04 березня 2014 р. Справа № 48644/11
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Ніколіна В.В.,
суддів Гінди О.М., Качмара В.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Галицькому районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.05.2011 року у справі за позовом Державної податкової інспекції в Галицькому районі м. Львова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мережа концептуальних авторських ресторанів "! Фест" про поновлення терміну проведення планової документальної перевірки тривалістю 20 робочих днів з дня винесення рішення суду, -
В березні 2011 року Державна податкова інспекція в Галицькому районі м. Львова, м. Львів, звернулась із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мережа концептуальних авторських ресторанів "! Фест", м. Львів, про поновлення терміну проведення планової документальної перевірки тривалістю 20 робочих днів з дня винесення рішення суду.
В позові Державна податкова інспекція в Галицькому районі м. Львова покликається на те, що позивачем було видано направлення №172 від 22.02.2011 р. на проведення планової виїзної документальної перевірки відповідача. Однак, відповідач на вимогу позивача не надав оригінали первинних бухгалтерських документів, чим перешкодив виконанню позивачем контрольно-перевірочних заходів. Встановлений законом 20-денний строк перевірки сплив. Просить позов задовольнити.
Оскаржуваною постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.05.2011 року у задоволенні позовної заяви Державної податкової інспекції в Галицькому районі м. Львова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мережа концептуальних авторських ресторанів "! Фест" про поновлення терміну проведення планової документальної перевірки тривалістю 20 робочих днів з дня винесення рішення суду відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі позивач просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою задоволити позовні вимоги в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що позивачем було видано направлення №172 від 22.02.2011 р. на проведення планової виїзної документальної перевірки відповідача. Однак, відповідач на вимогу позивача не надав оригінали первинних бухгалтерських документів, чим перешкодив виконанню позивачем контрольно-перевірочних заходів. Встановлений законом 20-денний строк перевірки сплив. Просить позов задовольнити.
Сторони по справі належним чином судом були повідомлені, однак з невідомих для суду причин не з'явилися в зал судового засідання, а тому відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Відмовляючи в позові Державній податковій інспекції в Галицькому районі м. Львова суд першої інстанції виходив з того, що закон передбачає можливість поновлення строку перевірки лише податковим органом і лише у випадку її зупинення за рішенням керівника податкового органу. Наявність передбачених законом підстав для задоволення даної позовної вимоги суду не надано.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права.
Направленням №172 від 22.02.201 р. на виїзну планову документальну перевірку відповідача було передбачено проведення перевірки тривалістю 20 робочих днів. З направленням 22.02.2011 р. був ознайомлений відповідач, що підтверджується розпискою. Відмітки про продовження строку перевірки на направленні не проставлено. До проведення перевірки позивача було допущено.
Позивач посилається на відмову відповідача під час перевірки надати витребувані документи, у зв'язку із чим було вчинено перешкоду у виконанні позивачем контрольно-перевірочних заходів. Станом на дату розгляду справи судом строк перевірки закінчився.
Відповідно до ст. 67 Конституції України «кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом».
Згідно із п. п. 77.1., 77.4., 77.7. ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. Про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової служби приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки. Строки проведення документальної планової перевірки встановлені статтею 82 цього кодексу.
Відповідно до п. 82.1. ПК України тривалість перевірок, визначених у статті 77 цього кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів. Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 77 цього кодексу, можливе за рішенням керівника органу державної податкової служби не більш як на 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 5 робочих днів, інших платників податків - не більш як на 10 робочих днів.
Закон передбачає можливість поновлення строку перевірки лише податковим органом і лише у випадку її зупинення за рішенням керівника податкового органу. Наявність передбачених законом підстав для задоволення даної позовної вимоги суду не надано.
Крім того, суд зазначає, що кількісний показник строків продовження розпочатої документальної планової перевірки працівниками органів ДПС визначається за рішенням керівника податкового органу, але у межах термінів продовження перевірок, установлених ст. 82 Податкового кодексу, враховуючи вид перевірки та категорію платника податків.
А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Галицькому районі м. Львова - залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.05.2011 року у справі № 2а-3702/11 - залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий В.В. Ніколін
Судді О.М. Гінда
В.Я. Качмар