Ухвала від 04.03.2014 по справі 434/10039/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Головіна Т.М.

Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2014 року справа №434/10039/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е. Г., суддів Яманко В. Г., Васильєвої І. А., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м.Луганська на постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 21 січня 2014 р. у справі № 434/10039/13-а (головуючий І інстанції Головіна Т.М.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до Артемівського районного суду м. Луганська з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська, в якому просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському район м. Луганська щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Артемівському району м. Луганська здійснити перерахунок її пенсії з 01.11.2013р. з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної платі, відповідно до довідки про складові заробітної плати від 16.10.2013р. № 109, та виплатити утворену заборгованість.

Постановою Артемівського районного суду м.Луганська від 21 січня 2014 року позовні вимоги задоволені. Суд першої інстанції визнав протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2, зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з 01.11.2013 року в розмірі 90 % від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування га єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, які відповідно до довідки «Про складові заробітної плати (за останні календарні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.10.2013р. №109 включені до графи «інші виплати».

Відповідач в апеляційній скарзі просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що чинним законодавством передбачено призначення пенсії в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, матеріальна допомога та індексація заробітної плати не входять до складу заробітної плати державних службовців, та не може враховуватися при обчисленні пенсій державного службовця.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська та з 09.09.2011 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від суми заробітної плати.

21.10.2013 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням виплачених сум, які входять до структури заробітної плати державного службовця, а саме сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на здоровлення, індексації.(а.с.5)

Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська листом від 23.10.2013 року №281/К-12, відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що матеріальна, допомога та індексація грошових доходів не є складовою заробітної плати державного службовця, а тому не враховується при розрахунку пенсії державного службовця.

Відповідно до довідки Луганської митниці Міндоходів про складові заробітної плати (за останні календарні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №109 від 16.10.2013 року, позивачем були отримані інші виплати, а саме позивачці було нараховані та виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації. На отриману позивачем матеріальну допомогу та індексацію нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Колегія суддів погоджується із таким висновком суду, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, .

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що всі отримані позивачем та враховані судом види матеріального забезпечення входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці державного службовця.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка є обов'язковою для управління в силу положень частини першої статті 244-2 КАС України.

Як вбачається з довідки Луганської митниці Міндоходів №109 від 16.10.2013 року про складові заробітної плати, на всі виплати включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та отримувались позивачем.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на час звернення за призначенням пенсії, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно матеріалів справи, ОСОБА_2 з урахуванням стажу роботи на державній службі відповідачем з 09.09.2011 року призначена пенсії за віком в розмірі 90% від суми заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції в редакції чинній на час звернення за призначенням пенсії, відповідно до якої за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

На підставі вищенаведеного, колегія суддів зазначає, що позивач має право отримувати пенсію в розмірі 90 % від розрахованої заробітної плати, оскільки на час призначення їй пенсії, під час якого були порушені права позивача, пенсія була призначена у такому відсотковому відношенню відповідно до діючої на той час редакції ст. 37 Закону України № 3723.

Колегія суддів зазначає, що в 2013 році позивачка звернулась до відповідача не за новим перерахунком розміру її пенсії в розумінні ст. 37-1 Закону України № 3723, а за відновленням своїх прав, порушених при призначені їй пенсії, під час якого при обрахунку її заробітної плати для призначення пенсії були враховані не всі складові заробітної плати.

У відповідності до п.2 перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Вказаний Закон набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, а пенсія ОСОБА_2 призначена з 09.09.2011 року

З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями ст.184, ст.195, ст.196, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.211, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м.Луганська на постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 21 січня 2014 р. у справі № 434/10039/13-а залишити без задоволення.

Постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 21 січня 2014 р. у справі № 434/10039/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Е.Г.Казначеєв

Судді В.Г.Яманко

І.А.Васильєва