Ухвала від 04.03.2014 по справі 246/1661/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Ковальов І.П.

Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2014 року справа №246/1661/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е. Г., суддів Яманко В. Г., Васильєвої І. А., за участі секретаря судового засідання Карабан Т.М., представника відповідача Рябих В.М., за довіреністю від 05.12.2013 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Тельманівському районі Донецької області на постанову Тельманівського районного суду Донецької області від 26 листопада 2013 р. у справі № 246/1661/13-а (головуючий І інстанції Ковальов І.П.) за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в Тельманівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулась до Тельманівського районного суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Тельманівському районі Донецькій області, в якому просила визнати незаконним відмову відповідача щодо перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, скасувати рішення відповідача №4998/03 від 08.11.2013 року про відмову в перерахунку пенсії, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі Донецької області провести перерахунок пенсії з урахуванням допомоги на оздоровлення, індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, грошової винагороди, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих сум.

Постановою Тельманівського районного суду Донецької області від 26 листопада 2013 року позовні вимоги задоволені частково. Суд першої інстанції визнав неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Тельманівському районі Донецької області щодо відмови ОСОБА_3 в перерахунку пенсії з урахуванням допомоги на оздоровлення, індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, грошової винагороди, зобов'язав Управління Пенсійного Фонду України в Тельманівському районі Донецької області з 08 листопада 2013 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 з урахуванням допомоги на оздоровлення, індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, грошової винагороди, на які нараховані страхові внески та які отриманні до виходу на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". У задоволенні інших позовних вимог відмовив.

Відповідач в апеляційній скарзі просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати не входять до складу заробітної плати державних службовців, та не може враховуватися при обчисленні пенсій державного службовця.

Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, вважає, що постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу обґрунтованою та такою що підлягає задоволенню.

Позивач у судове засідання не з'явися, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що дає суду право провести апеляційний перегляд справи у його відсутність.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ОСОБА_3 з 29.11.2006 року отримує пенсію за віком, як інвалід 2 групи загального захворювання, згідно Закону України «Про державну службу», що підтверджується пенсійним посвідченням та запереченнями (а.с.19, 23)

08 листопада 2013 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги, індексації заробітної плати, які вона отримувала на момент призначення пенсії та з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі листом № 4998/03 від 08.11.2013 року, відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.10.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування. Відповідно до статті 33 Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. З оглядом на зазначене, обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, індексація, не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Таким чином, підстав для перерахунку пенсії немає.

Згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі №4995/02 від 08.11.2013 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої ОСОБА_3, надбавки, премії та інші виплати за період з 01.11.2004 року по 31.10.2006 рік становили: сума заробітної плати на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 15736,85 гривень, індексація - 120,05 гривень, матеріальна допомога на оздоровлення - 1889,16 гривень, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 635,54 гривні, грошова винагорода державному службовцю - 2267,20 гривень.(а.с.8-9)

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Колегія суддів погоджується із таким висновком суду, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, .

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що всі отримані позивачем та враховані судом види матеріального забезпечення входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці державного службовця.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка є обов'язковою для управління в силу положень частини першої статті 244-2 КАС України.

Як вбачається з довідки Управління Пенсійного фонду України в Тельманівському районі №4995/02 від 08.11.2013 року про складові заробітної плати, на всі виплати включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та отримувались позивачем.

З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Тельманівському районі Донецької області на постанову Тельманівського районного суду Донецької області від 26 листопада 2013 р. у справі № 246/1661/13-а залишити без задоволення.

Постанову Тельманівського районного суду Донецької області від 26 листопада 2013 р. у справі № 246/1661/13-а залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі.

Повний текст складено та підписано колегією суддів 05 березня 2014 року

Головуючий суддя Е.Г.Казначеєв

Судді В.Г.Яманко

І.А.Васильєва