошинової Тетяни Василівни (вул. Павленко 1,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95006) Державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича (вул. Павленко 1,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95006)
3-ті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Пластополімер" (вул. Лесна 1,Андрусове,Сімферопольський район, Автономна Республіка Крим,97576)
про спонукання до виконання певній дій та про визнання незаконними дій
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 21 листопада 2008 року у справі №2а-2102/08/1 у задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю "Сивашський ремонтно-механічний завод" до Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим, державних реєстраторів Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Волошиної Тетяни Василівни, Попова Максима Юрійовича, третя особа ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Пластополімер" про визнання дій такими, що не відповідають законодавству та зобов'язання вчинити певні дії, відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, ТОВ "Сивашський ремонтно-механічний завод" звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 21 листопада 2008 року у справі №2а-2102/08/1, прийняти нову постанову по справі №2-а-2102/08/1якою вилучити із єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців запис від 28.02.2005р. про включення у реєстр відомостей про Науково-виробниче підприємство "Пластополімер" ЛТД; вилучити із єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців запис від 20.02.2008р. про внесення змін до статутних документів Науково-виробничого підприємства "Пластополімер" ЛТД , у відповідності з якими ця юридична особа змінила свою організационно-правову форму і найменування.
Апеляційна скарга мотивована тим, що 28 лютого 2005року державним реєстратором Волошиною Тетяною Василівною, внесений до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про включення до цього реєстру відомостей про Науково-виробниче підприємство «Пластополімер»ЛТД. Зазначені дії апелянт вважає незаконним, оскільки з моменту набрання чинності Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців»з 01.07.2004року всі фізичні та юридичні особи повинні були надати відомості державним реєстратором для включення до реєстру. У зв'язку з набранням чинності нового Цивільного кодексу України кожна юридична особа повинна була мати в своїй назві інформацію про її організаційно-правову форму.
Крім того 27 лютого 2008 року державним реєстратором Поповим Максимом Юрійовичем внесений до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про внесення змін до установчих документів Науково-виробничого підприємства “Пластополімер” ЛТД, згідно з якими ця юридична особа змінила свою організаційно-правову форму та найменування. Заявник вважає, що такі дії реєстратора являються незаконними, оскільки відбулося правонаступництво “Пластополімер”, яке можливо лише в разі припинення однієї юридичної особи та передачі всього майна іншій, як це передбачено статтею 104 Цивільного кодексу України. Оскільки “Пластополімер” не виконало вимог закону щодо правонаступництва, то реєстратор повинен був відмовити у внесені змін до установчих документів Науково-виробничого підприємства “Пластополімер”.
Під час розгляду справи судом першої інстанції позивач уточнив мотивувальну частину позову та зазначив, що дії державного реєстратора Волошиної являються незаконними також тому, що нею включено до реєстру Науково-виробниче підприємство “Пластополімер” через 1 рік та два місяці після набрання чинності Цивільного кодексу України та Закону України “Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців”, тому відповідач повинен був відмовити у проведенні реєстрації.
У судове засідання 22 квітня 2009 року представник відповідача - Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим, державні реєстратори Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Волошина Тетяна Василівна, Попов Максим Юрійович не з'явилися. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Відповідно до пункту 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно з частиною 2 статті 1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” від 09.04.1999 року № 586-XIV районні державні адміністрації являються місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 1 Закону України від 15.05.2003, № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.
Згідно зі статями 5, 6 Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами -підприємцями.
Державний реєстратор призначається на посаду та звільняється з посади міським головою міста обласного значення або головою районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації за погодженням із спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації.
Таким чином, Сімферопольська районна державна адміністрація, державні реєстратори Сімферопольської районної державної адміністрації Волошина Тетяна Василівна, Попов Максим Юрійович у відносинах з фізичними та юридичними особами, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються відповідно органом виконавчої влади і його посадовими особами, отже суб'єктами владних повноважень.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; пропорційно; розсудливо.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Сивашський ремонтно-механічний завод”(далі ТОВ ВАТ “Сивашський ремонтно-механічний завод”) зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності 12.07.2007 року виконавчим комітетом Армянської міської ради АРК, що підтверджується свідоцтвом про Державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 652346, довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України управління статистики в Красноперекопському районі Головного управління статистики в АРК № 46-62-36/331 від 17.07.2007 року.
Згідно з пунктом 1.1. Статуту, затвердженого рішенням загальних зборів засновників № 01-2008 від 17.03.2008 року товариство створене шляхом перетворення Закритого акціонерного товариства “Сивашський ремонтно-механічний завод”та його правонаступником із збереженням всіх прав та обов'язків перетвореного закритого акціонерного товариства.
Таким чином, ТОВ “Сивашський ремонтно-механічний завод” являється суб'єктом господарювання, юридичною особою, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності.
Порядок та підстави реєстрації, припинення реєстрації визначаються Законом України від 15.05.2003, № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Відповідно до частини 1 статті 4 даного Закону державна реєстрація юридичних осіб - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Статтею 17 Закону встановлено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Документи, що подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи визначені статтею 24 Закону, відповідно до якої для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;
примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;
два примірники установчих документів;
документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.
Підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи згідно зі статтею 27 Закону є:
невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;
невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону;
Відповідно до статті 29 закону для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів;
оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію або документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів;
два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
У разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною найменування юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.
Вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору, встановлені статтею 8 Закону, відповідно до якої Установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів.
“Науково-виробниче підприємство “Пластополімер” було створено 19 листопада 1997 року в формі товариства з обмеженою відповідальністю, що підтверджується установчим договором, укладеним засновниками відповідно до вимог діючого на той час Закону України “Про власність”, “Про господарські товариства”, “Про підприємства в Україні”.
Відповідно до розділу 1 Статуту Науково-виробничого підприємства “Пластополімер”ЛТД, затвердженого зібранням засновників від 19.11.1997 року, зареєстрованого розпорядженням № 1151-р від 27.11.1997 року Сімферопольською районною державною адміністрацією, також зазначено, що Товариство створено в формі товариства з обмеженою відповідальністю.
Судової колегією встановлено, що 10.09.2002 року установчий договір було укладено в новій редакції та зареєстрований в реєстрі суб'єктів підприємницької діяльності Сімферопольської районної державної адміністрації АРК 16.09.2002 року. Відповідно до п. 1 договору організаційно-правова форма зазначена як товариство з обмеженою відповідальністю.
У зв'язку зі зміною установчого договору в новій редакції був викладений Статут Науково-виробничого підприємства “Пластополімер” ЛТД, затверджений зібранням засновників від 10.09.2002 року, зареєстрований в реєстрі суб'єктів підприємницької діяльності Сімферопольської районної державної адміністрації АРК 16.09.2002 року.
Відповідно до пунктів 1.1., 1.2. Статуту зазначено, що товариство створено на підставі установчого договору та керується Законами України “Про власність”, “Про господарські товариства”, “Про підприємства в Україні” та установчим договором.
Згідно зі свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності-юридичної особи 27.11.1997 року здійснена реєстрація, ідентифікаційний код 25135942, про що зроблений запис 16.09.2002 року у журналі реєстраційних справ № 04055558ю0020095. В зазначеному свідоцтві організаційно-правова форма зазначена товариство з обмеженою відповідальністю.
Відповідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Головного управління статистики в АРК № 09/2-6-06/1881 від 30.09.2003 року Науково-виробниче підприємство “Пластополімер” ЛТД, зареєстроване в формі товариства з обмеженою відповідальністю.
Крім того, в 2008 році знову були внесені зміни до установчих документів Науково-виробниче підприємство “Пластополімер”.
Згідно зі Статутом товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Пластополімер”, затвердженим загальними зборами учасників 20.02.2008 року, який був зареєстрований 27.02.2008 року товариство являється правонаступником перейменованого Науково-виробничого підприємства “Пластополімер” ЛТД, зареєстрованого 27.11.1997 року
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АБ № 101295 до реєстру 28.02.2005 року був внесений запис № 1 та включені відомості про Науково-виробниче підприємство “Пластополімер” ЛТД ідентифікаційний код 25135942. Зазначену реєстраційну дію провів державний реєстратор Сімферопольської районної державної адміністрації Волошина Тетяна Василівна.
Крім того, 27.02.2008 року державним реєстратором Сімферопольської районної державної адміністрації до реєстру був внесений запис № 8 про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи та зазначено її найменування Товариство з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Пластополімер”.
Судом встановлено, що зазначений запис № 8 був внесений до реєстру на підставі також відомостей реєстраційної картки суб'єкта підприємницької діяльності Науково-виробничого підприємства “Пластополімер”ЛТД, в якій організаційно-правова форма зазначена як товариство з обмеженою відповідальністю та ідентифікаційний код залишився незмінним 25135942.
Судова колегія не погоджується з доводами апелянта, що на момент включення Науково-виробничого підприємства “Пластополімер” ЛТД до Єдиного державного реєстру установчі документи не відповідали діючому законодавству.
Судом встановлено, що державна реєстрація здійснювалася на підставі Статуту Науково-виробничого підприємства “Пластополімер” ЛТД в редакції від 10.09.2002 року.
Всі питання стосовно створення, діяльності та вимог до установчих документів господарських товариств в той період часу визначалися в першу чергу Законом України “Про господарські товариства”.
Єдиними належними доказами організаційно-правової форми господарського товариство відповідно до законодавства, що діяло на час їх укладання, являлися Статут та установчий договір.
Приймаючи до уваги, що відповідно до п. 1 установчого договору від 10.09.2002 року організаційно-правова форма зазначена як товариство з обмеженою відповідальністю, суд вважає встановленим той факт, що з моменту утворення до проведення державної реєстрації та включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців організаційно-правовою формою Науково-виробничого підприємства “Пластополімер” ЛТД було товариство з обмеженою відповідальністю.
Даний висновок підтверджується всіма документами в сукупності, у тому числі свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності-юридичної особи від 16.09.2002 року, довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Головного управління статистики в АРК № 09/2-6-06/1881 від 30.09.2003 року Науково-виробниче підприємство “Пластополімер”ЛТД.
Відповідно до частини 1 статті 90 Цивільного кодексу України, який відповідно до пункту 1 Заключних та перехідних положень набрав чинності з 01.01.2005 року юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму.
Це правило є обов'язковим для юридичних осіб, створених після набрання чинності Цивільного кодексу України. Що стосується суб'єктів, що були створені до 01.01.2005 року, то цивільним законодавством не був передбачений обов'язок здійснити перейменування та зареєструвати такі зміни в установчому порядку.
Відповідно до частини 3 статті 90 Цивільного кодексу України найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вноситься до єдиного державного реєстру. Зазначені вимоги були виконані третьою особою. Під час внесення змін до установчих документів у 2002, 2005 та 2008 роках в установчих документах була зазначена назва, яка існувала на день реєстрації особи, тому суд не погоджується з доводами представника позивача, що в цьому випадку відповідачами допущені будь-які порушення.
Відсутність в назві товариства інформації про його організаційно-правову форму, якщо така організаційно-правова форма зазначена в установчих документах юридичної особи, не являється підставою для визнання установчих документів такими, що не містять відомостей, передбачених законом.
На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку, що установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Пластополімер” на момент проведення державної реєстрації відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” відповідали вимогам, встановленим частиною 3 статті 8 закону, тобто мали відомості, передбачені законом, тому дії державного реєстратору в частини внесення до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 28 лютого 2005 року запису про включення до цього реєстру відомостей про відповідали діючому законодавству.
Судова колегія не погоджується з доводами апелянта в тій частини, що відбулося перетворення ТОВ НВП «Пластополімер», оскільки третя особа змінила свою організаційно-правову форму. Представник позивача зазначає, що раніше Науково-виробниче підприємство “Пластополімер” ЛТД мало “ІНШІ організаційно-правові форми”, а з 27.02.2008 року стало товариством з обмеженою відповідальністю.
Відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам -правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Статтею 106 ЦК України передбачено, що злиття, приєднання, поділ, перетворення юридичної особи здійснюється за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом -за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Визначення перетворення юридичної особи наведено в статті 108 ЦК України, згідно з якою перетворення є зміна її організаційно-правової форми.
Аналізуючи всі установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Пластополімер”, судова колегія приходить до висновку, що у 2008 році відбулося лише перейменування Науково-виробничого підприємства “Пластополімер”в товариство з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Пластополімер”. Ніяких рішень щодо злиття, приєднання, поділу, перетворення уповноваженими особами не приймалося.
Судова колегія зазначає, що з моменту утворення до внесення змін до установчих документів у лютому 2008 Науково-виробниче підприємство “Пластополімер” мало постійно одну організаційно-правову форму -товариство з обмеженою відповідальністю, тому внесення змін до установчих документів в частини зміни назви товариства з зазначенням інформації про організаційно-правову форму Науково-виробничого підприємства “Пластополімер”не може бути визнано перетворенням.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що зазначення в державному реєстрі у зв'язку з його недосконалістю “ІНШІ організаційно-правові форми”, не може бути належним доказом того, що Науково-виробниче підприємство “Пластополімер” мало якусь іншу форму, крім товариства з обмеженою відповідальністю .
Частиною 4 статті 90 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни свого найменування юридична особа, крім виконання інших вимог, встановлених законом, зобов'язана помістити оголошення про це в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичних осіб, та повідомити про це всім особам, з якими вона перебуває у договірних правовідносинах.
В Бюлетені державної реєстрації № 95(5) від 07.03.2008 року було надруковано оголошення про зміну найменування Науково-виробничого підприємства “Пластополімер” ЛТД та товариство з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Пластополімер”.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що пункт 2 розділу VIII Прикінцеві положення Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачає обов'язок Державного реєстратора протягом 2004-2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка.
Тому дії державного реєстратора, який у 2008 році провів реєстрацію змін до установчих документів Науково-виробничого підприємства “Пластополімер”, у зв'язку з його перейменуванням, не суперечать діючому законодавству та не можуть бути визнані протиправними.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем обраний невірний спосіб захисту свого права. Так, позивач заявив позовні вимоги про зобов'язання Сімферопольської районної державної адміністрації виключити з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис від 28 лютого 2005 року про включення до цього реєстру відомостей про Науково-виробниче підприємство “Пластополімер”ЛТД; виключити з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис від 27 лютого 2008 року про внесення змін до установчих документів Науково-виробничого підприємства “Пластополімер”ЛТД; згідно з якими ця юридична особа змінила свою організаційно-правову форму та найменування.
Статтєю 2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Зазначеним Законом, а також будь-якими іншими нормативно-правовими актами не передбачено взагалі виключення записів з реєстру.
Стаття 38 Закону передбачено лише можливість визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації, що є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством.
Але Законом передбачено, що визнання недійсним запису можливо виключно у зв'язку з порушенням закону, допущеним при створенні юридичної особи, які не можна усунути.
Приймаючи до уваги, що при створенні товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Пластополімер” будь-яких порушень закону, які не можна усунути, допущено не було, суд взагалі не має підстав для прийняття рішення про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації
Між позивачем та третьою особою існують договірні правовідносини, що підтверджується договором оренди приміщення № 14 від 31.12.2006 року, укладеним між Закритим акціонерним товариством “Сивашський ремонтно-механічний завод”та Науково-виробничим підприємством “Пластополімер”.
В порядку адміністративного судочинства судовому контролю підлягають рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Позивач не надав жодного доказу, що діями відповідачів були порушені його права чи інтереси.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що фактично спірні правовідносини виникли між позивачем та товариством з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Пластополімер” щодо договору оренди нерухомого майна, а такий спір не є публічно-правовим і повинен розглядатися за правилами господарського судочинства.
Крім того, оцінюючи рішення та дії суб'єкта владних повноважень, суд перевіряє, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також чи прийняти вони пропорційно, тобто з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Визнання незаконими дій суб'єкта владних повноважень, який у зв'язку з недосконалістю реєстру вніс до реєстру відомості, що товариство з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Пластополімер” являється “іншою організаційно-правовою формою”, тобто фактично без її зазначення, хоча воно з моменту утворення завжди існувало в одній формі як товариство з обмеженою відповідальністю, та виключення з цих підстав цього запису про реєстрацію взагалі з реєстру не відповідає принципу пропорційності між інтересами позивача, який намагається з формальних підстав з метою вирішення договірних суперечок позбавитися від контрагента, та наслідками, які створить постанова суду про виключення запису про реєстрацію юридичної особи з реєстру для всіх її контрагентів, працівників, держави тощо.
Відповідно до частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до частини третьої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.
Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
За такими обставинами, апеляційна скарга Товариству з обмеженою відповідальністю "Сивашський ремонтно-механічний завод" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.11.2008 р. у справі № 2а-2102/08/1 задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 195,196, п.1 ч.1 ст.198,200, п.1 ч.1 ст.205,206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сивашський ремонтно-механічний завод" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.11.2008 р. у справі № 2а-2102/08/1 залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.11.2008 р. у справі № 2а-2102/08/1 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя підпис З.І.Курапова
Судді підпис О.В.Дугаренко підпис М.А.Санакоєва
З оригіналом згідно
Суддя З.І.Курапова